Hluboký stabilizační systém

Co mají společného téměř všechna zaměstnání kromě různorodého výdělku?? Jednoduchá odpověď: bolest v bederní části zad.

Lze této nepříjemnosti předejít?? Lze. Zaměřte se na střed vašeho těla, posilte hluboký stabilizační systém.

Tak nejprve: co to vůbec znamená hluboký stabilizační systém, ptáte se. Jedná se o hluboko uložené stabilizační svaly v břišní stěně (příčný sval břišní, vnitřní šikmý břišní sval, paravertebrální svalstvo v okolí páteře a další), které při správném zapojení chrání páteř, udržují ji v přirozeném zakřivení a stabilizují pohyby celého těla.

Co se děje s páteří a vůbec s celým tělem při nedostatečném zpevnění středu těla v konfrontaci s několikahodinovým zaměstnáním jakéhokoliv charakteru: vezmeme si hypotetického pana Přepracovaného, který má sedavé zaměstnání v kanceláři (10 hodin denně), o správném držení těla a vůbec o posilování neví zhola nic, každý pátek chodí s kamarády hrát halový fotbal a jednou za 14 dní si protáhne tělo v bazénu. Za alespoň nějakou sportovní činnost chválím, nicméně takový druh sportování neuchrání jeho tělo před deformacemi a postupnými patologickými změnami páteře. Střed těla (břišní svaly, hluboké stabilizační svaly, zádové mezilopatkové svaly) nejsou posíleny, což se časem začíná, zvláště při sedavém zaměstnání, dosti výrazným způsobem projevovat. Ochablý trupový korzet se tíhou těla bortí, páteř v bederní části se začíná prohýbat směrem dopředu (bederní lordóza), protože jí to umožní nezpevněné břišní svaly a zároveň bederní vzpřimovače páteře, které jsou obecně náchylné ke zkrácení, když se neprotahují. Zároveň oslabené paravertebrální a mezilopatkové svalstvo neudrží lopatky a oblast ramene v přirozené pozici (zatažené vzad a dolů) a ramena se tak začínají stáčet dopředu, čemuž vydatně napomáhají velice rychle se zkracující svalová vlákna velkého prsního svalu. Výsledkem je vyhrbení hrudní části páteře směrem dozadu (hrudní kyfóza). Když půjdeme ještě výš, zjistíme, že pan Přepracovaný neustále hledí na monitor svého počítače. Krční vzpřimovače páteře, opět s tendencí ke zkrácení, neudrží hlavu vzpřímeně a umožní ji vysunout se vpřed. A máme tu znovu lordózu, tentokrát v krční části páteře. Suma sumárum, stojí před námi ukázkový příklad člověka s horním a dolním zkříženým syndromem, který si zadělává na ukrutné bolesti zad, které se začnou projevovat co nevidět.

A teď jak z této svízelné situace ven?? Pracovat s tělem můžete začít hned teď, pokud čtete tuto větu. Usaďte se na židli správně! Zatáhněte ramena dozadu, stlačte je dolů, zatlačte bradu do krku, zpevněte střed těla, pokuste se spodní část břišní stěny zatáhnout směrem k páteři, alespoň částečně se vyrovná prohnutí bederní části páteře. Tuto polohu (tuto přirozenou, správnou polohu!) udržujte vsedě, ve stoji, v chůzi, pořád! Ono je to možná až nepříjemné a těžké nastavit tělo do tohoto držení, že?? To proto, že svaly jsou ochablé, zkrácené, vazy, šlachy nezpevněné, nejsou připraveny držet skelet v takovéto poloze.

Nyní přikročíme k posílení v úvodu zmiňovaného hlubokého stabilizačního systému těla. Nejde jen o to, přijít do posilovny a zvedat činky, či provádět spoustu cviků na strojích. Klasické posilování sice způsobí zmohutnění svalových partií, ale nám teď nejde o to vypadat mohutně a masivně, ale zatížit svaly uložené hluboko v těle (nehledě na to, že téměř žádný typický návštěvník posilovny neví, že je nejprve důležité zpevnit svaly stabilizační a pak teprve pracovat na svalových partiích, které jsou dobře viditelné na první pohled). K posílení hlubokých stabilizačních svalů se využívá nejrůznějších pomůcek, z nichž nezastupitelné místo má náčiní s nestabilní plochou. Jsou to veliké balanční míče (fitbally), medicinbaly, malé míčky (overbally), balanční míče s dynamickou stabilizační zátěží a tzv. bosu míče (polomíče s jednou pevnou a druhou nestabilní stranou). Cvičením se zmíněnými pomůckami se aktivují vždy celé řetězce svalů (ne jenom určitá svalová partie nebo dokonce jeden sval, jako tomu bývá při cvičení s činkami nebo na strojích), čímž se dostáváme k dalšímu faktu: do činnosti se zapojí mnohem více svalů, což vede k většímu energetickému výdeji. Přeloženo do srozumitelštiny: cvičením na nestabilních plochách spálíte mnohem více kalorií než klasickým posilováním s činkami. Ale hlavně: aktivují se hluboké stabilizační svaly v těle a tělo se zpevňuje. Jestli teď čekáte, že začnu popisovat jednotlivé cviky, tak vás zklamu. Musíte chtít sami se svým tělem něco udělat, nějak jej změnit. Zajděte si do fitcentra či sportcentra ve vašem městě, kontaktujte v nich osobní trenéry a začněte své tělo zpevňovat. Hledejte na internetu, publikací zaměřujících se na zpevnění středu těla a zlepšení stability a koordinace začíná přibývat. Ale musíte chtít VY!Já jsem se jen pokusil vás informovat a popostrčit. Zbytek je na vás samotných.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno