Menopauza je naprosto přirozený proces, který čeká každou ženu. Někdo začne pociťovat jeho příznaky dříve, jiný déle. Obecně se dá říci, že by měl započít někdy mezi čtyřicátým a padesátým rokem života. Je důležité podotknout jedno – nejedná se o nemoc. I přesto může být průběh nástupu menopauzy velice nepříjemný. Její počátek je dán nejčastěji dědičně, ale občas přichází i předčasně, tím je myšleno před čtyřicítkou. Jak dlouho však může žena pociťovat změny dokud se tělo s přechodem nesrovná?
Příznaky spojené s menopauzou
Při menopauze zjednodušeně řečeno přestanou ženské pohlavní orgány plnit svou reprodukční funkci. Žena ztratí možnost otěhotnět a v souvislosti s tím přichází o určitý komfort a vitalitu. Na začátku menopauzy se začne postupně vytrácet menstruační cyklus. Nejprve se dostavuje nepravidelně, poté vymizí úplně.
Nejčastější příznaky nástupu menopauzy:
- Všemi známé návaly horka, které trvají průměrně tři minuty a jsou střídány pocitem studených nohou a rukou
- S tím je spojené zvýšené pocení a nespavost
-
Bolesti hlavy a závratě
-
Bušení srdce
-
Nevolnost, zvracení nebo zácpa
-
Snížená chuť na sex a pocity suchosti v pochvě
- Inkontinence – únik moči, např. při námaze, smíchu atd.
- Tuk ze spodní části těla se začne přesouvat do oblasti břicha
-
Časté gynekologické záněty a někdy i chronický výtok
K těmto doprovodným příznakům se bohužel přidávají také psychické potíže. Žena si většinou začne připadat méně přitažlivě. Nízká hladina hormonů má za následek horší kvalitu pleti, prohloubení vrásek, tenčí kůži a pigmentové skvrny. Je-li úzkost vážná, je třeba navštívit odborníka.
To vše je pochopitelně způsobeno značným úbytkem estrogenu. Někteří lékaři doporučují nevysazovat hormonální antikoncepci a nepřipravovat tak tělo o další dávku hormonů, na které bylo zvyklé. Lékaři ženám většinou doporučují různé doplňky stravy a léky s obsahem estrogenu. To sníží nepříjemné příznaky na minimum.
Konec menopauzy
Délka menopauzy je individuální, stejně jako její průběh. Některé ženy si jí sotva všimnou a za dva roky mají ustálenou hladinu hormonů. Jiné mají po celou dobu značné obtíže a perou se s ní i pět let. Obecně se dá říci, že dříve nastupuje menopauza u kuřaček a velmi hubených nebo bezdětných žen. Déle se naopak objevuje u žen, které porodily dítě v pozdějším věku (např. kolem čtyřicátého roku života).
Nelze tedy určit, jak dlouho bude menopauza trvat konkrétně u vás. Důležitější je navštěvovat pravidelně lékaře, nechat si doporučit vhodné doplňky stravy a nezanevřít na aktivní způsob života. Nejlépe se s menopauzou bojuje sportem, zdravým jídelníčkem a optimistickým přístupem.