Na vaření jáhel není nic složitého. Pokud si chcete usnadnit práci můžete koupit instantní jáhly, které stačí často jen zalít vodou a nechat krátce odstát. Když se naučíte jáhly správně vařit, zjistíte, že se jedná o super pochutinu, kterou můžete připravit na spoustu různých způsobů. Můžete si připravit nejenom snídaňovou kaši, přílohu k obědu nebo dokonce dezert. Proto se rozhodně vyplatí znát způsob, jak uvařit syrové jáhly. Navíc je to i cenově výhodnější.
Uvařit jáhly? Žádný problém!
Všechno, co k vaření potřebujete, jsou jáhly, jeden hrnec, tekutina (klidně voda, dá se ale nahradit) a 30 minut vašeho času. Jáhly se mohou pochlubit celou řadou prospěšných živin. Kromě jiného obsahuje poměrně dost bílkovin (na to, že se jedná o rostlinný zdroj). Jáhly jsou dobře stravitelné a přirozeně bezlepkové. Hodí se proto do stravy i těch lidí, kteří si musí hlídat lepek v potravinách (celiaci).
Jáhly nejsou novinkou
Jáhly se v jídelníčku lidí vyskytovaly už před hodně dlouhou dobou. Díky naší pohodlnosti a dostupnosti mnohých jiných potravin došlo k tomu, že jsme na ně zapomněli a přestali je vařit. existují důkazy, že proso se v Africe pěstovalo již před 8 000 lety. V čínské, korejské či indické kuchyni jsou jáhly mnohem více používané, než v té evropské. Obsahují více vápníku a esenciálních aminokyselin než jiné obiloviny. Kromě toho jsou zdrojem vitamínů B, vlákniny, fosforu, hořčíku a železa.
Naučte se vařit jáhly
Základem je naučit se poměr mezi jáhly a tekutinou. Není to nic složitého – na jeden díl jáhel připadají dva díly tekutin. Pak už stačí obojí smíchat v dostatečně velkém hrnci a přivést k varu. Jakmile se začne vařit, přiklopte hrnec poklicí a snižte teplotu, aby tekutina neutekla ven. Takto duste po dobu 18 až 20 minut. Nezapomeňte čas od času zkontrolovat množství tekutiny, aby se vám vše nevypařilo a vy jste směs nepřipálili. Poté odstavte, načechrejte vidličkou (můžete přidat lžíci másla pro dosažení větší krémovitosti) a nechte ještě pod pokličkou 10 minut dojít.
Tekutina pro vaření jáhel
Jáhly se nejčastěji vaří v osolené vodě. Pokud chcete získat více krémovitosti či živin, můžete vodu nahradit jinými tekutinami. Vhodné je zejména mléko, které výslednému pokrmu dodá lahodnou chuť. A nemusí jít pouze o mléko kravské. Můžete zvolit též rostlinné alternativy mléka, jako je sójové, mandlové nebo třeba ovesné. Vodu je možné nahradit též zeleninovým vývarem, který se ale nemusí hodit, pokud chcete uvařené jáhly použít do sladkého jídla.
Použití vařených jáhel
Jáhly můžete podávat ihned po uvaření jako chutnou přílohu. Doplnit je můžete různými čerstvými bylinkami nebo omáčkami. Chcete-li inspiraci, podívejte se na recepty níže.
Snídaňový jáhlový koláč
Jedná se o veganskou variantu. Na tento koláč budete potřebovat následující ingredience:
- 3 lžíce mletých lněných semínek,
- 7,5 lžíce vody,
- 80 ml mandlového mléka (bez příchutě),
- 1 lžíce citronové šťávy,
- 80 ml javorového sirupu,
- 60 ml avokádového oleje (je možné nahradit stejným množství jablečného pyré),
- 2 lžičky vanilkového extraktu,
- 2 lžičky citronové kůry,
- 2 a ¼ hrnku vařených jáhel (hrnek má objem 240 ml),
- 1 a ½ hrnku mandlové mouky,
- 1 lžíce prášku do pečiva,
- ½ lžičky soli,
- 1 a ½ hrnku ovoce dle chuti (větší kusy nakrájené).
Troubu předehřejte na 190 °C a čtvercový pekáček o hraně 20 cm vyložte pečícím papírem. Smíchejte lněná semínka s vodou a nechte několik minut odstát. Získáte gelovou texturu, která ve směsi nahradí vajíčka. Mandlové mléko smícháme s citronovou šťávou a opět necháme pár minut odležet. Obojí smíchejte dohromady a přidejte i javorový sirup, avokádový olej, vanilkový extrakt a citronovou kůru. Pořádně promíchejte, aby se všechny ingredience propojily.
Nakonec do směsi přidáme jáhly a pořádně promíchejte. Pak vmíchejte mandlovou mouku, do které jste přidali sůl, prášek do pečiva a opět řádně promíchejte. Takto vzniklé těsto nalijeme do pekáčku a ozdobte ovocem. Pečte po dobu 40 až 50 minut. Hotový koláč má lehce hnědé okraje. Nechte aspoň 20 minut odpočívat, než koláč naporcujete.
Bylinkové jáhly
V tomto receptu budeme používat jako měrnou jednotku hrnek, který má objem 240 ml. Budeme potřebovat následující ingredience:
- 2 hrnky vařených jáhel,
- 7 g čerstvé petrželky,
- 2 lžíce čerstvé máty,
- 1 lžíce citronové šťávy,
- 1 lžička citronové kůry,
- sůl, pepř.
Do uvařených jáhel vmíchejte najemno nasekané bylinky i citronovou šťávu a kůru. Dochuťte solí a pepřem podle chuti. Podávejte ještě teplé jako přílohu.
Jáhlové burgery
Místo masa můžete do hamburgerů přidat jáhly. Masové placičky zkrátka nahradíte těmi jáhlovými. Hrnek je opět o objemu 240 ml. Připravíte je z následujících surovin:
- 1,5 hrnku jáhel,
- 3 lžíce avokádového oleje,
- 4 stroužky utřeného česneku,
- 1 větší bílá cibule, nakrájená najemno,
- 1,5 lžíce soli,
- 0,5 lžičky pepře,
- 1 velká mrkev, oloupaná a nastrouhaná na jemno,
- 2 řapíky celeru, nakrájeného na jemno,
- 3 hrnky čerstvého špenátu, nakrájeného na malé kousky (lze nahradit petrželkou),
- 1 lžička kurkumy,
- ¾ lžičky uzené papriky,
- 1 hrnek amarantové mouky,
- 1 lžíce javorového sirupu.
Cibuli, mrkev, celer a špenát rozmixujte v mixéru dohladka. Na lžíci oleje vše osmažíme spolu se solí, pepřem, česnekem, kurkumou a paprikou po dobu asi tří minut. Odstavte a přidejte mouku, sirup a uvařené jáhly. Pořádně vše promíchejte. Po vychlazení ze směsi vytvarujte placičky, velké jako klasické masové placky do hamburgerových housek. Mělo by to vyjít na celkem deset kousků. Na zbylém oleji je osmažíme dozlatova a používáme buď samostatně (něco jako karbanátky) nebo do hamburgerové housky obložené zeleninou a vhodnými omáčkami (BBQ, majonéza, kečup, hořčice).