Libeček je tak nenáročná bylinka, že se mu bude dařit opravdu na každé zahrádce A těžké není ani domácí maggi z libečku. Ukážeme vám, jak na něj a k tomu přidáme i několik dalších tipů.
Ačkoli studená zima stále ještě ve své ruce třímá pomyslné kralující žezlo, hřejivé a barevně veselé jaro tu bude co nevidět. Rozhodně tedy není na škodu být o krok napřed před přírodou a připravit se na příchod teplotně přívětivějšího období ve velkém stylu. Je tedy na čase zrevidovat záhonky a pokud na nich nějaký ten libeček nemáte, pak ho urychleně vysadit.
Domácí maggi
Dařit se mu bude všude, kde je jen trochu propustná půda. Jeden jediná vzrostlá rostlina dokáže svými aromatickými listy bez potíží zásobit celou rodinu. Nemá příliš rád přesazování, ovšem vypěstovat můžete i z malé kořenové odnože. A jak ho využít na maximum? Výroba domácího maggi je určitě dobrou volbou.
A co budete potřebovat?
- svazek libečku
- sůl
- olej
- čisté sklenice
Dbejte na to, aby svazek libečku obsahoval listy i stonky. Ty nakrájejte na co nejmenší kusy a vložte do větší mísy. Dobře ho prosolte a pak zalijte olejem. Nakonec vše napěchujte do sklenice. Hodit se vám bude menší vařečka nebo třeba nanukové dřívko. Mačkat se opravdu nebojte. Čím více se vám to povede, tím více chutné šťávy z listů získáte. A o tu jde při přípravě domácího maggi především.
Jakmile sklenici doplníte, dolijte ještě případnou mezeru mezi jejím hrdlem olejem. A máte v podstatě hotov. Teď už stačí jen uchovávat v lednici a používat podle potřeby. Domácí maggi přidávejte po lžičkách do polévek nebo třeba omáček. Ovšem hodí se k dochucení pomazánek, pest nebo třeba masových směsí a bramboráků.
Ale pozor při dávkování! Množství soli je značné, takže vždy jako první použijte maggi a teprve poté pokrmy podle chuti dosolte.
Náš tip: olej s bylinkami někdy zkvasí. Pokud tomu chcete předejít, zahřejte ho předtím asi na 40 °C – ne více. Nepřijde tak o většinu svých cenných látek, ale zároveň v něm zlikvidujete většinu choroboplodných zárodků.
Jak uchovávat libeček v mrazáku
Čerstvé listy této bylinky lze samozřejmě i nasušit nebo pokrájet na menší kusy a uložit do pytlíčků v mrazáku. Doporučujeme mrazit spíše v tenčí vrstvě a poté postupně sesypávat do větší nádoby. Předejdete tak vzniku „zmrzlé koule“ a z mrazáku vytáhnete už jen nádherně sypké a okamžitě použitelné listy.
Čerstvou bylinku však můžete vložit i do tvořítek na led a zalít ji olivovým olejem, vzniknou vám tak dokonalé dochucovací kostky, v nichž navíc libeček zůstane opravdu jako čerstvý. Použít můžete samozřejmě i vodu. Takové mražené potěšení se pak hodí zejména do polévek nebo zeleninových omáček. Libeček má v kuchyni zkrátka mnoho využití.