Fejchoa

Exotické ovoce je na pultech českých obchodů stále oblíbenější. Občas se tak můžeme setkat i s druhy ovoce, se kterými jsme se doposud ještě nesetkali. Patří mezi ně například fejchoa, která se svou chutí blíží k ananasu nebo jahodám. Už jste ji někdy ochutnali?

Co je to Fejchoa

Fejchoa jsou plody dřeviny aka jedlé. Pochází z Jižní Ameriky a roste zejména v Brazílii, Argentině či Paraguayi. Pěstuje se však i v jiných částech světa. Pokud na plody fejchoa narazíte v obchodě, s velou pravděpodobností budou pocházet z Nového Zélandu. Stále častěji se aka jedlá pěstuje i ve Skotsku a s trochou štěstí se vám podaří si vypěstovat si ji i doma.

Fejchoa

Fejchoa – plody rostliny zvané aka jedlá

Jak jsme zmínili, jedná se o plody dřeviny nazývané aka jedlá. Plody jsou zelené a mají oválný tvar. Na povrchu se nachází velmi tenká lesklá slupka a jemné chloupky. Fejchoa se může konzumovat i s touto slupkou. Častěji se však loupe. Po rozkrojení obsahuje fejchoa světlou dužinu, která je měkká a obsahuje jemná zrníčka.

Značné množství semínek se nachází zejména ve středu plodu. I ta se však konzumují. Fejchoa u nás nepatří mezi zrovna rozšířené druhy ovoce, pokud na ně však narazíte, hned si je zamilujete. Plody jsou šťavnaté, příjemně nakyslé, navíc krásně voní. Obvykle se chuť přirovnává k ananasu či jahodám, některým lidem chuť připomíná kiwi či angrešt.

Plody konzumujte zralé

Pokud na fejchou narazíte v obchodě, dejte si pozor, aby byly zralé. Dužina musí být velmi měkká, jen pak budou plody plné šťávy a bohaté chuti. Pokud plody zakoupíte nedozrálé, počkejte několik dní až „dojdou“. Dejte si však pozor na to, že plody jsou citlivé na otlaky a brzy podléhají zkáze. Doporučujeme je proto zkonzumovat co nejdříve, jakmile dozrají. Pokud je nestihnete zkonzumovat, můžete je uchovávat i v lednici, případně zamrazit.

Exotické rostliny si můžete vypěstovat sami

Pokud rádi experimentujete a chcete si vypěstovat exotické druhy ovoce doma, aka jedlá je za tímto účelem ideální. Dobře se jí daří i v našich podmínkách. Dobře vám poroste i v bytě. Vždy však rostlinu umístěte na stanoviště, kde svítí dostatek slunce. Máte-li možnost umístit tuto rostlinu na parapet orientovaný směrem na jih, máte vyhráno. Venkovní pěstování je v našich podmínkách obtížnější, ne však nemožné. Jen je třeba kontrolovat teplotu, a když klesne, pak je přezimovat. Pokud se budete o rostlinu dobře starat, brzy vás odmění plody. Chutnou fejchou si tak sami vypěstujete a následně zkonzumujete.

Fejchoa je plná vitamínu C a dalších zdraví prospěšných látek. Hodí se také pro přípravu kompotů či džemů. Zrníčka se také využívají v přírodní kosmetice, skvěle poslouží jako výživný peeling. Z květů rostliny pak můžete připravit i bylinný čaj.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno