Hluboká nad Vltavou. Prohlídka exteriéru a zámeckého parku

Jak ve dřevních dobách Klubu českých turistů se můžeme postavit k poznávací turistice v době vládních omezení z důvodu covidové pandemie. Přírodní krásy jsou stále stejné, historické památky stojí na svém místě. Vše si ale můžeme prohlédnout jen z dálky, anebo zvenčí. Bez civilizačních vymožeností, ale také bez davů jiných návštěvníků. Zato s velkou úsporou peněz. S těmito „těšínskými jablíčky“ se vydáme na jeden z nejkrásnějších českých zámků – na Hlubokou.

Zámek Hluboká mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky. Novogotický zámek je od roku 1947 ve vlastnictví státu a v současnosti je spravován Národním památkovým ústavem. Zámek je obklopen okrasnými zahradami a anglickým parkem. Severovýchodní část zámeckého parku je součástí evropsky významné lokality s názvem Hlubocké hráze. Zámek Hluboká je lákavým cílem i v době, kdy jsou všechny památky z důvodů vládních nařízení uzavřeny. Zámecký exteriér a parkové úpravy k prohlídce docela postačí (když to nejde jinak). Státní zámek Hluboká je svou rozlohou, charakterem, souborem dochovaného původního mobiliáře a rozlehlým parkem významným romantickým areálem v evropském a světovém kontextu.

Cesta do Hluboké nad Vltavou

Z Prahy se lze do Hluboké nad Vltavou dostat nejrychleji s využitím dálnice D1. Z dálnice se sjíždí sjezdem na Mirošovice a dále se pokračuje po silnici E55 na Tábor a Veselí nad Lužnicí. Před Borkem je sjezd na silnici č. 146, která vás dovede až do Hluboké nad Vltavou.

  • Autobusem. V Hluboké nad Vltavou pravidelně zastavují autobusové linky ČSAD Jihotrans. Do města jezdí přímé autobusové linky z Prahy. Některé autobusové linky  jedou přímo z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou a zde zastavují na více místech. Jiné autobusové linky mají v Hluboké nad Vltavou pouze zastávku a dále pokračují např. do Týna nad Vltavou. Nejdůležitější zastávkou, je zastávka Hluboká nad Vltavou Pod kostelem, která se nachází nejblíže k zámku. Konkrétní autobusové spojení lze vyhledat na portálu IDOS.
  • Vlakem. Do Hluboké nad Vltavou se lze dostat vlakem. Vlakové zastávky jsou ale od zámku vzdálené minimálně 3 km (pěšky asi hodinu). V Hluboké nad Vltavou se nachází dvě vlakové zastávky:
    Hluboká nad Vltavou – U Sudárny: směr Č. Budějovice – Plzeň
    Hluboká nad Vltavou – Zámostí: směr Č. Budějovice – Praha
    Ve směru od Prahy je třeba přestoupit ve Veselí nad Lužnicí.

Pěší túrou od vlaku k zámku

Aby byla návštěva Hluboké skutečný turistický „podnik“, je vhodné přijet do Hluboké vlakem. Před nádražní budovou v Hluboké -Zámostí je přehledná orientační tabule. U nádraží turisté vyhledají žlutou značku, a po ní se vydají směrem Hluboká – zámek. Není možno zabloudit. Žlutou značkou je označena jediná možná cesta.

Město Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou je město ležící v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji, po obou březích řeky Vltavy zhruba deset severně od Českých Budějovic. Žije zde přibližně 5400 obyvatel. Vlastní místní část Hluboká nad Vltavou se rozkládá pod zámeckým vrchem v místech, kde řeka Vltava opouští rovinatou Českobudějovickou pánev a začíná si razit cestu Táborskou pahorkatinou. Jádro města (někdejší podhradí) je situováno na levém vltavském břehu. Do nynější podoby se tento sídelní útvar rozrostl spojením HlubokéPodskalíHamrů a pravobřežního Zámostí.

  • Nad městem, které se rozkládá na obou březích řeky Vltavy, už zdálky spatříte bílé zdi a zubatá cimbuří věží zámku Hluboká.

Sportovně relaxační areál Hluboká nad Vltavou

Cestou k zámku turisté procházejí obec, která je známa i jako centrum rekreačního sportu. Jeden z nejkomplexnějších areálu v České republice nabízí nejen širokou nabídku možností sportovního vyžiti, ale také místo pro odpočinek a relaxaci. Nejčastějšími návštěvníky areálu jsou rodiny s dětmi.

Kostel sv. Jana Nepomuckého

V obci Hluboká si kromě zámku můžeme prohlédnout ještě některé další památky. K nim patří i kostel sv. Jana Nepomuckého. Novogotický kostel v Hluboké postavil v rámci přestavby celé obce v souvislosti s romantickou úpravou zámku v letech 1844–47 knížecí stavitel Franz Beer. Rozlehlý objekt nahradil starší svatyni.

  • Sv. Jan Nepomucký je patronem schwarzenberského rodu a na svátek Jana, 16. května, se koná na Hluboké svatojánská pouť. Dnes sice najdeme v kalendáři nejčastěji jméno Přemysl, ale tento den je svátkem i Jana Nepomuckého.

Inspirace hradem Windsorem

Velkolepý zámek stojí na místě původního hradu ze 13. století. V roce 1661 získal barokní vzhled. Dnešní podobu získala Hluboká v 19. století díky přestavbě ve stylu anglické novogotiky. Nejvýznamnější novogotická stavba České republiky, inspirovaná anglickým královským hradem Windsorem. K zámku přiléhá rozsáhlý anglický park s řadou vzácných dřevin a možností procházek s výhledy do krajiny.

Přibližně v místech, kde stojí dnešní zámek stál dříve hrad Froburg (Frohnburg). O původu dnešního názvu zámku Hluboká se vedou dodnes spory. Jedni tvrdí, že hrad získal svůj název díky svému umístění hluboko v lesích, jiní naopak prosazují názor, že se tak stalo kvůli výstavbě na skále nad hlubokým vltavským údolím a někteří se dokonce domnívají, že název je odvozen od studně, která je na zámku  hluboká snad 125 m,“ dočítáme se na serveru www.hrady.cz/.

Zámecký park

Celková výměra hlubockého zámeckého parku zahrnuje 90 hektarů, avšak celý komplex i s přilehlými oborami a loukami dříve dosahoval rozlohy 200 km2. Zdejší zdroje uvádějí, že v roce 1851 tu bylo vysázeno celkem 11 597 stromů a 2 180 keřů.

Park byl rozčleněn cestami a alejemi, na travnatých loukách byly umístěny roztroušené skupiny stromů i solitérní exempláře. Součástí okolí zámku byly i obory, naproti Staré oboře byly na druhé straně Vltavy založeny i obory Nová a Poněšická. U Munického rybníka, u kterého už tehdy stával lovecký zámeček Ohrada, byla zřízena také velká bažantnice.

Naučná stezka zámeckým parkem

Od poloviny dubna 2013 je v zámeckém parku v Hluboké nad Vltavou otevřena nová naučná stezka. Stezka má deset zastavení, na kterých se návštěvníci dozvědí zajímavosti z historie a současnosti krajinářského parku i kulturní krajiny Hlubocka.

Krajinářský park na Hluboké o výměře 50 hektarů patří k nejcennějším v jižních Čechách, což dokládají také informace na stezce.

Jedenáct věží zámku

Původně královský hrad ze 13. století prošel několika stavebními úpravami, ale teprve přestavba z let 1840 – 1871 mu vtiskla jeho známou novogotickou podobu. Někdejší rezidence knížecí rodiny Schwarzenbergů má 11 věží.

Bývalá jízdárna, stáje a kočárovny byly v polovině 20. století upraveny na Alšovu jihočeskou galerii se stálou expozicí

  • jihočeského gotického umění,
  • holandského malířství 16.-18. století
  • a sezónními výstavami českého umění 20. století.

Cestou ze zámku je dost času znovu se prostorově zorientovat (cestou „tam“ se turisté soustředili na zámek) a najít si případně i další turistické cíle v okolí Hluboké.

Výlet vrcholí cestou zpět na vlakovou stanici

Zámek Hluboká ve filmu

  • Pyšná princezna (1952, režie Bořivoj Zeman)
  • Pan Tau to zařídí (1972, režie Jindřich Polák)
  • Šípková Růženka (1990, režie Stanislav Párnický)
  • Jezerní královna (1998, režie Václav Vorlíček)
  • Tři bratři (2014, režie Jan Svěrák)
  • Underworld: Krvavé války (2016, režie Anna Foerster)
  • Nejlepší přítel (2017, režie Karel Janák)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno