Hod je od pradávna jedním z mnoha přirozených pohybů člověka. V dávných dobách si s jeho pomocí naši předkové lovili potravu, později se stal také základem prvních antických sportovních klání. A právě hod kriketovým míčkem slouží jako skvělá příprava pro mnoho sportovních aktivit, proto jej na základních školách řadí mezi jednu z hlavních a většinou také známkovaných dovedností. Co o této disciplíně víme?
Hod míčkem jako atletická průprava
Ne nadarmo se říká, že atletika a gymnastika jsou základem všech sportů. Během těchto sportovních aktivit totiž dochází k nejkomplexnějšímu rozvoji pohybového aparátu i pohybových dovedností a do jisté míry i pohybových schopností.
V atletických klubech je hod kriketovým míčkem aplikován v rámci tréninkových příprav pro hod oštěpem. Ačkoli je úchop u obou těchto disciplín odlišný, při hodu míčkem dochází zejména k nácviku rozběhových a švihových technik samotného hodu.
Jedná se o poměrně jednoduchou sestavu pohybů, u které je však důležité pro dosažení co nejlepšího výsledku provést jednotlivé kroky co nejpřesněji. Proto tuto disciplínu můžeme pozorovat jednak při sportovním tréninku nebo tělesné výchově dětí, ale klidně i u vrcholových sportovců.
Oblíbená školní disciplína
Všichni si určitě vzpomínáme, jak jsme při hodinách tělocviku házeli ,,krikeťákem“ na školním hřišti. A kdo dohodil nejdál, byl za hvězdu. O efektivitě nácviku hodu kriketovým míčkem pedagogové a metodici školní tělesné výchovy moc dobře ví, a proto ji řadí do základního schématu ,,probíraných“ témat na základních a středních školách.
Tato disciplína je také zařazena do lokálních i celorepublikových atletických soutěží mezi školami, přičemž mezi žáky je velmi oblíbená. A v porovnání s ostatními disciplínami je jednu obrovskou výhodu. Zatímco v běžeckých a skokových disciplínách většinou soutěží děti s atletickým somatotypem těla a pohybově velmi zdatné, hod kriketovým míčkem dává možnost zapojení se do sportovních klání i žákům, kteří v ostatních pohybových disciplínách tápou či je jejich tělesná stavba odchýlena od ideálních hodnot.
Vzhůru na olympiádu
Kouzlo hodu kriketovým míčkem oceňují také ti sportovně nejpovolanější, a tak je tato disciplína součástí největšího českého sportovního projektu pro školáky Sazka Olympijský víceboj. V rámci víceboje mohou žáci základních škol soutěžit o Odznak všestrannosti, a ti nejšikovnější se dostanou do celorepublikového finále, které je pořádáno Českým olympijským výborem, a kterého se pravidelně účastní v roli organizátorů také skuteční čeští olympionici. A jaké disciplíny v tomto desetiboji?
- hod kriketovým míčkem
- běh na 60 m
- skok daleký
- hod medicinbalem
- shyby na šikmé lavičce
- skákání přes švihadlo
- trojskok z místa
- kliky
- leh-sedy
- běh na 1000 m / dribling s basketbalovým míčem / plavání (volitelné – 1 ze 3).
Pozor na chyby
Jak již bylo zmíněno, hod je sice pohybem jednoduchým, i při něm se však můžeme dopustit mnoha chyb. Velmi důležitá je řádná rozcvička před házením, a to včetně rozehřátí i protažení. V opačném případě by mohlo při rozběhu před odhodem i následném švihu rukou při odhodu dojít k nepříjemným poraněním. A zejména u dětí je potřeba tomu předcházet.
Dále je podstatným aspektem míček správně uchopit. Kriketový míček si vložíme do dlaně a pevně jej sevřeme mezi palcem a roztaženými prsty do ,,vějíře“. Dejte pozor na špatné techniky držení, kterými jsou např. držení pouze mezi posledními články prstů nebo míček křečovitě sevřen do dlaně.
Kde kriketový míček koupit
Jedná se o sportovní pomůcku, kriketový míček tedy koupíte v prodejnách se sportovním vybavením nebo na obdobných e-shopech. Cena míčku odpovídá jeho rozměrům a váhovým parametrům. Standardně míček váží 150g a jeho pořízení vás vyjde přibližně na 100 Kč.