Distorze kotníku

Distorze neboli vyvrtnutí kotníku patří k nejčastějším sportovním zraněním vůbec. Je to z toho důvodu, že nohy jsou výrazně namáhány téměř při všech druzích sportu. Jistě jste i vy alespoň jednou za život zažili ten nepříjemný pocit, kdy se vám během běhu podvrtne kotník. Stát se to však může i při neopatrném šlápnutí na kámen či kořen např. při procházce v lese. V dnešním článku si povíme jak distorzi kotníku rozeznat a jak si sami sobě můžeme pomoci.

Distorze kotníku hrozí především těm, kteří často namáhají danou oblast. To znamená běžci, milovníci Rentgen lidského kotníkuhorských túr, cyklisté, krasobruslaři, hokejisté, atleti, tenisté a tak podobně. Podvrtnutý kotník se řadí také mezi obvyklá dětská zranění. U dětí však mývá mírnější průběh než u dospělých, protože jejich regenerace je mnohem rychlejší.

Jestliže však patříte do jedné z výše jmenovaných skupin náruživých sportovců, bohužel vám nemůžeme poradit žádné preventivní opatření. Jedině snad nepřetěžovat své tělo a nepřecházet únavu.

Co se stane při distorzi kotníku

Během vyvrtnutí dojde k částečnému nebo dokonce úplnému poškození kotníkového vazu. Ten může být pouze zhmožděn, ale výjimkou není ani natržení nebo dokonce přetržení. Noha začne postupně natékat s tím, že časem je bez ošetření otok větší a větší. Je-li vaz přetržen, objevuje se kromě otoku také krvavý výron.

Postižený nemůže na nohu vůbec došlápnout a prožívá velké bolesti. Rozhodně se nedoporučuje podobný úraz tzv. rozchodit. Okamžitě byste měli uvést nohu do klidové polohy a vyhledat lékařskou pomoc.

S lehkou distorzí samozřejmě nemusíte ihned běžet do nemocnice, ale je nutné úraz sledovat a jestliže nedojde k zlepšení, přeci jenom na pohotovost vyrazit.

Léčba poraněného kotníku

Ihned po poranění se doporučuje kotník znehybnit a ideálně si jít lehnout někam do postele nebo na gauč. Abyste předešli velkému otoku, položte nohu do výšky nad srdce. Velmi vhodné je ledování několikrát denně speciálním chladivým polštářkem (zakoupíte v lékárnách). Nikdy ho však nepřikládejte přímo na kůži, mohli byste si způsobit omrzliny.

Méně závažné případy, kdy nedošlo k natržení nebo přetržení vazu si vystačí s domácí léčbou (klid plus ledování) a do dvou až tří dnů zmizí otok i bolest. Nohu pak můžete začít postupně zatěžovat. Ze začátku ji ale šetřete a nechte ji alespoň týden bez sportu.

Při natržení vazu se doporučuje nohu zavázat elastickým obinadlem nebo ji vložit do ortézy. V takovém případě bude trvat rekonvalescence týden, ale i dva. Nohu ledujte dokud nezmizí otok a při chůzi si pomáhejte francouzskými holemi.

V případě přetržení kotníkových vazů vám v nemocnici dají s největší pravděpodobností sádru na cca tři týdny. Po této době se připravte na postupnou rehabilitaci – noha bude zesláblá.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno