Domácí Moravanka

Moravanka je směs zeleniny, která se prodává ve sklenicích. Využíváme ji pro přípravu různých pokrmů, jako je například tradiční bramborový salát nebo na ní také pečeme maso. Moravanka má tisíce příznivců a ještě více způsobů použití. Jak si ji vyrobit a na co všechno ji můžete použít, se dočtete v tomto článku. Výhodou domácí Moravanky je také to, že si jednotlivé poměry zeleniny můžete upravit podle své chuti.

Zelenina: základ Moravanky

V Moravance jsou obsaženy následující druhy zeleniny: celer, mrkev, petržel, paprika, cibule, sterilizované okurky, hrášek. Kdo chce, může přidat také zavařené maličké cibulky. Existují ale také recepty, které kromě těchto tradičních druhů zeleniny vyžadují také další suroviny, jako je například kedlubna, kukuřice, květák, feferonka či kopr. Výběr zeleniny, který použijete, je tedy čistě jen na vás.

Mrkev na kostičky

Nálev

Jednotlivé recepty se také tak trochu liší nálevem. Samozřejmě, každý z nás dělá nálev tak trochu jinak. Obvykle se ale používá vývar ze zeleniny (z mrkve, petržele a celeru), ocet, sladidlo (cukr nebo pro diabetiky sacharin), bobkový list a sůl. Někdo přidává taktéž hořčičné semínko, pepř celý nebo nové koření. Volba závisí opět na vašich preferencích a tom, co vám chutná.

Základní recept na domácí Moravanku

Nyní už se pustíme do samotného receptu na tu úplně nejjednodušší Moravanku. Budeme potřebovat 1 velký celer, 1 kg mrkve, 1 kg petržele. Tyto tři suroviny oloupeme a nakrájíme na stejně velké kostičky. Vaříme je asi 20 minut do poloměkka. Poté je slijeme, přičemž vývar ze zeleniny si zachováme pro pozdější přípravu nálevu. Na kostičky si nakrájíme také další tři ingredience: 1 kg čerstvé papriky, 1 kg cibule a sterilizované okurky (jejich množství závisí na vaší chuti). Přimícháme k nim hrášek (množství podle vaší chuti) a zalijeme je horkým vývarem. Po chvíli vývar scedíme a opět dáme stranou. Všechnu zeleninu smícháme dohromady a necháme ustát do druhého dne.

Příprava nálevu

Nyní si můžete připravit také nálev. Budete potřebovat asi 1 litr zeleninového vývaru (který jsme si odložili stranou), 250 ml octa, 2 lžíce soli, 2 lžíce cukru, 12 ks sacharinu, 2 ks bobkového listu. Tyto ingredience společně svaříme.

Sterilování

Do čistých sklenic naplníme připravenou zeleninu a poté je zalijeme nálevem. Zavíčkujeme a vložíme do hrnce s horkou vodou. takto je sterilujeme asi 10 minut (nebo 20 minut při 80 °C).

Bramborový salát

Návrhy na úpravu základního receptu

V originální Moravance se obvykle nachází malé okurky vcelku – nekrájí se. Stejně tak cibulky se používají celé – ale ty perlové, které jsou také maličké. Důvod, proč je v předchozím receptu krájíme na drobné kousky je prostý: pokud bychom Moravanku chtěli použít na přípravu bramborového salátu (což je jeden z nejoblíbenějších způsobů použití této zeleninové směsi), pak bychom je stejně museli nakrájet. Spousta lidí by v Moravance jistě ocenila feferonku (popřípadě pálivý kozí roh), která se přidává na dno sklenice, ještě než přidáte ostatní zeleninu. Nebojte se přidat také růžičky květáku.

Návrh na nálev s hořčičným semínkem

Pokud toužíte po trochu více kořeněném nálevu, vyzkoušejte tento recept. Do dostatečně velkého hrnce dejte 2,5 l vody a 500 ml octa. Přidejte 200 g cukru, 60 g soli, 3 bobkové listy, 1 lžičku celého pepře, 1 lžičku hořčičných semínek, 5 kuliček nového koření a 20 ks sacharinu. Všechny ingredience společně svařte.

Recepty z Moravanky

A níže už přinášíme několik inspirací, jak můžete své skleničky Moravanky použít. Receptů je spousta, Moravanku lze použít všude tam, kde běžně používáte obsažené suroviny. Moravanka je skvělá také jen tak zamíchaná do rýže.

Pomazánka z Moravanky

Na pomazánku budeme potřebovat 300 g gothaje a 330 g Moravanky. Obě tyto ingredience pomeleme (pokud v Moravance byla feferonka, odstraníme nejdříve semínka). 1 ks cibule nakrájíme na jemno a přidáme ji k pomleté zelenině. Poté přidáme i 1 lžíci majonézy a 1 pomazánkové máslo. Všechno pořádně zamícháme a necháme vychladit.

Vepřové maso na Moravance

Na tento recept si připravte 2 plátky vepřové kýty. Naklepejte ji, osolte a obalte ji ve vejci a poté ve strouhance. Poté plátky masa osmažíme na oleji z obou stran dozlatova. Poté je dáme do pekáčku, přelijeme zeleninovou směsí Moravanka a půl hodiny zapékáme.

Těstoviny s Moravankou

Nejprve si uvaříme 250 g těstovin (hodí se např. Penne, Farfale) podle návodu na obalu. Mezitím, co se těstoviny vaří, si připravíme omáčku. 200 g majonézy (nebo 100 g majonézy a 100 g bílého jogurtu) smícháme s 1 lžící plnotučné hořčice, 5 lžícemi kečupu, 1 špetkou mleté papriky a trochou pepře. Do omáčky přidáme ještě polovinu nálevu z Moravanky (sklenice Moravanky obvykle mají 330 g) a spolu ze zeleninou z Moravanky pořádně promícháme. Necháme uležet do druhého dne a podáváme ozdobené natvrdo uvařenými vejci.

Vejce

Vaječná tlačenka z Moravanky

Na přípravu klasické vaječné tlačenky budeme potřebovat 8 ks vajec, která uvaříme natvrdo. Necháme je vychladnout. Mezitím si můžeme připravit další ingredience. 200 g libovolného měkkého salámu nakrájíme na drobné kostičky a 1 cibuli nakrájíme najemno. Zeleninu z 330 g sklenice Moravanky nakrájíme na menší kousky a nálev si dáme stranou. Vejce nakrájíme na kostičky a smícháme je se zeleninou a salámem. Promícháme společně s 1 skleničkou malé majonézy a 1,5 lžící hořčice. Poté už si připravíme zálivku na vaječnou tlačenku: smícháme nálev z Moravanky, 150 ml vody a 1 kostku masoxu a necháme projít varem. Poté pořádně promícháme 1 ks želatiny na vaječnou tlačenku. Tuto směs pak nalijeme na vejce a zeleninu a pořádně zamícháme. Naplníme jí srnčí hřbet nebo jinou nádobu (podle toho, jaký má mít výsledná tlačenka tvar). Necháme přes noc ztuhnout v lednici a podáváme s čerstvým pečivem a zeleninou dle chuti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno