Hypochondr – příznaky hypochondrie

Hypochondrie je nemoc, kterou spousta lidí podceňuje, nebo dokonce její existenci odmítá. A přitom se jedná o závažný psychický problém. Osoba trpící hypochondrií se potýká s úzkostným stavem, který se projevuje bezdůvodným a nadměrným strachem o vlastní zdraví. Tento neustálý stres může ohrozit kvalitu života hypochondra a může ho dostat až do ordinace psychiatra. Paradoxní je, že psychologickou či psychiatrickou pomoc by měl hypochondr vyhledat tak jako tak, ovšem mnohem dříve.

Proč a jak hypochondrie vzniká?

Důvod, proč se hypochondrie u člověka rozvine, není znám. Obecně se hovoří o tom, že příčiny mohou být zakořeněny již v dětství, kdy přehnaná až úzkostná péče rodičů může později vést k nezdravému sebepozorování.

Spouštěčem hypochondrie se může stát i nějaká prodělaná nemoc, kdy se nemocný v pořádku uzdraví, ale to mu nepřinese žádnou úlevu, spíše naopak. V myšlenkách se pak tento jedinec chorobou neustále zaobírá a začne mít obavy, že ve skutečnosti vyléčený není. Také může dané osobě vyhovovat stav, kdy je nemocný, protože je mu věnována pozornost. Proto i po uzdravení hledá způsoby, jak ji znovu získat.

Příznaky hypochondrie

Pro člověka s hypochondrií je typické následující chování:

  • je přesvědčen, že má minimálně jednu nebo více závažných nemocí, které se zhoršují
  • dožaduje se léčby a nejrůznějších vyšetření
  • zkouší i alternativní medicínu a postupy
  • nesouhlasí s ujištěním od lékaře, že je v pořádku
  • neustále si vyhledává informace o „svých nemocech“
  • užívá spoustu vitaminů a doplňků stravy na posílení imunity a podporu organismu
  • pokud se ocitne ve stresu, obavy o zdraví se u něj násobí
  • i banální nemoc (např. nachlazení) zveličuje a domáhá se od okolí potvrzení, že měl se svým chatrným zdravím pravdu
  • často si měří tlak a teplotu

Léčba hypochondrie

Pokud je u pacienta hypochondrie prokázána, měl by začít s léčbou v podobě psychoterapie. Lékař pak tohoto jedince vede k tomu, aby získal objektivní náhled na sebe a svůj zdravotní stav a byl schopný zvládat doprovodné projevy.

Někdy jsou jako podpůrný prostředek předepsány medikamenty, konkrétně antidepresiva (proti depresím) či anxiolytika (proti úzkostem). Předpokládá se také poučení blízkých, kteří musí pochopit podstatu problému. Stává se totiž, že hypochondr je kvůli svému stavu vystaven posměchu, kdy ho ostatní neberou vážně. A to jeho obtíže ještě prohlubuje.

Pomoc od nejbližších

Při zvládání projevů a léčbě hypochondrie mohou pacientovi výrazně pomoci přátelé a rodina. Je vhodné, aby hypochondra jeho blízcí vždy vyslechli, ale nijak ho neponižovali. Na druhé straně mu nesmí věnovat příliš pozornosti, aby ho tak nepodporovali v jeho počínání.  Také je dobré podpořit nemocného při hledání koníčků a aktivit, které mu dají zapomenout na jeho domnělé trápení. V neposlední řadě je na místě vybízení samotné léčbě hypochondrického stavu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno