Příprava svátečního oběda může být někdy docela složitá. A zvlášť pokud připravujete maso, které tak úplně neznáte. Naučte se, jak dlouho péct králíka, aby byl vždy šťavnatý, a přitom dokonale propečený.
Králík byl dříve v kuchyni poměrně běžným pokrmem. Chovali ho totiž hospodáři snad v každém stavení. Dnes bohužel patří mezi hůře dostupná masa, a navíc nebývá také nejlevnější. Je tedy logické, že se budeme snažit připravit co nejlépe, aby investice nevyšla nazmar. A jak je to tedy s jeho pečením?
Chce to správnou kombinaci
Králičí maso patří k těm nejlépe stravitelným. Je velmi jemné a najdete v něm jen minimum tuku. Bohužel samo o sobě nemá díky tomu téměř žádnou chuť. Je pro nutné ke králíkovi při pečení přidat suroviny, které ho decentně ochutí.
Základem je vždy kořenová zelenina. Vhodné jsou také bylinky a nejrůznější druhy koření. Ke králíkovi se nejlépe hodí kmín, bobkový list a samozřejmě také jalovec. Někdo používá tak rozmarýn, u něj je však nutné dát pozor na opravdu precizní dávkování, jinak jemnou chuť králičího masa snadno přebije. A samozřejmostí je také slanina, tou lze povrch králíka pokrýt, aby se nevysušil. Slina je v tomto případě rozhodně sázkou na jistotu.
Jak dlouho se maso peče
Králíci mívají různou velikost. Většinou se však pečou částečně rozporcovaní, takže lze poměrně jednoduše odhadnout, jak dlouho by se měl péct. Správná teplota se pohybuje okolo 200 °C. Aby byl králík dokonalé měkký, potřebuje alespoň 90 minut. Ovšem během této doby je nutné jednotlivé porce několikrát obrátit, aby se propeklo rovnoměrně. A nesmíte zapomenout ani na podlévání. Bez toho nebude maso nikdy šťavnaté.
Jak na suché maso
Pokud máte strach z toho, že by bylo králičí maso suché, pak si pomozte malým trikem. Bohatě postačí, pokud si na plech ke králíkovi přihodíte kousek tučnějšího vepřového masa. To se postará o to, aby se králičí maso nikdy nevysušilo.
Maso je možné i špikovat
Další zajímavou technikou je rozhodně špikování masa. Nejlepší je maso našpikovat tenkými klínky špeku, anebo je možné nahradit tento postup nahradit položením tlustých plátků slaniny přímo na maso. Nejlépe se k tomuto účelu hodí maso okolo páteře nebo to, které se nachází na silných zadních stehnech.
Naložit nebo pokapat citronem
Aby králičí maso dostalo chuť, je vhodné ho před pečením naložit. Pokud se vám do tohoto postupu tak úplně nechce, tak je dobré maso před pečení alespoň na hodinu lehce osolit a pokapat citrónem. Krásně zkřehne a bude poté ještě lepší.
Použít lze i kefír
Jestliže byste přece jenom chtěli použít marinádu, pak ji založte na kefíru. Dokáže totiž způsobit, že maso bude křehčí a krásně jemné. Skvělé je nejrůznější koření. Kefírovou marinádu je však předpečením třeba smýt (i když někdy ji tam lze i nechat, tedy pokud máte rádi kyselejší pokrmy).