Dobromysl obecná (Origanum vulgare) je rostlina, kterou v kuchyni známe spíše pod označením oregano. Jedná se o všestrannou oblíbenou bylinku, které není těžké pěstovat doma nebo v zahradě. Používáme ji pro dochucení pokrmů, ale také pro některé její příznivé účinky na lidské zdraví. Oblíbená je zejména ve středomořské kuchyni, nicméně u nás už se také nejedná o neznámou bylinku.
Jak oregano vypadá?
Protože jsme si zvykli vídat spíše oregano v sušené podobě, může nás překvapit, jak bylinka vypadá jako rostlina. Dosahuje výšky od 20 do 50 cm a svým vzhledem je velmi podobná majoránce. Má drobné vejčité zelené listy bez ostrých stran. Na listových čepelích jsou malé, světlejší body – to jsou žlázy, které vylučují éterické oleje. Od června do srpna oregano kvete: květy jsou narůžovělé barvy a jsou velice atraktivní pro motýly a včely.
Pěstování oregana
Jak už bylo řečeno, není na tom nic složitého. Stačí oreganu poskytnout teplé a slunečné místo. Vystačí si i s průměrně kvalitními půdami, ideální je dobrá propustnost vody a neutrální pH půdy. Některé druhy nejsou mrazuvzdorné, avšak dobromysl obecná zvládne mrazy až do -20 °C. Výsev začínáme na jaře a je jen na vás, zda si rostlinky předpěstujete nebo je vysadíte rovnou na zahradu. Předpěstované rostlinky jsou obvykle silnější a odolnější.
Výsev semínek
Vzhledem k tomu, že semínka oregana jsou příliš drobná, je dobré je pro rovnoměrné vysetí smíchat s pískem a poté je „solit“ do připravené půdy. Ideální hloubka pro výsev je 0,5 cm. Asi po dvou týdnech se objeví první sazenice. Ty potom lze rozsadit do vzdálenosti 50 cm od sebe. Listy sbíráme před vykvetením rostliny, je proto vhodné její vrcholy zaštipovat, aby nevybíhala do květu. Čerstvě vyklíčené rostlinky pravidelně zalévejte, ty starší už vám odpustí i krátkodobé sucho. Pokud ale pěstujete rostliny v květináčích, pak myslete na pravidelnou zálivku. Hnojení není nutné.
Sklizeň a uchování oregana
Listy oregana sbíráme ještě předtím, než rostlina vykvete. Můžete sbírat jednotlivé stonky, z kterých poté otrháte listy. Sušíme je při teplotách do 35 °C. Obvykle je sušení neproblematické. Po usušení rostlinu skladujeme na tmavém místě, nejlépe v papírovém sáčku či jiném obalu, který snadno propouští vzduch. Pro maximalizaci úrody je vhodná pravidelná sklizeň – několikrát v průběhu roku. Prodloužení sezóny je možné díky zaštipování vrcholů rostliny – ta pak nevyběhne do květu.
Léčivé vlastnosti oregana
Za léčivou část rostliny se považuje nadzemní část rostliny, která není dřevnatá (starší rostliny mohou mít dřevnaté stonky). Pro tyto účely by měl nastat sběr v počáteční fázi kvetení. Bylina obsahuje až 1 % éterického oleje (hlavními složkami jsou karvakrol a thymol) a také fenolové kyseliny, flavonoidy, fytosteroly, vitamín C, seskviterpeny a minerální soli. Léčivé vlastnosti se využívaly již od starověku. Typické užití bylo na uklidnění nervů, plicní choroby či hemoroidy. V současné době jsou známy antispasmodické, diuretické, antibakteriální, antiseptické účinky rostliny. Taktéž jej nyní používáme pro stimulaci zažívacího systému a na onemocnění dýchacích cest (kašel, bronchitida, chřipka).
Užívání oregana
Občasné použití oregana v kuchyni je v pořádku, ale neměli bychom ho používat ve větších množstvích (určeného například k léčbě určitého zdravotního neduhu) po dlouhou dobu. Může totiž způsobit podráždění.
Oregano v kuchyni
V České republice bohužel oregano používáme více v sušené podobě. Je to ale škoda, protože čerstvé listy obsahují více cenných látek a také mají silnější chuť. Proto je vhodným způsobem uchovávání také mražení listů (například v kostce ledu. Oregano můžete použít také ve skříni, protože odpuzuje můry. Určitě máte svůj vlastní oblíbený recept s oreganem. Pro jistotu ale přicházíme s několika nápady, jak využít čerstvé oregano.
Oreganové pesto
Ačkoli je pro nás známe zejména pesto bazalkové nebo rajčatové, je to označení pro jakoukoli bylinku rozetřenou z olivovým olejem a solí. Takže oreganové pesto není ve středomořské kuchyni nic zvláštního a využijete jej obdobným způsobem, jako pesto bazalkové. Dát ho můžete na těstoviny, jako náplň do pečeného masa, může posloužit také do různých dipů nebo po smíchání s máslem jej můžete použít jako bylinkové máslo na steaky. Pesto si připravíte jednoduše; do mixéru dejte 1 šálek čerstvého oregana, ½ šálku strouhaného parmazánu, 2 utřené stroužky česneku, ½ šálku mandlí, sůl a pepř podle chuti. Rozmixujte na kaši. Zatímco mixér stále běží, přilévejte malým pramínkem ½ šálku olivového oleje. Ve vzduchotěsné nádobě vydrží pesto asi týden. Pesto ale můžete rozetřít do formy na led a zmrazit. Po zmražení jej vymáčknete a skladovat můžete v sáčku v mrazáku, kde vydrží podstatně delší dobu.
Kuřecí špízy s oreganem a citronem
Na začátku si opět připravíme pesto z oregana (viz předchozí recept). K pestu přimíchejte ještě 2 lžíce citronové šťávy a promíchejte. 1 kg kuřecích prsou nakrájejte na kostičky o hraně asi 2,5 cm. Kuřecí maso naložíme v připraveném pestu. Můžete použít mísu, kterou přikryjete, nebo uzavíratelný sáček. Jednoduše do tohoto sáčku vložíte maso, pesto (možná bude potřeba přidat ještě trochu olivového oleje) a sáček uzavřete. Pesto vmasírujte do masa a poté nechte marinovat minimálně jednu hodinu, nejlépe však přes noc. Takto připravené maso napícháme na jehly a grilujeme ze všech stran. Pokud chcete, můžete hotové maso ještě posypat nadrobenou fetou.
Salát z čerstvého oregana
Recept je velmi jednoduchý. Salát se hodí jako příloha k hlavnímu chodu, k pečenému masu, grilované zelenině nebo sýrovým, vaječným či bramborovým pokrmům. Dopřát si jej můžete jen tak. Je určen pro milovníky čerstvého oregana. Postačí, když 3 šálky listů z oregana smícháte s najemno nakrájenou cibulí a ¼ šálkem olivového oleje a ½ šálkem citronové šťávy. Osolte podle chuti a ihned podávejte.
Jak dále použít oregano v kuchyni?
- Ke kuřecímu masu – oregano je skvělé v kombinaci s kuřecím masem, ať už jste ho připravovali na jakýkoli způsob (vařené, smažené, pečené, grilované, dušené…). K masu jednoduše přidejte klidně celé větvičky oregana.
- Bylinkové pečivo – čerstvé listy oregana můžete přidat do nejrůznějších receptů na pečivo, jako jsou bagetky, chleby, foccaccia nebo ciabata. Přidat můžete také jiné bylinky.
- Bylinkové máslo – do bylinkového másla můžete přidat jakékoli bylinky, které máte po ruce.
- Hamburgery – bylinky lze taktéž přidat do masa, ze kterého připravujete hamburgery. Budete překvapeni, jak dokáže změnit chuť.
- Fazole – pokud vaříte fazole, přidejte k nim na posledních 15 minut několik lžic čerstvého oregana, které jste nasekali na jemno.