Možná vám tento termín není známý, ale pro desítky tisíc lidí v České republice je více než důležitý. Mluvíme o lidech, kteří trpí cukrovkou. Glykovaný hemoglobin je znám také jako “dlouhý cukr‘‘ a pro lékaře je zásadním ukazatelem dlouhodobé hodnoty diabetu. Díky glykovanému hemoglobinu lze stanovit průměrnou hodnotu za poslední dva až tři měsíce.
A co to vůbec je? Hemoglobin je červené krevní barvivo, které se nachází v našich červených krvinkách. Ty se dožívají 120 dní a od jejich životního cyklu se odvíjí stanovení průměrných hodnot testovaného diabetika. Na hemoglobin se navazuje cukr, tedy glukóza. K tomuto stavu u diabetiků dochází při hyperglykémii.
Základní fakta
Nesmíme zapomínat, že se jedná o dlouhodobý ukazatel, který má svá specifika. Pacienti velmi dobře vědí, že ,,dlouhý cukr‘‘ neošálí. Diabetici léčbu dodržují velmi často pouze několik dní před preventivní prohlídkou. Ovlivní krátkodobé výsledky, ale nikoliv glykovaný hemoglobin. Stanovené hodnoty napomohou lékaři zhodnotit prováděnou léčbu anebo ji pro následující měsíce upravit. Lékaři se budou glykovanému hemoglobinu věnovat i v případě, kdy je diabetes teprve diagnostikován.
Diabetici se dělí do několika základních typů. Diabetici první úrovně se musí smířit s častějšími kontrolami a měřením dlouhého cukru jednou za tři měsíce. U druhé, tedy méně vážné, úrovně se dlouhý cukr sleduje minimálně jednou za půl roku. Výsledky lze zpřesnit a doplnit použitím glukometru.
Ideální hodnoty dlouhého cukru lze stanovit velmi obtížně. Lékař je určuje pro každého pacienta individuálně. Donedávna se glykovaný hemoglobin měřil v %. Podle nových směrnic byla % nahrazena mmol/mol.
· Určuje dlouhodobý stav choroby
· Jedná se o parametr, který pomáhá nemoc diagnostikovat a stanovit optimální léčbu
Kdy dlouhý cukr může zmást?
Relativně často se můžeme setkat s chybnými nebo zavádějícími hodnotami glykovaného hemoglobinu. Pacienti trpící onemocněním ledvin mají výsledky testů zavádějící a nelze opomenout vliv určitých léčiv, infekcí a také alkoholu. Vynechat nelze ani chybu měření způsobenou špatným zpracováním odebraných vzorků. S tímto případem se nicméně setkáte spíše minimálně. Častější problémy vyvolávají onemocnění krve, tedy převážně srážlivosti.
Prevence cukrovky
V České republice každým rokem počet cukrovkářů narůstá. Tento jev jde ruku v ruce s nárůstem počtu obézních občanů. Z toho vyplývá, že nejlepší prevencí cukrovky je držet si normální hmotnost. Pokud máte děti, nedávejte jim hned od malička při každé příležitosti sladkost. Naučte je jíst pětkrát denně normální jídla, která jsou pro jejich vývoj mnohem lepší než pytlíček čokoládových pamlsků.