Hledáte-li osvědčený domácí recept na předkrm, bude se vám určitě skvěle hodit domácí králičí paštika. Její příprava není těžká. Musíte si jen dát pozor na ty správné ingredience, které nepřebijí jemnou chuť králičího masa.
Když se řekne paštika, vybavíme si hned nejspíš tu vepřovou. Ovšem pokud protentokrát slevíte ze zažitých tradic a vsadíte na tu králičí, pak toho docela určitě nebudete litovat.
Recept i pro gurmány
Paštika z králíka patří mezi opravdu delikátní pokrmy, které uspokojí nejeden mlsný jazýček. Hodí se především k podávání s pečivem a vůbec nezáleží na tom, zda si ji dopřejete jako nevšední první chod či předkrm, anebo vsadíte na její konzumaci třeba při večeři nebo na snídani. Pokud ji navíc ochutíte těmi správnými bylinkami a nezapomenete ji provonět báječně lahodnou slaninou, nebude mít mezi paštikami v okolí žádnou konkurenci.
Co vědět před přípravou
Především je třeba vědět, že jen z králičího masa opravdu dobrou paštiku nepřipravíte. Obsahuje v sobě totiž velmi málo tuku – a právě tuk je nositelem chuti. Budete si tedy muset k ruce vzít chtě-nechtě ještě trochu masa vepřového.
Ingredience na paštiku
- 1 středně velký králík
- 1 kilogram vepřového boku
- 10 kuliček pepře
- 3 listy bobkového listu
- 1 cibule
- 4 kuličky jalovce
- Sůl
- Slanina
- Játra z králíka
Co vědět o ingrediencích
Nezapomeňte na to, že výběr těch správných je absolutním základem. Stěžejní je tady především koření, takž se vždy snažte vybírat to nejlepší. Zvětralý jalovec nebo přesušený bobkový list vám opravdu dobrou službu neudělá (a to samé platí i pro ten rozlámaný, který ztrácí velké množství své chuti a vůně). Vepřové maso pak volte spíše tučnější, aby měla paštika z králíka správnou konzistenci a opět si dejte záležet i na jeho kvalitě. Právě na ní totiž doslova všechno stojí a padá. To je při přípravě králičí paštiky zkrátka nepřekročitelným faktem.
Jak na přípravu paštiky
Vše je třeba začít přípravou králíka. Toho omyjte a rozporcujte. Potom si nakrájejte cibulku na menší kostky, zpěňte ji na olej i a maso na ní dobře osmahněte. Nakonec vše podlijte trochou vody, přidejte veškeré koření a duste. A kdy je maso hotové? Přesně ve chvíli, kdy odstává od kostí.
Vychladlé maso je třeba umlít spolu s vepřovým bůčkem. Ale nevyhazujte ani cibuli, na které jste ho dusili, ti slijte z oleje a propasírujte ji. Vše pečlivě promíchejte a podle chuti dosolte a opepřete.
Jak paštiku finálně dohotovit
Nyní už máte hotovou směs. A co si s ní počít dál? Nejdříve si najděte vhodnou formu – bohatě vám postačí třeba ta, určená na biskupský chlebíček. Tu vymažte olejem a vyložte ji plátky slaniny. Nakonec do formy nalijte masovou směs a formu zakryje alobalem a vložte do vodní lázně vařte 45 minut, nechte vychladnout a servírujte.