Cokoliv se nám děje v hlavně nebo na hlavě nás ovlivňuje více, než zranění a nemoci v jiných částech těla. Hlavou se totiž soustředíme, jsou na ní umístěny hned čtyři smyslové orgány a jejich poškození nebo nemoc nás velmi ochromí. Dnes si budeme povídat právě o jednou z nich – sluchu. Nemáme teď na mysli jeho ztrátu, ale spíše narušení/poškození.
Hučení nebo pískání v uších a tím pádem i v hlavě, může být pro postiženou osobu neuvěřitelně nepříjemné. Od takového hluku vás totiž neuchrání ani ty nejlepší špunty do uší. A právě o tomto problému bude následující článek.
Nejčastější příčiny
Hučení a pískání v uších se odborně nazývá tinnitus. Může mít různou intenzitu i intervaly. Příčin je taktéž hned několik. Některé souvisejí přímo s ušima, jiné vůbec. Sám sobě může být v tomto ohledu člověk jen těžko lékařem. Nebojte se tedy navštívit buďto obvodního lékaře nebo oddělení nosní krční.
Co vše může způsobovat hučení a pískání v uších?
· Život v hlučném prostředí nebo například práce na stavbě, v nočním tanečním klubu atd. Pro tyto účely se doporučuje používat ochranné pomůcky, jako jsou špunty do uší a speciální protihluková sluchátka.
· Problémy s krční páteří. Ta je velmi křehká a může se snadno poškodit (například menší autonehoda, rychlé zabrzdění…). V takové situaci návštěvu lékaře skutečně neodkládejte. Hučení by se mohlo stát brzy chronickým a tím pádem i velice těžko léčitelným.
· Reakce těla na přemíru nikotinu – řešením je pak omezit nebo ukončit kouření.
· Vedlejší účinky některých léků.
· Vysoký krevní tlak a ateroskleróza.
· Cukrovka – jeden z jejich mnoha příznaků.
· Příčina přímo v uchu –zánět, zalehlé ucho atd.
Léčba
Léčba vždy záleží na daném typu onemocnění. Například při potížích s krční páteří mohou být nasazeny uvolňující léky na svalstvo, krční límec a předepsány rehabilitace. Jedná se většinou o běh na dlouhou trať, při včasném podchycení však lze vyléčit úplně.
Jestliže je problém v ušním aparátu, může léčba zahrnovat antibiotika, píchání ucha nebo jen obyčejné kapky. Nic nezkazíte, pokud si v lékárně zakoupíte tzv. ušní svíce. Tato alternativní léčba hučení v uších je levná, neškodná a často pacienta zbaví hučení i pískání v hlavě.
Nejhorší možný scénář je pochopitelně chronický tinnitus. S takovým omezením se žije jen těžko. Nemocný nezřídka kdy trpí na poruchy spánku, pozornosti a jen těžko se na cokoliv soustředí. Pískání a hučení ho ruší při každém kroku – při sledování filmu, večer v posteli, celý den v práci … I chronické pískání v uších je léčitelné, ne vždy, ale určité procento naděje přeci jenom existuje. Pro lepší zvládání takovéto zdravotní situace se doporučuje návštěva psychologa. Ten vám poradí, jak nekončící hluk lépe zvládat.