Hnisavá angína: Příznaky, léčba

Hnisavá angína je velmi nepříjemná. Navíc pokud se její léčba podcení, tak se zdravotní stav může komplikovat. Jak tedy hnisavou angínu vyléčit a jak jí předcházet?

Hnisavá angína je onemocnění, které postižený primárně pociťuje jako nepříjemnou bolest v krku při polykání. Nejdříve obvykle postihuje krční mandle, ale může se rozšířit i do nejbližšího okolí. Nejčastěji se jedná o blízkou část hrtanu a kořen jazyka.
Zánět, který v krku vznikl, je hnisavý a jako takový je oproti běžné angíně nebezpečnější. Důvodem této nebezpečnosti je riziko vzniku hnisavého abscesu, který vyžaduje chirurgické odstranění. Tento absces se většinou vytvoří hlouběji v krku. Jinak se hnisavá angína nijak zásadně neliší od angíny klasické.

Nemoc vyvolávají obvykle bakterie streptokoka. U angíny se také vyskytuje původ virový a mykotický. Angína se šíří formou kapénkové infekce a inkubační doba se pohybuje v rozmezí jednoho až tří dnů.

Příznaky hnisavé angíny

  • obtížné polykání, z počátku pálení a škrábání v krku
  • postižený postupně špatně polyká potravu
  • rudé patro a mandle, postupně jsou na mandlích vidět bílé tečky nebo zhnisaná místa
  • objevuje se zduření mízních uzlin za ušima a pod dolní čelistí
  • nemoc je často doprovázena horečkou
  • zapáchající dech
  • povleklý jazyk, nejčastěji do bíla
  • únava organismu

Léčba hnisavé angíny

Lékem první volby jsou antibiotika. Ty můžou být předepsána buď ihned, nebo na základě laboratorního rozboru výtěru z krku. K posouzení rozsáhlosti zánětu se dělá také krevní rozbor, takzvaná sedimentace.

Podle dalších příznaků a projevů nemoci může být součástí léčby podávání léků proti bolesti hlavy a kloubů, tedy analgetika. Proti horečce působí antipyretika, ale je potřeba si uvědomit, že když zabere antibiotická léčba, tak začne ustupovat zánět a s ním horečka i bez antipyrotik. Proto je antipyrotická léčba pouze krátkodobá nebo není potřeba vůbec, podle konkrétní situace. Na bolest v krku pomáhá kloktání. Kloktadla jsou různá, někdo preferuje kloktání slabého roztoku soli ve vodě, jiný šalvěj nebo speciální přípravek na předpis lékaře. Pomoci můžou i cucavé antiseptické pastilky určení přímo na utlumení bolesti v krku.

Jak již bylo řečeno, pokud by se vytvořil hnisavý absces, je nutné ho odstranit. Zanedbání nebo komplikace léčby se může projevit revmatickou horečkou, která někdy zanechává důsledky na kloubech a také srdci postiženého. Dalším problémem je zhoršení funkce nebo dokonce selhání ledvin. K problémům s ledvinami dochází nejčastěji u dětských pacientů.

Prevence

Mezi hlavní preventivní opatření patří dostatečně silný imunitní systém. Ten se dá podpořit zdravou výživou a dostatkem pohybu na čistém vzduchu v přírodě. Samozřejmě existují i speciální bylinky a přírodní produkty, jejichž konzumace je vhodná zejména v rizikových obdobích (podzim, zima).
Klasická medicína opakované angíny řeší vyjmutím krčních mandlí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno