Setkáte se s ní dnes všude. Je obsažena ve sportovních nápojích, energy drincích, povzbuzujících žvýkačkách nebo gelech. Vedle kávy je to nejbohatší zdroj kofeinu. Guarana, zazráčná rostlina z Amazonských pralesů.
Guarana je získávána z paulinie opojné, což je rostlina rostoucí v Jižní Americe, konkrétně v Brazílií a Venezuele. Povzbuzující účinky plodů a semen této rostliny znali a využívali je již původní indiánští obyvatele Amazonie. Guarama je často díky svým účinkům přirovnávána ke kávě, avšak její kofein se oproti tomu kávovému vstřebává pomaleji. Navíc, nemá guarama, narozdíl od kávy, tolik vedlejších účinků.
Pozitivní účinky guarany
Nabíjí energií
Semena guarany jsou bohatá na kofein, který, narozdíl od toho kávového, má pomalejší nástup, ale o to déle dokáže organismus stimulovat. Stimulační účinky po požití guarany nastupují cca do 1 hodiny a mohou vydržet až 8 hodin. Získaný pocit energie tak rychle neopadne, ale drží si stabilní hranici a je tak vhodný nejen k povzbuzení při sportovních výkonech, ale své využití najde i v pracovním procesu, nebo při studiu.
Zvyšuje koncentraci
Narozdíl od kávy, která má rychlý nástup, ale o to rychleji vyprchá, má guarana příznivý vliv na zvýšení a udržení koncentrace. Po požití guarany dochází ke stimulaci centrální nervové soustavy, což má za následek, že ustupuje potřeba spánku, zrychlují se smyslové vjemy a je lépe zvládán stres.
Podpůrný prostředek při hubnutí
Guaranu si také zamilují lidé, kteří chtějí zhubnout. Podle všeho dokáže guarana přispět k pocitu sytosti a omezuje chuť k jídlu, což je vhodné, chceme li se zbavit chorobného přejídání a tím tak přijmout méně kalorií. V kombinaci s povzbuzujícími účinky a pravidelnou sportovní aktivitou, může být z guarany velmi účinný prostředek při boji s nadměrnými kily.
Guarana toho však umí ještě mnohem více :
- Pomáhá zmírňovat bolesti při menstruaci
- Pomáhá detoxikovat tělo od škodlivých látek
- Odbourává příznaky po kocovině
- Podporuje činnost činnost srdce a krevní oběh
- Pomáhá při poruchách trávení
- Zvyšuje vstřebatelnost vitamínu C
- Čistí krev, ledviny, játra a střeva
Guarama vs. káva – co je lepší?
Někdo kávu miluje, na jiného nepůsobí dobře. Právě proto, že na lidi káva působí tak rozdílně, jistě stojí za to guaranu vyzkoušet. Narozdíl od kávy totiž guarana nezpůsobuje překyselení žaludku a pocit vyčerpanosti, když kofeinové opojení pomine . Kromě toho je také guarana jasným šampionem díky své extrémně dlouhé době účinnosti, která se pohybuje od 5 do 8 hodin. Tohohle s kávou těžko docílíte.
Má guarana vedlejší účinky?
Jako takové, nemá guarana žádné vedlejší účinky, lze se jí však při extrémní spotřebě předávkovat, což pak vede ke zvracení, bolestem hlavy, horečkám, žaludečním křečem a nutkavé potřebě k močení. Guaraně by se také měli vyhnout lidé trpící onemocněním ledvin, srdečními obtížemi nebo chronickými úzkostmi.