Dvoudenní výlet samým srdcem Slovácka

Pěkné a hodnotné pěší výlety se nemusejí podnikat jen v opuštěném klínu hor nebo v lesních pustinách. I v obydleném kraji (dokonce od pradávna) si přijdou „toulavé botky“ na své. Na pěkný dvoudenní výlet se lze vydat třeba ze Starého Města u Uherského Hradiště do Veselí nad Moravou. Třiadvaceti kilometrová trasa se sice dá pohodlně ujít za jeden den. Ale při dvoudenním výletu toho turista uvidí víc. Cesta je vhodná i pro děti mladšího školního věku a ne příliš zdatné turisty.

Na pěší výlet vlakem

Cesta na výlet a z výletu povodím řeky Moravy je nejlépe uskutečnitelná vlakem. Start i cíl leží na železničních tratích. Stanice Staré Město u Uherského Hradiště se nachází na rychlíkově trati Olomouc – Břeclav a zajišťující odbavení cestujících v mezinárodní a vnitrostátní přepravě.  Pro cestu zpět z Veselí nad Moravou je dobré předem si vyhledat takové spojení, aby mělo návaznost na rychlík ze Starého Města.

Maják nad zoo z kovového „šrotu“

Od nádraží ve Starém Městě u UH se turisté vydají po zelené značce. První zajímavostí je naprosto nečekaný maják. Ne, moře nikde není v dohledu. Jedná se jen o poutač na zábavně edukační park Ekoland – Kovozoo. Provozovatelé ujišťují, že je jedinou kovovou zoo v Evropě. Nachází se ve zrekonstruovaném areálu bývalého cukrovaru. „Budete překvapeni, jaké krásné věci mohou vzniknout za použití železného šrotu, fantazie a šikovných rukou. Kovovzoo upoutá malé i velké návštěvníky,“ lákají návštěvníky provozovatelé.

Baťův kanál, 36. kilometr

Cesta dál pokračuje po zelené značce městskou zástavbou směrem k Uherskému Hradišti. Pohled z mostu, po němž turisté přecházejí, je první setkání s Baťovým kanálem. (Baťův kanál, km 36,0 – plavební komora Staré Město). Až druhý most na cestě vede přes řeku Moravu.

Uherské Hradiště: Vybrat si musí každý sám

„Bývalá synagoga, bývalý justiční palác, fara na Masarykově náměstí, farní kostel narození Panny Marie v Sadech, Františkánský klášter, galerie Slováckého muzea, historická budova gymnázia, hotel a pasáž Slunce, hotel Koníček, jezuitská kolej, kaple svaté Alžběty, kaple svatého Rocha, kaple svatého Šebestiána, kino Hvězda, ko“stel svatého Františka Xaverského, kostel Zvěstování Panny Marie, lékárna U Zlaté koruny, Obchodní akademie, objekt speciální školy na Palackého náměstí, pavlačové domy, portál na Masarykově náměstí, radnice na Masarykově náměstí, radnice v Prostřední ulici, Reduta, Slovácké muzeum…“

Tak to je pokrácený výčet uherskohradišťských zajímavostí. I proto je vhodné zajít nejdřív do informačního centra, poptat se a získat městské mapky, kde jsou památky lokalizovány. Pak se každý rozhodně podle svého zájmu (a času), co by chtěl v Uherském Hradišti zhlédnout.

Cesta dál vede kolem svérázného slováckého nádraží. Nádraží bylo postaveno roku 1930 podle projektu Miloše Fikra. „Stavbu doprovázely ostré polemiky  v místním tisku, protože  Fikrův návrh zopakoval pojetí nádraží v tvz. neovernakulárním stylu, uplatněným už v sousedním Uherském Brodě,“  uvádí se na webu uherske-hradiste.cz. Turisté pokračují dál po trase. Čekají je ještě další zajímavosti.

Cyklostezka je vyvede z Uherského Hradiště ve směru na Kunovice. Vpravo od cesty uvidíme areál leteckého závodu, v němž se nachází letecké muzeum. Na jeho úrovni začíná naučná stezka Včelařská – zastavení jsou věnovaná včelařství.

Scénický nocleh „na divoko“

Stezka vede k lázeňskému parku a pavilonu Sirnaté lázně, kde je možná další zastávka. Pěkná a udržovaní cyklostezka vede až do Ostrožské Nové Vsi. Na břehu rozsáhlého štěrkového jezera končí první pěší den. Turisté se mohou vykoupat a najít místo k přespání. Ne, není tu oficiální kemp. Ale bivakování tu je běžně, dokonce se tu vidí občas nějaký stan. Rozdělávat oheň ovšem není možné (podle obecně platných pravidel platných všude). Břeh jezera je překrásným přírodním divadlem: vrchy na obzoru jsou Chřiby, fantastickou atmosféru místu dává vodní ptactvo, střemhlavé lety vodních dravců. Kdo není založen na „natur“ přespávání, může si předem zajistit nocleh v penzionu v Ostrožské Nové Vsi.

  • Průběžné hodnocení: Ze Starého Města turisté ušli sice jenom asi 12 kilometrů, ale s prohlídkami program vydal na celý den.

Most působí mocným dojmem

Druhý den se po břehu jezera – a po zelené značce – dostaneme do Uherského Ostrohu (snídaně v restauraci nebo jen nákup potravin na snídaňový piknik). K místnímu zámku se dostaneme přes podivuhodný obloukový most. U mostu na levém břehu řeky Moravy se tyčí pomník padlým v první světové válce – šohaj v nadživotní velikosti, poslední dílo sochaře Franty Úprky z roku 1929. Ten byl rovněž autorem onoho železobetonového mostu přes řeku Moravu postaveného v roce 1928.

Potřebujete tráčky, fěrtoch nebo opasovák?

Pár metrů za mostem stojí zdejší zámek. „Původně obranný hrad z 13. století byl přestavěn v letech 1560 – 1570 pány z Kunovic v moderní renesanční zámek se zámeckým parkem. V současnosti zámek slouží potřebám městského úřadu a městské knihovny. V jeho těsném sousedství ve zcela nově zrekonstruovaných bývalých hospodářských budovách zámeckého areálu (předzámčí) se nachází šicí dílna lidových krojů, informační centrum a ubytování v apartmánech,“ píše se na oficiálních stránkách města Uherského Ostrohu. Ona zmíněná šicí dílna má svůj malý obchod. A ten stojí alespoň za prohlídku. A kdyby si někdo chtěl pořídit nějakou součást slováckého lidové kroje (novou), má možnost ojedinělého nákupu.

Cíl je blízko nás

Za Uherským Ostrohem překročíme Baťův kanál a po příjemné cestě se dostaneme do Veselí nad Moravou. Městečko je „jako ze žurnálu.“ Žije zde přibližně 11 tisíc obyvatel. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou. Za vidění stojí renesanční zámek na místě bývalého vodního hradu, přestavěný v 1. čtvrtině 19. století. V přilehlém anglickém parku je pomník generála Laudona z roku 1789 a několik drobných staveb. Další zajímavosti Veselí nad Moravou:

  • Kostel sv. Andělů strážných s bývalým klášterem servitů na Masarykově třídě.
  • Barokní kostel z let 1714–1734, snad podle plánů J. L. Hildebrandta, osmiboká stavba se dvěma věžemi v průčelí a mohutnou střechou, zaklenutá oválnou kupolí bez lucerny.
  • Gotický kostel Panny Marie u křižovatky Masarykovy a Svatoplukovy ulice z poloviny 13. století, přestavěn v letech 1771–1783.
  • Barokní kostel sv. Bartoloměje z roku 1741 na Bartolomějském náměstí.
  • Synagoga a židovský hřbitov u městského úřadu.

Tak najít nádraží, a domů

Ve Veselí nad Moravou dvoudenní výlet končí. Turisté odjedou z vlakového nádraží do místa startu – Starého Města u Uherského Hradiště, kde přestoupí na rychlík v požadovaném směru.

  • Rekapitulace: Z Ostrožské Nové Vsi do Veselí turista našlapal asi jedenáct kilometrů. Dvoudenní výlet nebyl náročný na výkon, ale je třeba počítat se zátěží batohu (spací potřeby) a se zdržením prohlídkami objektivně zajímavých míst.

Foto: Autorka článku

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno