Máte chuť na trochu exotiky? Pokud jste někdy vařili něco japonského nebo čínského, určitě vám neuniklo, že základem značného množství receptů jsou houby. Naučte se, jak dlouho vařit houby shiitake, aby byly za všech okolností dokonalé.
Pokud je totiž budete vařit příliš dlouho, nepříjemně se rozvaří. A naopak. Velmi krátká doba varu udělá ze shiitake tuhou, gumovitou hmotu, na které si docela jistě nepochutnáte.
Co je to vlastně shiitake?
Navštěvujete-li rádi asijské restaurace, nemohli jste si jich nevšimnout. Malé kompaktní houbičky s kulatým kloboučkem a zajímavou chutí (kterou obvykle zdůrazňuje nějaká marináda nebo omáčka). Jde o houževnatec jedlý (Lentinula edodes), které můžete znát také jako shii-take nebo šiitake. Obojí jsou u nás povolené tvary. Pokud si ho zakoupíte, měli byste vědět, že v ruce držíte dřevokaznou stopkovýtrusou houbou z čeledi špičkovitých.
Kam se shiitake hodí
A do jakých pokrmů si tohoto nevšedního krasavce můžete dopřát? Doporučujeme zejména:
- omáčky,
- smaženice
- a grilované pokrmy.
Hodí se i do vývarů. A k dostání bývá velmi často sušená. Leckdy na ni narazíte i v běžném supermarketu.
Jak dlouho houževnatec vařit, aby byl akorát
Jak už jeho české jméno napovídá, nejde právě o měkkou houbu. Pět minutek v teple vám tedy stačit nebude. U sušené houby je základem namočení do teplé vody – a to nejlépe přes noc. Pokud se jí budete v tomto směru věnovat, bude její příprava stejně snadná jako v případě čerstvé ingredience.
Někdy stačí 15 minut, jindy je třeba půl hodina
Podívejme se na základní postup přípravy, kdy nakrájenou shiitake osmažíme na cibulce a následně dusíme spolu s dalšími ingrediencemi na omáčku. Máme-li wok, půjde nám díky jeho unikátnímu tvaru všechno skoro samo. Od počátku dušení vám bude stačit cca 20 minut a šiitake bude krásně měkká. Musíte však jídlo připravovat po menších dávkách (dno woku nesmí být nikdy úplně zaplněno), abyste nesnížili působení tepla.
Na běžné pánvi budete potřebovat asi 30 minut, přičemž v druhé době vaření by omáčka měla jen lehce probublávat. A konečně v troubě, rozpálené na 200 °C a v alobalu, stačí houževnatcům asi 15 minut. A i tak budou dokonale měkoučcí.
Omáčka ze shiitake
Chcete jednoduchý a přitom vynikající recept? Tady je:
- 120 gramů čerstvé shiitake
- 100 gramů šalotky
- podle potřeby olej
- podle potřeby zeleninový vývar
- dva stroužky česneku
- jedna snítka tymiánu
- podle potřeby sůl
- podle potřeby pepř mletý
- podle potřeby sojová omáčka
- 1 lžička solamylu
A čím začít? Houby a cibuli nakrájejte nadrobno, šalotku osmahněte na trošce oleje, přidejte houby a osolte a opepřete. Opékejte 5 minut, poté podlijte vývarem. Duste 10 minut pod pokličkou. Poté přidejte dva stroužky česneku, jednu snítku tymiánu, podle potřeby sůl, podle potřeby sojovou omáčku a nakonec přijde na řadu 1 lžička solamylu. Zahustíte a máte hotovo.