Krajem Terézy Novákové povede výlet ze Skutče do Proseče. Patnáct kilometrů dlouhá cesta povede přes zajímavý hrad Rychmburk, malebným a trochu divokým údolím řeky Krounky (úseky jištěné řetězy), vesnicemi se zachovalými rázovitými chalupami a pastvinami do Proseče s dýmkařskou tradicí. Na cestu je dobré mít lehčí pevné boty, kdo je na ně zvyklý, využije turistické hůlky. Jinak je cesta ideální pro zdatnější děti s dospělým doprovodem.
Zajímavá místa Železných hor
Oblast Železných hor a Štěpánské stupňoviny (Svitavská pahorkatina) jsou geografické body, kde na mapě najdeme město Skuteč. Pěkné městečko s přibližně pěti tisíci obyvateli, zažilo v poměrně nedávné minulosti větší známosti, ba snad lze říct i slávy. Byla spojena zejména s obuvnickou tradicí a firmou Botana, od roku 1963 produkující obuv pod mezinárodně známou značkou Botas, produkující československou sportovní obuv („botasky“).
Cílové městečko Proseč. To mimo jiné v minulosti proslavilo výrobou dýmek. Krajina mezi těmito body je jako stvořena k pěší turistice.
Jak do Skutče a jak z Proseče
Do Skutče je možno dostat se všemi dopravními prostředky. Protože však výlet nebude okruh, start a cíl budou jinde, je třeba zvolit dopravu veřejnou, třeba i „kombinovanou“. Je víc možností:
- Vlakem: I když Skutčí prochází železnice, jedná se o odbočku z trati Pardubice – Hlinsko. Je třeba vystoupit / přestoupit ve stanici Žďárec u Skutče a do města dojet po přestupu na vlak do Poličky (přes Borovou), ale někdy se na přípoj čeká hodně dlouho. Od vlaků jezdí do Skutče příměstský autobus (o víkendech a ve svátcích spíš nejezdí).
- Autobusem. Do Skutče jezdí autobusy z Pardubic, Chrudimi, Vysokého Mýta a jiných okolních měst.
- Možná je kombinace obého.
- Nejjistější je třetí varianta, a to vystoupit ve Žďárci a do Skutče dojít pěšky. Je to je 2,5 kilometrů příjemnou krajinou po asfaktce značené jako cyklostezka 4114 (vlevo vlevo Gregorův mlýn, zachovaný původně roubený mlýn z počátku 18. století.)
- Pro autobusovou cestu zpět z Proseče (kde není železnice), je třeba předem si vyhledat spojení (IDOS), protože existuje víc variant.
Skutečské pamětihodnosti
- Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie patří mezi nejvýznamnější gotické stavby chrudimského regionu.
- Děkanství. Farní úřad ve Skutči byl povýšen na děkanství 12. června 1655
- Kostel Božího Těla a městský špitál. Vznik kostela se datuje do let 1385 – 1391. Kostel v jeho sousedství byl vystavěn v gotickém slohu.
- Stará radnice – Okresní soud. Stará radnice stávala na místě dnešní budovy bývalého Okresního soudu. Roku 1849 byla tato budova zbořena a na jejím místě vybudován Okresní soud. Dnes na původní účel budovy upomíná název restaurace „Na soudu“.
- Mariánský sloup. Sochy představují Sv.Václava, Josefa, Floriána, Ludmilu, ve středu stojí socha P. Marie na zeměkouli.
- Socha sv. Jana Nepomuckého
- Zvěřinův dům. Tato pozdně gotická měšťanská stavba s kamenným portálkem z 1. pol. 16. stol. je patrně nejstarším domem ve Skutči. Po novodobé přístavbě je v současnosti využíván jako restaurace a penzion „U Kamenné studny“.
- Okresní dům. Bývalý zájezdní hostinec byl v roce 1907 přestavěn pro kanceláře okresního zastupitelstva. Dům nesl název Okresní dům, sídlila zde rovněž Okresní hospodářská záložna.
K hradu Rychmburku
Po zelené značce z náměstí, s přestupem na červenou, dojdeme do Předhradí. Tam se nachází hrad Rychmburk. Hrad byl založen kolem roku 1325 v gotickém slohu. Během následujících století prošel úpravami v pozdně gotickém a renesančním slohu.
- Je tvořen trojkřídlou dvoupatrovou budovou s valbovou střechou, která společně s přizemní částí tvoří menší nádvoří. Dominantou hradu je 30 metrů vysoká věž, krytá kuželovitou střechou.
- Od roku 1952 prostory slouží potřebám domova pro seniory, v současnosti je zde domov pro chronicky duševně nemocné.
- Nachází se zde pro veřejnost přístupná hradní galerie s výtvory obyvatel hradu.
GPS 49.8359047N, 16.0429761E
Mini ferratou podél Krounky
Po silnici (CS 4024) dojdeme na most a křižovatku „Pod Rychmburkem“. GPS 49.8342667N, 16.0433100E. Most přejdeme a dostaneme se na červenou značku. Tam začíná „dobrodružný“ úsek cesty.
„Projděte se údolím řeky Krounky jednoduchou trasou, která je jištěná řetězy a můstky – čeká vás taková mini via ferrata. Obzvláště dobrodružná výprava to bude pro větší děti, které si zde mohou vyzkoušet chůzi v náročnějším terénu s řetězy,“ uvádí se na turistickém portále Kudy z nudy.
- Po červené půjdeme stále podél Krounky k restauraci Šilinkův důl. Šilinkův důl je součástí přírodního parku Údolí Krounky a Novohradky.
V Proseči není nikdy nuda
Přes Kutřín a Perálec dojdou turisté do Proseče. Je to asi jen 10 kilometrů. I když se tam právě nic nekoná (nemůže konat, problém „covidové“ doby), prohlídka Proseče je velmi zajímavá. Zajímavosti města:
- Sousoší Nejsvětější Trojice (kulturní nemovitá památka zapsaná na seznamu v majetku města Proseč)
- Evangelický kostel (podán návrh na zapsaní stavby včetně zdobených lavic do seznamu kulturní nemovitých památek)
- Dům čp. 61 – Muzeum dýmek s expozicí historie Prosečska (kulturní nemovitá památka zapsaná na seznamu v majetku města Proseč)
- Evangelická škola čp. 7 (kulturní nemovitá památka zapsaná na seznamu v majetku města Proseč)
- Dům čp. 74 české spisovatelky Terézy Novákové
- Pomník v parku gen. Svatoně a kpt. Sošky – Paseky (pomník je postaven v místě, kde byli zastřeleni SS oba partyzáni)
- Pomník obětem světových válek v areálu základní školy
- Socha Terézy Novákové v areálu základní školy
- Rozhledna Terezka
- Planetární stezka
- Litinový kříž s nápisem v parčíku uprostřed náměstí
Někdo odjede, někdo zůstane
Ze Skutče do Proseče turisté našlapali asi 15,6 kilometrů. Mají na výběr:
- Buď odjedou domů předem vyhledanými spoji,
- anebo se v Proseči (nebo okolí) ubytují a výlet si prodlouží na malou dovolenou. Ubytování lze najít pomocí on-li rezervačních systémů.