Představíme si základní tělesný typ Ektomorf. Dozvíte se jak by se měli stravovat a případně jaké cviky zařadit v posilovně, pokud chcete nabrat svalovou hmotu.
William Sheldon určil tři základní tělesné typy. A to endomorf, mezomorf a ektomorf. V dnešním článku se budeme zabývat posledně jmenovaným. Ne vžy musíte být přesně jeden typ, často je to určitá kombinace. Ale ektomorfa většinou poznáte hned na první pohled.
Ektomorf hlavní znaky
Ektomorf poznáte podle několika hlavních znaků:
- štíhlá postava –
- nízka tělesná váha –
- úzká ramena –
- málo podkožního tuku –
- rychlý metabolismus– rychle spalují
- dlouhé dolní a horní končetiny –
Jak by se měl stravovat ektomorf ?
Pokud chcete jako ektomorf přibrat nějakou svalovou hmotu, tak musíte jíst opravdu správně, jinak nebudou žádné výsledky. Měli by jste jíst 4x denně a měli by jste se zaměřovat na kvalitní potraviny. Měli by jste mít jak dostatek kvalitních sacharidů (rýže, brambory, různé těstoviny, celozrnné pečivo, luštěniny atd.), tak dostatek bílkovin (vajíčka, maso, mléko, jogurty, acidofilní mléko, podmáslí, tvaroh, sýr Cottage atd.). Bílkovin by jste měli příjmou zhruba 1,5 gramů na 1 kg vaší tělesné váhy. Tuky nemusí ektomorfové až tolik řešit, ale zaměřujte se stále na kvalitní zdroje.
Jak má cvičt Ektomorf v posilovně ?
Měli by jste se zaměřit na základní cviky. Zapoměňte na různé izolované cviky, ty jsou k ničemu. Zaměřte se na cviky s volnou činkou. Pro pokročilé je vhodný i trénink KORTE, založeny hlavně na dřepu, benčpressu a mrtvém tahu. Vaše tréninky v posilovně by měli být vždy krátké, maximálně tak 5