Luštěniny do zdravého jídelníčku neodmyslitelně patří, ale ne vždy máme čas a chuť věnovat se jejich pracné přípravě, případě myslet na jejich namočení přes noc. Recept hrachová kaše ze žlutého hrachu po vás nic takového nevyžaduje a je hotový za půl hodinky.
Hned po drobné červené čočce patří loupaný žlutý hrách mezi nejoblíbenější luštěniny určené k rychlé přípravě. A jak vypadá jeho složení pro případ, že si hlídáte váhu nebo přísun důležitých živin?
Žlutý hrách – nutriční hodnoty
- 62% sacharidy
- 24% bílkoviny
- 1% tuky
- 1% vláknina
- 12% ostatní složky
Vysoký podíl bílkovin je zde nejdůležitějším faktorem, ale zapomínat bychom neměli ani na vápník, fosfor a sodík, doplněné cennými vitamíny A, C, E, H (biotin) a K. Hrách všeobecně představuje důležitý zdroj bílkovin pro všechny, kteří nejedí maso. Podporuje růst svalů a obnovu buněk, působí příznivě a nervy a zrak. Pomáhá také tělu k rychlejšími odbourávání toxinů.
Hrách, který nenadýmá
Žlutý hrách nemá na naše zažívání žádný vliv, rozhodě se po něm nenafoukneme do podoby obří koule, jako u jeho příbuzných. Pokud však přece jenom drobné potíže zaznamenáme, stačí do hrnce s hrachem vhodit při vaření bazalku, saturejku nebo pár koleček mrkve (tu poté vyhodíme). Funguje i namočení na hodinu do studené vody, kterou následně slijeme. Připravujeme se tak však o množství důležitých látek.
Hrachová kaše ze žlutého hrachu – recept
Na Slovensku můžeme toto jídlo ochutnat pod regionálním názvem Jánošíkov šmyk, ale jinak jde o starou dobrou kaši z hrachu s mnoha možnými obměnami. A co na ni budeme potřebovat?
Ingredience:
- 0,5 kg žlutého hrachu
- 1 lžíce hladké mouky
- 2 lžíce rostlinného oleje nebo másla
- 3 stroužky česneku
- ½ lžíce majoránky
- špetka mletého černého pepře
- 2 bobkové listy
- podle chuti sůl
Postup:
Žlutý hrách důkladně propláchneme v čisté vodě alespoň 2x. Vložíme ho do hrnce a zalijeme studenou vodou tak, aby byla její hladina přibližně 2 centimetry nad posledními zrnky. Přidáme bobkový list a vaříme pod pokličkou doměkka. Trvá to asi 20-25 minut. Během vaření průběžně kontrolujeme obsah tekutiny a podle potřeby dolijeme vodou, aby se hrách odspodu nepřipálil.
Mezitím si na pánvi rozehřejeme olej nebo máslo, přidáme mouku a za stálého míchání vytvoříme středně hnědou jíšku. Odstavíme z plotny a necháme vychladnout. Než přidáme jíšku do hrachové kaše, měla by být úplně studená, jinak v jídle zůstanou hrudky.
Z uvařeného hrachu vyjmeme bobkový list a rozmixujeme ho dohladka ponorným mixérem. Česnek rozetřeme se solí a spolu s jíškou ho vmícháme do kaše. Dochutíme černým pepřem a majoránkou a opět důkladně zamícháme.
Aby se chutě finálně spojily, provedeme celou kaši ještě jednou varem. Servírujeme nejlépe ihned jako přílohu k masu nebo zelenině, případně jako vydatnou večeři s čerstvým pečivem.