Divertikulitida – dieta

Divertikulitida, neboli zánět střeva, je civilizační onemocnění, které je zapříčiněno především nedostatečným příjmem vlákniny. Jde o poměrně závažné onemocnění, kterému však lze dodržováním správných stravovacích návyků předcházet. Stejně tak i během nemoci je nutná dieta.

Divertikulitida je stále častěji vyskytující se onemocnění, které je doprovázeno chronickou zácpou. Především lidé nad 40 let, trpící pravidelnou zácpou, jsou rizikovou skupinou tohoto onemocnění. Onemocnění vzniká ze zanícených střevních váčkovitých útvarů, které se nachází na vnitřní stěně trávicího ústrojí. Dojde-li k infikaci těchto váčků, dochází právě k zánětu. Během divertikulitidy je třeba držet dietu, stejně jako je třeba dodržovat zásady zdravé stravy pro prevenci. Je třeba upozornit, že právě strava je hlavním důvodem tohoto onemocnění, důkazem je fakt, že především moderní vyspělé americké, australské a evropské státy jsou tímto onemocněním zatíženy, zatímco domorodé kmeny v Africe i Asii pro konzumování čistě přírodních potravin touto nemocí netrpí.

Divertikulitida a dieta

Je třeba rozlišovat dietu při akutní formě zánětu střev, dále pak dietu při riziku vzniku tohoto onemocnění, stejně jako třeba odlišit preventivní způsob stravování. Na obojí se podíváme v následujících odstavcích.

Zánět tlustého střeva

Pokud je zánět akutní, doma se pravděpodobně „neohřejete“ a v nemocnici se o vás dobře postarají. V počátku léčba akutního zánětu nesmí být přijímána žádná strava. Pokud jde o lehčí případě zánětu, je možná samoléčba, a to pomocí lékařem předepsaných antibiotik a šetřící diety. Základem této diety je vynechání všech potravin, které zatěžují tlusté střevo. Zatímco tak součástí prevence (o tom dále) je příjem vlákniny, zde je potřeba ji vysadit. V prvních dnech léčby je vhodné přijímat jen kašovitou stravu a celkově se vyhýbat syrovému ovoci a zelenině, celozrnným výrobkům i koření, stejně jako je třeba vynechat kofein a alkohol.

Prevence

Pokud se chcete preventivně vyhnout divertikulitidě nebo patříte-li do rizikové skupiny, je vhodné nasadit dietu, která je příznačná pro zvýšený podíl vlákniny. Právě její nedostatek je ve většině případů tvůrcem tohoto onemocnění. Je tak třeba zvýšit příjem vlákniny a tedy i potravin, na vlákninu bohatých. Jsou to především ovoce, zelenina a celozrnné výrobky. Nahraďte bíle pečivo celozrnným, naučte se pracovat s celozrnnou moukou. Nezapomínejte ani na luštěniny a nejrůznější druhy obilnin. Skvělým přírodním zdrojem vlákniny je psylium, které se získává z obalů jitrocele indického, které se vyčistí. Pravidelnou konzumací psylia výrazně podpoříme činnost trávicího traktu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno