Hod granátem

Pokud zavzpomínáte na svá školní léta, určitě si vzpomenete na tradiční sportovní disciplínu během hodin tělocviku – tzv. hod granátem. Mohlo by se zdát, že hod granátem je zbytečnou disciplínou, opak je však pravdou. Pomocí hodu granátem či míčkem procvičíme a posílíme řadu svalů a připravíme se na mnohem obtíženější atletickou disciplínu, a to hod oštěpem.

Hod granátem: příprava na disciplínu hodu oštěpem

Hod oštěpem patří mezi náročnou atletickou disciplínu, která se začala rozvíjet už ve starém Řecku. V minulosti se soutěžilo v hodu oštěpem jak na cíl, tak na dálku. Hod oštěpem byl zařazen v programu olympijských her samostatně a později se stal součástí disciplíny pentathlonu. Proč mluvíme v souvislosti s hodem granátem či míčkem o hodu oštěpem? Hod granátem je totiž průpravou pro rozvoj této náročné disciplíny. I když se hod granátem využívá v osnovách základních a středních škol, princip provedení je stejný jako při trénování hodu oštěpem. Pokud byste tak chtěli začít cvičit tuto atletickou disciplínu, tréninku hodu míčkem či granátem se nevyhnete.hod granátem

Hod granátem – tradiční školská disciplína

Hod granátem či míčkem patří mezi tradiční školské disciplíny, které jsou hodnoceny tabulkově. Cílem tohoto cvičení je testovat dynamickou sílu ramenního pletence. Jak hod granátem cvičit? Budete potřebovat jen gumové granátové atrapy o hmotnosti 350 g, eventuálně 100 gramové míčky, se kterými cvičí dívky. Hod granátem se obvykle provádí s rozběhem. Pro trénování hodu je důležitá dostatečná plocha, ideálně 60 až 80 metrů. Dospělý člověk průměrně dohodí granát na vzdálenost 44 až 47 metrů. Pokud dohodí nad 51 metrů, je jeho výkon nadprůměrný. Mládež ve věku 14 let, pro kterou je disciplína primárně navržena, mohou dle tabulek dohodit o pár metrů méně. Průměr se pohybuje mezi 33 až 34 metry, výkon nad 47 metrů je nadprůměrný.

Jak provádět hod granátem

Hod granátem se může provádět jak z rozběhu, tak z místa. Pro hod používejte dominantní ruku, míček pevně uchopte a postavte se do výkročného stoje. Začínejte s hodem granátem z místa, trénink je jednodušší. Postavte se kus za čáru, kterou nesmíte při hodu přešlápnout. Hod granátem se běžně provádí se 2 cvičnými pokusy, kdy si testovaná osoba natrénuje úchop a techniku hodu, následují tři měřené pokusy za sebou. Granátová atrapa se hází horním obloukem a měří se kolmá vzdálenost.

Nejčastější chyby při hodu granátem

Při hodu granátem můžete udělat spoustu chyb. Mezi nejčastější patří například křečovité držení granátu a napětí celé paže, nízké nesení míčku před ramenem, spouštění loktu či nekoordinovaný tvrdý běh. I když se to na první pohled nemusí zdát, hod míčkem či granátem je poměrně technicky náročnou disciplínou, která se musí cvičit a s pomocí trenéra odstranit výrazné chyby. Pokud chcete v budoucnu začít s hodem oštěpem, správnou techniku hodu granátem a míčkem musíte zvládat bez problémů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno