Hřebíček, koření nasládlé chuti, které používáme v kuchyni dnes a denně. Hřebíček však není jen aromatickým kořením, které zlepší chuť pokrmů, má také pozitivní vliv na lidský organismus.
Hřebíček je sušená část z rostliny hřebíčkovce kořenného. Nasládlá chuť, která se postupně mění v hořkou, je typická. Barva hřebíčku je tmavě hnědá. Pokud má hlavičku černou či příliš tmavou, je to známka toho, že něco není v pořádku. Pravděpodobně bude příliš starý. Jak již bylo zmíněno, hřebíček se používá v kuchyni, ovšem díky svým dezinfekčním a znecitlivujícím účinkům má uplatnění i v léčitelství.
Proti zubnímu kazu
Hřebíček se využívá při preventivnímu boji proti zubnímu kazu. V zubním lékařství se hřebíčku využívá velmi často. Pokud vás trápí bolesti zubů, zápach z úst nebo chcete preventivně proti zubnímu kazu bojovat, můžete si vyrobit hřebíčkovou ústní vodu. Vylouhováním cca 40 gramů hřebíčku ve vařící vodě a následném odstání přes noc získáte vodu, kterou můžete svá ústa kloktat. Při bolestech zubů i při paradentóze můžete využívat i tinkturu z hřebíčku, kterou získáte louhováním hřebíčku v lihu po dobu dvou týdnů. Také hřebíčkový olej pomůže při bolestech zubů.
Žaludeční potíže
Pokud trpíte nevolnostmi nebo máte-li žaludeční potíže, můžete váš žaludek uklidnit pomocí hřebíčku. Pouhým žvýkáním může dojít k uklidnění žaludku. Žvýkání je vhodné při nárazových nevolnostech, např. před cestováním.
Další použití
Hřebíček má řadu léčivých účinků. Ačkoliv se nejčastěji zmiňuje právě účinnost při bolestech zubů či při žaludečních potížích, pomůže vám např. při bolestech kloubů, revmatu, dně, ale také rýmě a zánětech dýchacích cest. Alternativní medicína vyzdvihuje i léčivé účinky hřebíčku, je tak možné jej požít pro dezinfekci ran. A kromě toho, že hřebíček posiluje srdce, zmiňme, že je známým afrodiziakem. Pokud si tak chcete užít noc plnou vášní, připravte si pokrm nebo drink z různých surovin, které považujeme za afrodiziaka, hřebíček by neměl chybět.
Je tak zřejmé, že i koření, které má v kuchyni každý z nás a je součástí mnoha českých tradičních pokrmů, má výrazné léčivé účinky. Takových druhů koření bychom v naší kuchyni našli opravdu velké množství. Je tak třeba si uvědomit, že koření není jen skvělých dochucujícím prostředkem, ale pomáhá i našemu organismu. Důkazem toho je i hřebíček, který vám pomůže při potížích se zubními kazy, zápachem z úst i se žaludečními potíži.