Bagety jsou velice oblíbeným druhem pečiva. Správně upečené bagety jsou zvenku křupavé, uvnitř vláčné a měkké. Bagety mohou být dlouhé nebo krátké, podle toho, jak je zrovna potřebujete. Obvykle by měly být dlouhé od 40 cm do 1 m. Správná šířka bagety je obvykle 5 centimetrů. Aby se vám podařilo upéci co nejkrásnější bagety, můžete použít formu na bagety. Není to ale nutností.
Zajímavá fakta o bagetách
První bageta byla upečena v roce 1920 ve Francii. V té době bylo zakázáno, aby pekaři chodili do práce dříve než ve 4 hodiny ráno. Nestíhali tak upéct chleba pro ostatní lidi, kteří šli ráno do práce. A tak vymysleli něco menšího – bagetu. Klasická francouzská bageta by se měla skládat pouze ze čtyř ingrediencí: z pšeničné mouky, vody, soli a droždí. V roce 2011 byl vytvořen stroj na tvarování baget, avšak Francouzi upřednostňují ty ručně vyráběné.
Domácí bagety
Základní recept na domácí bagety vyžaduje tyto ingredience:
- 7 g instantního droždí nebo 1 kostka čerstvého droždí,
- 3 hrnky celozrnné mouky (jeden hrnek má objem 240 ml),
- 240 ml teplé vody,
- 2 lžíce olivového oleje,
- 2 zarovnané lžičky soli,
- 1 lžička cukru.
Do mísy nasypte všechnu mouku. Je dobré, když ji prosejeme přes síto. Droždí smíchejte s cukrem a zalijte 80 ml vody. Z odměřeného množství mouky odeberte dvě lžíce a přidejte je do směsi. Počkejte 15 minut, až vzejde kvásek. Ten by měl být krásně nadýchaný a pěnivý. Pro kvásek je ideální teplota od 25 do 30 °C. Jakmile kvásek vzejde, nalijte jej do mísy s moukou. Přidejte olej, sůl a zbytek vody. Těsto pořádně promíchejte, až vytvoří jednolitou směs. Pak jej ještě 4 minuty hněťte. Použít můžete i robot. Poté těsto rozdělte na tři části. Vytvarujte z nich bagety – pozor, po vykynutí budou mít asi dvojnásobnou velikost, tak bagety vytvarujte o polovinu užší, než je chcete mít. Položte je na plech a můžete posypat moukou nebo je přikrýt utěrkou. Nyní nechte 30 minut kynout. Po uplynutí této doby každou bagetu několikrát šikmo rozřízněte. Použijte velmi ostrý nůž. Bagety pečeme na 220 °C asi 25 minut. Každých 5-10 minut můžete bagety lehce pokropit vodou (někdo používá solnou vodu – vodu, ve které byla rozpuštěna sůl). Tím budou bagety křupavější a budou mít zlatavou barvu. Ihned po upečení ji vytáhněte. Konzumujte po vychladnutí.
Jogurtové bagety
Na nadýchané jogurtové bagety budete potřebovat:
- 400 g hladké pšeničné mouky,
- 250 ml bílého jogurtu,
- 1 kostka droždí (popřípadě 1 sáček instantního droždí),
- 2 lžičky třtinového cukru,
- 1 špetka soli,
- 1 vejce na potření,
- kmín na posypání.
Připravte si kvásek: smíchejte droždí, cukr, 2 lžíce mouky a 50 ml vody. Nechte na teplém místě po dobu 15 minut. Zbylou mouku mezitím prosejeme do misky, přidáme k ní sůl, jogurt pokojové teploty a nakonec i kvásek. Vypracujte hladké těsto. To pak nechte přikryté nebo posypané moukou kynout asi 1 hodinu. Poté, co těsto zdvojnásobí svůj objem, jej rozdělte na polovinu a vytvořte dvě bagety. Je dobré, když si ruce namažete olejem, to se pak těsto nelepí a lépe se s ním pracuje. Vytvořené bagety nechte ještě 10 minut kynout. Po vykynutí nařízněte bagety nožem, potřete je vejcem a posypte kmínem. Pečte je asi 25 až 30 minut v troubě předehřáté na 180 °C.
Cibulové bagety
Připravte si tyto ingredience:
- 2 cibule + olej na smažení,
- 400 g pšeničné mouky,
- 12 g (půl kostky) čerstvého droždí,
- 1 šálek teplé vody,
- 2 lžičky cukru,
- 2 lžičky soli.
Cibuli oloupejte, nakrájejte ji na kostičky a osmažte na oleji do zlatova. Dejte ji stranou, aby se vychladila na pokojovou teplotu. Mezitím si můžete nechat vzejít kvásek: smíchejte droždí, cukr, 2 lžíce hladké mouky a polovinu vody. Pořádně promíchejte a nechte na teplém místě 15 minut. Mezitím si do velké mísy prosejte zbytek mouky a přidejte i sůl. Vlijte kvásek a přidejte i usmaženou cibuli. Těsto pořádně propracujte – může to trvat až 10 minut. Je důležité, aby těsto bylo pružné. V případě potřeby přidejte trochu vody nebo posypte těsto moukou. Nechejte hnětené těsto v misce, přikryjte ho utěrkou a odložte na teplé místo bez průvanu, aby kynulo asi 60-90 minut. Poté těsto ještě krátce promněte rukama a rozdělte na 4 stejně velké části. Každou část vytvarujte do dlouhé bagety a na několika místech ji nařízněte. Opět jim dejte nějaký čas, aby nakynuly – asi 40 minut. Pečeme je na 220 °C po dobu asi 25 minut. Po pěti minutách je můžeme potírat vodou, aby byly křupavější.
Česnekové bagety
Z již upečených baget můžete připravit ještě spoustu dalších skvělých druhů přílohy. Příkladem jsou právě česnekové bagety. Stačí vám k tomu tyto ingredience:
- 120 g změklého másla,
- 5 stroužků česneku,
- 1 lžíce nasekaného kopru nebo petrželky,
- 50 g mozzarelly.
Upečené bagety nařízněte tak, abyste je nepřekrojili. Nařízněte je tak do dvou třetin výšky bagety. Jednotlivé řezy nechte tak 2,5 cm od sebe. do každého řezu dejte ½ čajové lžičky česnekového másla. To vytvoříte tak, že do změklého másla zamícháme utřené stroužky česneku a nasekanou bylinku. Poté do každého řezu vložte ještě tenký plátek mozzarelly. Aby nedošlo ke spálení bagety, je dobré je zabalit do alobalu. Položte je na plech a zapečte 8 minut na 200 °C.
Bylinkové bagety
Bagety můžete vylepšit tak, že do základního těsta přidáte libovolné bylinky. Vhodný je například rozmarýn. Bylinky můžete do bagety přidat také ve formě bylinkového másla, jako jsme to udělali v receptu na česnekovou bagetu. Do těsta můžete vmíchat různé ingredience, například nakrájené olivy, sušená rajčata nebo třeba ořechy či různá semínka.