Hojení jizev

Každá operace či zranění po sobě zanechávají jizvu. Většina lidí bere jizvy, jako kazy na kůži a snaží se jejich viditelnost minimalizovat. V následujícím článku se dozvíte hlavní zásady, které vám zaručí bezproblémové hojení. Také se zaměříme na pomocníky v podobě mastí a krémů s hojivými účinky.

Kdy začít s péčí o jizvu?

To samozřejmě záleží na příčině jejího vzniku. Pokud je jizva důsledkem prodělané operace, tak se určitě poraďte s ošetřujícím lékařem. Jedině ten, vám může s jistotou podat bezpečné informace. V případech, kdy vám byla operována například zlomenina, dostanete většinou sádru. Po sundání sádry můžete zpravidla začít s péčí o postižené místo. Navíc vás bude pravděpodobně čekat také návštěva rehabilitačního centra. Tam vám rehabilitační pracovníci rádi ukáží, jak s konkrétní jizvou nejlépe pracovat.

Jak dlouho se taková jizva vyvíjí? Každá jizva je jiná, ale přibližně můžete počítat s dobou okolo jednoho roku. Pak se její vývoj zastaví a už s ní nic neuděláte. Určitě si budete sami všímat, jak se jizva mění. Červená barva se začne vytrácet, zbavíte se otoku a jizva jakoby celkově splaskne.

Jak na to? Šití zraněné nohy.

Důležitá je masáž, které v jizvě probudí regenerační procesy. Začněte jemnými krouživými pohyby a postupně přidávejte na intenzitě. Můžete k tomu využít vlastní ruce nebo speciální terapeutické vroubkované míčky. Vhodné je také přidat nějakou mast či krém s regeneračními účinky. Masáž bude hned příjemnější. Připravte se ale na bolest, která by ovšem neměla být nesnesitelná. Nic nepřehánějte a nezapomeňte na pravidelnost. Masáž provádějte ideálně denně.

Čemu se rozhodně vyhnout?

Zvláště pokud máte jizvu na běžně viditelném místě, zapomeňte na pobyt na sluníčku. Sluneční paprsky by její viditelnost, zvláště pak v prvních měsících, ještě více zvýraznily. V létě namažte jizvu mlékem na opalování s nejvyšším faktorem tzn. 50 plus. Šikovným pomocníkem vám může být také náplast, která jizvu před sluníčkem ochrání. To samé platí logicky i pro solária.

Nechte jizvu dýchat. Nenoste kolem ní těsné a neprodyšné materiály, které by mohly pokožce bránit v regeneraci.

Opravdu záleží na ceně krému?

Ošetřující lékař vám jistě rád předepíše moderní a často velice drahé masti, které se v laboratořích vyvíjely celá léta. Jejich účinnost jim samozřejmě neupíráme. V lékařských ordinacích se ale můžete také setkat s názorem, že bohatě postačí obyčejná měsíčková mast. Ta je levná, bez předpisu a seženete jí v každé lékárně. Úplně nejlepší volbu představuje měsíčková mast, která má jako základ sádlo. To se vstřebává do pokožky lépe než vazelína.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno