Eleuterokok je rostlina, která se tradičně používá jako posilovač imunitního systému a jako obecný stimulant. Někdy se mu říká také sibiřský ženšen. Pochází z Japonska, severní Číny, jihovýchodního Ruska, Jižní Koreje a Severní Koreje. Eleuterokok má dlouhou historii využití – existují důkazy, že jej Číňané používali asi před 2000 lety jako bylinný prostředek.
Adaptogenní účinky
Na prvním místě musíme uvést, že eleuterokok se využívá v tradičních léčivech pro své adaptogenní účinky. To znamená, že se jedná o sloučeninu, která pomáhá tělu lépe zvládat stres a přizpůsobit se mu. Kromě toho působí jako stimulant a zvyšuje funkci nervového systému. Svůj název „sibiřský ženšen“ získal podle podobného využití, protože přináší podobné zdravotní přínosy jako ženšen pravý (Panax ginseng). Jinak s touto rostlinou ale nemá nic společného.
Zvýšení energie
Pokud se cítíte dlouhodobě unavení, zřejmě budete potřebovat dodat energii. V tom vám mohou pomoci právě eleuterokokové doplňky stravy. Eleuterokok je skvělá rostlina, která zvyšuje hladinu energie, a to bez vedlejších účinků. Pokud se například snažíme zbavit únavy prostřednictvím kávy nebo sladkostí, zjistíme, že energie se nám po požití těchto pochutin zvýší. Bohužel jenom krátkodobě, takže až účinky kávy a cukroví odezní, budete unavení ještě více. To s eleuterokokem nehrozí.
Zlepšení kognitivních funkcí
Kognitivní funkce jsou důležité pro velkou většinu činností, které každý den děláme. Tím, že eleuterokok zvyšuje krevní oběh, zvyšuje i průtok krve do mozku. Proto zlepšuje i takové duševní funkce, jako je paměť a koncentrace.
Protirakovinné účinky
Další slibnou vlastností jsou protirakovinné účinky eleuterokoku. Zatímco u ženšenu pravého jsou tyto účinky již prokázány, u eleuterokoku se zatím spekuluje o podobných účincích, zejména v případě rakoviny plic. Je ale potřeba dalších výzkumů.
Zvýšení výdrže při cvičení
Eleuterokok oceníte i v případě, že cvičíte. Může totiž zvýšit schopnost svalů pracovat, zejména pokud se věnujete intenzívní fyzické aktivitě. Pro zlepšení výdrže při cvičení je potřeba užívat 800 mg eleuteroidu denně po dobu osmi týdnů.
Rychlejší léčba ran
Vzhledem k tomu, že eleuterokok posiluje imunitní systém člověka, dokáže zlepšit a urychlit také proces hojení ran. Současně dochází také k zabránění tvorbě vředů.
Zvyšování nízkého krevního tlaku
Jako stimulant zvyšuje tato rostlina oběh a srdeční frekvenci a může časem zvyšovat krevní tlak. To může být prospěšné pro lidi s nízkým krevním tlakem, ale může to představovat riziko pro lidi s hypertenzí (vysokým krevním tlakem). V tomto případě je vhodné se před dlouhodobým užíváním eleuterokoku poradit s lékařem.
Další zdravotní účinky
Mezi další zdravotní účinky této rostliny musíme jmenovat tyto:
- Zvýšení hustoty kostí a síly svalů.
- Pomoc při projevech menopauzy.
- Snižování nebo omezování infekcí dýchacích cest (chřipka, zápal plic).
- Zlepšení lymfatické funkce (snížení otoků způsobených hromaděním tekutiny).
- Prevence a náprava poškození nervů.
- Snižování nebo stabilizace hladiny cukru v krvi.
Pomoc při nákupu eleuterokoku
Pokud jste se rozhodli, že začnete užívat sibiřský ženšen, pak se vám budou hodit následující informace. Doplňky stravy z této rostliny se vyrábějí z kůry, stonků, listů nebo kořenů rostliny. Bylina se prodává ve formě tobolek, tablet, tekutiny nebo tinktury a ve formě prášku. Ze sušených listů a stonků rostliny si můžete připravit čaj. Eleuterokok produkuje i ovoce, které můžete konzumovat syrové jen tak. častokrát se prodává samostatně, najít jej ale můžete také v multivitaminech a tonicích, které se prodávají na podporu imunity.
Doporučené dávkování
Bohužel neexistuje žádná standardní doporučená denní dávka. Při užívání eleuteroku se vždycky řiďte pokyny uvedenými na obalu výrobku. Množství, jaké můžete zkonzumovat, se liší v závislosti na zpracování produktu a jeho formě. Dětem přípravky z této byliny z bezpečnostních důvodů nepodáváme. Osoby starší 18 let užívají eleuterokok následovně: 300 až 1 200 mg denně, mezi jídly a ráno, protože by mohlo dojít k narušení spánkového cyklu. Přípravek je důležité užívat dlouhodobě, minimálně 6 týdnů každý den. Poté je potřeba udělat si minimálně třítýdenní přestávku.
Pěstování eleuterokoku
Pěstování eleuterokoku není v našich podmínkách vůbec náročné. Pro své zdravotní účinky se nejčastěji využívá eleuterokok ostnitý (Eleuterococus senticosus). Protože se jedná o mrazuvzdorný keř, je možné jej pěstovat celoročně na zahradě. Poroste v jakékoli půdě, ale bude vám vděčný za slunné stanoviště. Toleruje i polostín, zde je ale potřeba počítat s menším výnosem v podobě plodů. Ty dozrávají na přelomu září a října a je možné je konzumovat jen tak, nebo z nich vyrábět sirupy či zavařeniny.
Sklízení kořenů
Pro léčivé účinky se ale nejčastěji používají právě kořeny, které se odřezávají v druhé polovině září. Při odřezávání kořenů si počínejte opatrně, abyste nezahubili celou rostlinu. Aby kořeny dobře narostli, je vhodné je odebírat až druhý rok po výsadbě. Pro dosažení každoroční sklizně kořenů je vhodné vysadit více keřů a jednou je sklízet zprava, podruhé zase z levé strany. Vždy tak stihnout vyzrát. Poté je vhodné kořeny omýt pod tekoucí vodou a nakrájet na menší kousky a sušit při teplotě 70 °C. V průběhu července a srpna se můžete těšit na krásné světle fialové květy, které navíc nádherně voní.