Jáhly a hubnutí

Jáhly, což jsou vyloupané kuličky prosa nažloutlé barvy, nepatří v české kuchyni zrovna mezi běžné suroviny. Díky své vysoké nutriční hodnotě, nízkému glykemickému indexu a bohatému spektru minerálů je to však potravina, kterou stojí za to vyzkoušet.

Jáhly jsou často spojovány se zdravým stravováním a hubnutím. Málokdo už však ví, proč tomu tak je a často lidé ani netuší, cože to ty jáhly vlastně jsou. Jáhly jsou vyloupaná nažloutlá semena prosa, byliny z rodu lipnicovitých, jež v minulosti tvořily častou složku mnoha tradičních pokrmů. Dnes se z nich připravují chutné kaše, nákypy, dezerty, placky a mnoho dalších pokrmů. Velkou výhodou jáhel je, že se jedná o bezlepkovou potravinu a mohou si na nich tak pochutnat i lidé trpící celiakií.

Jáhly jsou jako potravina velmi cenné díky své vysoké výživové hodnotě – jsou zdrojem vlákniny, patří mezi komplexní sacharidy a svou energii tak uvolňují pozvolna (a jsou tedy vhodné i pro hubnutí a redukční diety) a navíc obsahují celou řadu minerálních látek – fosfor, draslík, hořčík, železo, měď a zinek.100g jáhel obsahuje cca 350 kalorií, a získáme z nich až 73g sacharidů, 11g bílkovin, 4g tuku a 9g vlákniny. Díky vysokému obsahu vlákniny pak mají příznivý glykemický index 55 až 60.

Již od pradávna je také znám jejich očistný a zdravotní aspekt. Díky obsaženým minerálům jsou totiž jáhly skvělým lékem na celou řadu neduhů – zlepšují funkci metabolismu a pomáhají tedy s hubnutím, zbavují tělo únavy a depresí, pomáhají při vysokém tlaku a riziku srdečních chorob a pomáhají odplavovat z těla škodliviny.

Použití jáhel v kuchyni

Jáhly jsou velmi univerzální potravinou, jsou lehce stravitelné a hlavně syté. Díky své jemné chuti se hodí k přípravě sladkých i slaných pokrmů. Připravíte z nich chutné polévky, kaše, rizota, pomazánky, dezerty, nákypy, placky, karbanátky, knedlíky i koláče.

Vždy před použitím zkontrolujte, zdali jsou jáhly v pořádku a není v nich plíseň. Z toho důvodu je vždy lepší používat čerstvé jáhly. Staré jáhly totiž páchnou zatuchlinou a mohou být zdrojem plísní nebo roztočů. Chuť jáhel je vždy lehce nasládlá, nikdy ne nakyslá nebo zhořklá.

Jáhel existuje několik druhů, avšak příprava je pro všechny  totožná. Před samotným vařením by se měly jáhly vždy alespoň třikrát spařit horkou vodou, aby pak při vaření nezhořkly. Jáhly se vaří  v osolené vodě v poměru 1:3 cca půlhodin, dokud nezměknou.

Jáhlová kaše – ideální snídaně

Mezi nejtradičnější jáhlové pokrmy patří jáhlová kaše. Příprava je rychlá, jednoduchá a stejně jako třeba běžnější ovesná kaše, i tento pokrm skýtá skvělý start do nového dne. Na jednu porci potřebujete cca 60g jáhel, oříšky, čerstvé nebo sušené ovoce, rozinky, skořice – dle vašich chutí.

Jáhly povaříme do měkka, cca 20 až 30 minut, přecedíme, a přidáme nachystané oříšky a ovoce. Je možno přidat také různé druhy drcených semínek ,například lněné. Do kaše může dále přijít bílý jogurt (není to však nezbytné) a dosladíte medem, kakaem nebo agávovým sirupem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno