Jak dlouho vařit batáty

Batáty mají mnoho využití, zrovna jako obyčejné brambory je můžeme vařit, smažit, péct, nebo na sladko přidávat do koláčů, muffinů a podobných těst. Na rozdíl od brambor se dají jíst i syrové, například nastrouhané v salátu. A jak dlouho vařit batáty?

Co jsou batáty

Batáty jsou stejně jako brambory kořenové hlízy a taky trochu podobně i vypadají. Však se jim také říká sladké brambory. Mají oproti klasickým bramborám (které zesládnou jen při nízkých teplotách) jednoznačně sladkou chuť, což způsobuje vyšší obsah cukrů, jsou proto energeticky o polovinu výše než brambory. Obsahují ale velké množství vitamínů a minerálů a také hodně vlákniny, takže se rozhodně vyplatí je ochutnat.

Jak si s nimi poradit v kuchyni

Existuje celá řada možností ,stačí si vybrat tu správnou a podle toho určit i délku vaření.

Pečené batáty

Je to zřejmě nejchutnější úprava. Batáty pečeme v troubě buď vcelku nebo nakrájené na kolečka či podél delší strany na plátky.

  1. Celé batáty neloupeme, jen je dobře omyjeme kartáčkem pod proudem vody, vidličkou několikrát propíchneme a položíme na plech vyložený pečícím papírem. Troubu si předehřejme na 180-200 °C a batáty pečeme, dokud se nezačnou nafukovat. Pak do nich vpíchneme vidličku nebo špejli, zajede-li hladce, máme upečeno. Trvá to zhruba 44-60 minut, podle velikosti hlíz. Menší mohou být hotové i dříve.
  1. Batáty rozkrájíme na kolečka, plátky nebo třeba půlměsíčky, zastříkneme olejem, osolíme a případně okořeníme. Promícháme a rozložíme na plech s pečícím papírem. Pečeme asi 15-20 minut na 175-180 °C, zase podle velikosti kousků. Tady se řídíme nejen vidličkou, ale i barvou, když zezlátnou, jsou hotové.

Bramborovo-batátová kaše

Asi nejlepší způsob, jak seznámit rodinu s novou chutí, je propašovat batáty do bramborové kaše.

Ingredience:

  • 600 g oloupaných brambor
  • 600 g oloupaných batátů
  • 60 g másla
  • 250-300 ml mléka
  • sůl, kmín a bylinky na dochucení
  • na smaženou cibulku (nemusí být): 1 větší cibule a 100 g másla

Postup:

  1. Stejné množství brambor a batátů oloupeme (nebo jiný poměr), nakrájíme na kostky a dáme vařit do osolené vroucí vody. Pro chuť přidáme mletý kmín, nať libečku, petržele, celeru nebo třeba kopru. Vaříme 20-30 minut podle velikosti kousků. Batáty budou uvařené za stejnou dobu jako brambory.
  2. Mezitím, co se zelenina vaří, si můžeme usmažit cibulku na ochucení kaše, a dáme ohřát mléko.
  3. Měkkou zeleninu slijeme, přidáme máslo a rozmačkáme “šťouchadlem“ na brambory. Postupně přiléváme horké mléko (se studeným nevyrobíme kaši, ale lepidlo) až do žádané konzistence. Ochutnáme, případně dosolíme. Chceme-li kaši úplně hladkou a nadýchanou, na závěr ji rozšleháme metlou (nejlépe to jde ručním elektrickým šlehačem).

Kaši podáváme jako přílohu k masu nebo zelenině. Na talíři ji ozdobíme smaženou cibulkou. Samozřejmě můžeme vyrobit kaši pouze batátovou, nebo si poměr přizpůsobit vlastní chuti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno