Jedním z nejznámějších italských plísňových sýrů je bezpochyby Gorgonzola. Jde o bílý sýr s charakteristickou modrou plísní, do kterého se zamiloval nejeden gurmán a sýromil. Ponořte se s námi do tajů tohoto gurmánského skvostu a začtěte se do článku o Gorgonzole.
Historie gorgonzoly
Gorgonzola se řadí mezi italské sýry s mnohaletou tradicí. Již přes 1000 let dráždí naše chuťové buňky. Existují dvě protichůdné teorie, které popisují vznik tohoto sýra a jeho název. Podle první teorie vznikl plísňový sýr Gorgonzola ve stejnojmenné vesnici kousek od Milána, a to již na konci 9. století. Podle druhé teorie pochází Gorgonzola z města Pasturo Nella Valssasine, které bylo tehdy centrem mlékárenství. Ať už to bylo jakkoliv, tento sýr začal žít svým vlastním života a v průběhu let se upravoval podle aktuállních požadavků spotřebitelů. Dnes je mnohem měkčí, pikantnější a méně zelený než v minulosti.
Výroba sýru Gorgonzola
Tento druh plísňového sýra se vyrábí z pasterizovaného kravského mléka, do které se přidávají mléčné enzymy a plísňové zárodky. Takto připravené se nalévá do teplých nádob. Aby se proces plesnivění sýra zintenzivnil, asi po měsíci zráni se sýry vyndají z nádob a propichají speciálními měděnými vidlicemi. Zrání sýru však zdaleka není u konce. Po propichání se balí do fólie a zraje další cca 4 měsíce.
Druhy sýru Gorgonzola
Se sýrem Gorgonzola se můžete setkat v různém provedení. Pokud preferujete výraznější, pikantnější sýry, zaměřte se na druh Gorgonzola Naturale (Piccante), který je jednoznačně nejsilnějším druhem. Méně silný, ovšem stále výrazný, je typ dolce, který je výrazně sladší. Nejméně silný a ještě bez typického žilkování je sýr Gorgonzola Bianco, který je velmi mladý.
Použití Gorgonzoly v kuchyni
Italové tento druh sýru opravdu milují a využívají ho v gastronomii za nejrůznějšími účely. Setkat se můžete s tímto sýrem na slavnostních tabulích či v restauracích, kde se často podává jako předkrm či dezert. Jde o velmi kvalitní druh sýra, který se obzvláště hodí k vínům, a to ke všem typům. K červeným se hodí spíše silnější a pikantnější, méně zralé typy jsou pak vhodné pro bílá i růžová vína. Italové však Gorgonzolu používají třeba pro přípravu výrazné sýrové omáčky, k zapékání těstovin či k italským gnochi.
Kde koupit Gorgonzolu
Pokud chcete ochutnat tento prvotřídní italský sýr, doporučujeme návštěvu kvalitní sýrárny, kde za kousek sýra zaplatíte sice nemalou sumu, ale s kvalitou sýrů, které jsou dostupné v supermrketech, se nedá srovnat. Gorgonzola v supermarketu je v podstatě mrtvá, je v plastovém obalu, zchlazená na nízkou teplotu Ideální je koupit kus gorgonzoly přímo ukrojený z celého kusu sýra. Je třeba upozornit, že sýr je mazlavý, musí být proto dobře uchováván a kvalitně zabalen.
V období první republiky byla Gorgonzola velmi oblíbeným typem sýru i u nás, později pak upadla v zapomění. Naštěstí se opět vracíme k dřívějším tradicím a více si potrpíme na kvalitní gastronomii, proto se můžeme s kvalitní Gorgonzolou setkat i na pultech našich obchodů.