Hrušky

Hrušky jsou velice oblíbeným ovocem. Hrušeň je druh listnatého stromu, na kterém tyto plody rostou. Evropská hruška pochází z jihovýchodní Asie a v Evropě se pěstovala již v roce 1000 př. n. l. Asijské hrušky byly pěstovány v Číně již v roce 1134 př. n. l. Do Ameriky (konkrétně se jednalo o kolonii Massachusetts Bay) se první hruška dostala v roce 1620. Po celém světě se pěstuje přes 3000 odrůd hrušek.

Pěstování hrušní

Hrušeň je strom, který obvykle dosahuje až 12 metrů (pokud není ořezán) a má rozpětí 9 až 12 metrů. Standardní hrušky se běžně zastřihují na výšku od 4,5 do 7 m se stejným rozpětím. Jednotlivé hrušně by od sebe měly být vysázeny ve vzdálenosti 5,5 až 7,5 metru. Prvního ovoce se dočkáte za 4 až 8 let. Životnost hrušky je pak až 75 let.

Hrušky

Plody hrušní

Hruška vyvíjí bílé nebo růžové květy. I když květiny obsahují oba typy reprodukčních orgánů (tyčinky a pestík), nemohou se samy opylovat. Hmyz je hlavním opylovačem těchto květin. Hruška poskytuje kulaté, oválné nebo kuželovité ovoce pokryté žlutou, zelenou nebo načervenalou slupkou. Dužina je bílá nebo krémově zbarvená a plné drobných buněk. Ovoce se sklízí zelené, protože po vyjmutí ze stromu pokračuje v dozrávání. Producenti hrušek tak zabraňují tomu, aby byly hrušky přezrálé, než budou dostupné v supermarketech po celém světě.

Nutriční obsah hrušek

Hrušky patří mezi plody, které obsahují nejvíce vlákniny. Nabízí 6 gramů vlákniny na jeden kus středně velkého ovoce, přičemž denní potřeba vlákniny činí 25 až 30 gramů. Hrušky obsahují značné množství vitamínů C, K, B2, B3 a B6. Pro těhotné nebo kojící matky také obsahují folát (kyselinu listovou). Hrušky také obsahují vápník, hořčík, draslík, měď a mangan.

Zdravotní přínosy hrušek

Vitamin C a měď jsou antioxidačními živinami, takže konzumace hrušek je dobrá pro váš imunitní systém a může pomoci předcházet rakovině. Hrušky také obsahují bór, který naše tělo potřebuje, aby zadržovalo vápník, takže toto ovoce lze spojovat také s prevencí osteoporózy. Quercetin je další antioxidant nacházející se ve slupce hrušek.

Hrušky a jiné ovoce

Nej… hrušky

Nejdražší hruškou na světě jsou hrušky ve tvaru Buddhy, které se prodávají po 4,00 dolarech. Tyto hrušky vypadají přesně jako socha Buddhy, a to i do detailů obličeje. Formu vyrobil čínský farmář Xianzhang Hao z provincie Che-pej. Nejtěžší hruška vážila 2,948 kg (6 lb 8 oz) a byla vypěstována společností JA Aichi Toyota Nashi Bukai (Japonsko) a představena 11. listopadu 2011 v hlavní kanceláři JA Aichi Toyota v Toyotě v Aichi v Japonsku. Jednalo se o hrušku atago . Tato odrůda je největší hruškou v Japonsku a je původem z prefektury Okajama.

Hrušky v kuchyni

Čína je lídrem v produkci hrušek. Proto je můžete najít ve spoustě čínských receptů. Ale ani my Češi nezaostáváme. Používáme je nejčastěji jako dezert (nebo do dezertů), či také do ovocných ale i zeleninových salátů. Připravujeme z nich také sirupy, marmelády, džemy a zavařeniny. Díky své měkké, máslové struktuře dostaly hrušky přezdívku „máslové ovoce“, kterou se pyšní již od 17. Století. Pošírované hrušky jsou velmi oblíbeným dezertem. Ještě než se stal populární tabák, k přípravě cigaret se používaly hruškové listy.

Hrušky na stromě

Bezlepkový hruškový dort s čokoládou

Připravte si dortovou pečící formu o průměru 24 cm. Na spodní část této formy vystřihněte kolečko z pečícího papíru. Boky formy vymažeme máslem a posypeme třtinovým cukrem. To by mělo zabránit proti přilepení těstu k formě. Troubu rozehřejeme na 180 °C. Mezitím si na vodní lázni rozpustíme 85 g másla a 85 g čokolády. Odstavíme a vmícháme 1 lžíci rumu. Promícháme a necháme chladnout. V robotu si vyšleháme 3 vaječné žloutky a 85 g třtinového cukru do bílé nadýchané pěny. Poté vmícháme čokoládovou směs a 85 g lískových ořechů (které jsme opražili a pokud jsme koupili neloupané tak i oloupali – a namleli na jemno). Ze 3 bílků si vyšleháme tuhý sníh a opatrně jej vmícháme do těsta. To pak přelijeme do připravené formy. 4 velmi zralé hrušky přepůlíme, oloupeme a zbavíme jádřince. Naaranžujeme je na těsto. Pečeme 40 minut. Po vychlazení poprášíme moučkovým cukrem a podáváme.

Hrušky pošírované v červeném víně

Na přípravu těchto opilých hrušek vám bude stačit jen dostatečně veliký hrnec. Nalijte do něj 750 ml červeného vína, přidejte 225 g třtinového cukru, 1 kousek celé skořice, snítku tymiánů a 1 vanilkový lusk. Vanilkový lusk je potřeba před vložením rozpůlit, nožem z něj vyškrábnout semínka (která samozřejmě také dejte do vína) a pak každou polovinu lusku rozdělit na tři dlouhé části. Směs zahřejte, aby se cukr rozpustil a poté vložte 6 hrušek. Tyto hrušky by měly být oloupané, ale stopku by měly mít ponechanou. Po 20 až 30 minutách (podle zralosti hrušek) by mělo ovoce změknout. To je čas, kdy je vyjmeme. Směs, ve které se vařily, ale ještě zredukujeme na polovinu. Měly bychom získat takový sirup. Hrušky pak podáváme přelité trochou tohoto sirupu s jednou šestinou vanilkového lusku, ozdobené kouskem skořice a snítkou tymiánu.

Vepřové na hruškách

Do pekáčku dejte 1 lžíci slunečnicového oleje a na dvou plotýnkách jej rozpálíme. Přidáme 2 červené cibule, které jsme nakrájeli na tenké proužky, a 2 velké hrušky, neoloupané, rozčtvrcené a zbavené jádřince. Přidáme taktéž několik snítků rozmarýnu (včetně několika nasekaných listů této bylinky). Směs pořádně mícháme a čekáme, kdy začne karamelizovat. Poté si na troubě nastavíme program na grilování. Do pekáčku mezi hrušky a cibuli vložíme 4 plátky vepřového masa (každý plátek cca 175 g). Grilujeme asi 5 minut. Maso by mělo být propečené a měkké. Na ještě měkké maso rozprostřeme celkem 50 g modrého sýra nakrájeného na drobné kostičky. Podáváme.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno