Homocystein

Každý člověk by měl dbát na to, aby byla jeho strava pestrá a obsahovala všechny pro tělo potřebné vitamíny a minerály. V opačném případě může v těle nastat nerovnováha, a jinak neškodné a prospěšné látky, jako například homocystein, začnou našemu tělu škodit.

Co je to homocystein

Homocystein je jednoduchá aminokyselina, která se vyskytuje v buňkách a tělesných tekutinách živých organizmů. Objeven byl již v roce 1932, avšak větší pozornosti se mu začalo dostávat až mnohem později. Vzniká při rozpadu esenciální aminokyseliny menthioninu a jeho hladina je korigována a udržována v normě třemi enzymy, kterými jsou piridoxin (B6), B12 a kyselina listová. Zejména bez kyseliny listové nemůže proběhnout přeměna homocysteinu na neškodnou látku a jeho hladina začne stoupat. Nezpracovaný homocystein pokračuje do krve a díky své přirozeně velké reaktivitě se stává toxickým a poškozuje cévní výstelku.

Homocystein a civilizační nemoci

Homocystein je součástí mnoha důležitých tělních procesů, jako je buněčné dýchaní, ukládání a využívání energie, rozmnožování buněk a syntéza a recyklace metabolitů. U zdravého člověka je jeho koncentrace v porovnání s jinými aminokyselinami nízká, ale už při mírně zvýšené hodnotě představuje zdravotní problém. Ohrožení jsou zejména lidé, kteří z různých důvodů ze svého jídelníčku vyřadili některé produkty – například vegetariáni nebo vegani často trpí nedostatkem vitaminu B12. Vědecké výzkumy zjistily úzkou spojitost mezi zvýšenou koncentrací homocysteinu v krvi a rizikem srdečních a cévních onemocnění, nádorů, revmatických onemocnění kloubů, depresemi, epilepsí, neplodností, poruchami spánku, předčasnými porody a potraty, předčasným stárnutím, chronickým únavovým syndromem, migrénami, astmatem, roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobu, demencí, včetně Alzheimerovy choroby.

Tučná strava také škodí

Na vzniku vysoké hladiny homocysteinu se velkou měrou účastní také vysoký podíl tuků ve stravě. Strava moderního člověka je velmi bohatá na tuky, které pak v zažívacím traktu brání vstřebávání důležitých vitamínů, například piridoxinu a kyseliny listové. Oba tyto vitamíny se rozpouští ve vodě, ale pokud je trávící trakt plný tuku, tak ten částečky obou vitamínu nepropustně obalí a zabrání přístupu vody a jejich absorbci do těla. Je tedy potřeba, abychom tělu zajistili pravidelnou dodávku potřebných vitamínů, ale abychom také svým případným nevhodným stravováním jejich strávení nesabotovali.

Možná prevence

Omezit příjem masa, mléka a mléčných výrobků a zároveň zvýšit příjem zeleniny, zejména listové. Čím více masa a mléka zkonzumujeme, o to více bychom také měli sníst ovoce a zeleniny. Je také dobré vědět, že rostlinné bílkoviny jsou pro lidský organismus dvakrát až třikrát příznivější při tvorbě homocysteinu oproti živočišným bílkovinám . Ve zkratce tedy dbejte na dostatečný přísun kyseliny listové, vitaminů B6 a B12 v běžné stravě, případně v tabletách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno