Dieta při žloutence

Léčba žloutenky je neodmyslitelně spojena s přísnou dietou. Při léčbě žloutenky je dodržení diety velmi důležité. Dieta je podobná jako při zánětu žlučníku. Jak ji dodržovat, které potraviny vynechat a ze kterých naopak nemít obavy?

Žloutenka

Žloutenka (hepatitida) je virové infekční onemocnění, které vede k zánětu jater. Existuje celkem 6 typů žloutenek, které se více či méně liší v průběhu onemocnění. Součástí léčby všech typů žloutenky je dodržení přísné diety, díky které nebudou játra příliš zatěžována a budou mít dostatek času pro léčbu a regeneraci.

Dieta při žloutence

Při léčbě žloutenky není dieta jen jakýmsi doplňkem pro urychlení, je nezbytnou součástí, bez které se nemocný nevyléčí. Dieta probíhá v několika fázích. V první fázi během prvních tří dnů smí nemocný jíst jen obyčejné pečivo a pít čaj, nic jiného by neměl přijmout, aby játra nabyla vůbec zatížena. Jakmile proběhne tato fáze, je možné přejít do fáze druhé, která je již nepatrně mírnější. Po třetím dnu může nemocný přijmout kromě pečiva i vývar (ideálně čistý), na samotné maso však ještě musí chvíli počkat. Libové maso může pozřít až cca po týdnu od zahájení diety.

Tvaroh

Zhruba po týdnu se do jídelníčku zařazuje nejen maso, ale také nízkotučné mléčné výrobky v čele s tvarohem s nízkým obsahem tuku. Ten totiž obsahuje kasein a aminokyseliny, které prospívají buněčné tkáni. Tvaroh také pomáhá omezovat ukládání tuků do jater.

Vejce

VejceDo diety při žloutence bezpochyby patří i vejce, i když se kolem této problematiky neustále vede řada diskuzí. Vejce totiž obsahuje hodně tuků, a to je při léčbě žloutenky špatné. Ovšem druhy tuků, které vejce obsahuje, jsou pro regeneraci jater naopak vhodné. Pokud tedy chcete do diety zařadit vejce, maximálně jedno denně. Někteří odborníci pak doporučí konzumovat vejce jen dvakrát týdně, a to až po 2 týdnech od zahájení diety.

Dodržování diety po léčbě

Spousta lidí si myslí, že dietu při žloutence mohou ukončit ihned poté, co jsou takříkajíc z nejhoršího venku. To je velký mýtus, játra potřebují pro dokonalou regeneraci opravdu hodně času a dlouhodobě šetrné zacházení.

Vhodné potraviny po léčbě žloutenky

Pokud jste absolvovali nejpřísnější fáze diety, můžete přestoupit do mírnějšího režimu. V něm již můžete jíst libovolné množství vývaru, také můžete jíst všechny druhy masa. Vynechat však musíte zvěřinu a uzeniny. Jako příloha jsou doporučené brambory, ale i rýže, kaše, těstoviny či tvarohové knedlíky. Pokud chcete sáhnout po moučníku či něčem sladkém, vybírejte takové potraviny, které neobsahují velké množství tuku. Vyhněte se úpravám potravin na oleji, na smažení zapomeňte! Ideální příprava je vařením či dušením.

Nevhodné potraviny po léčbě žloutenky

Po léčbě žloutenky musíte vynechat veškerou konzumaci alkoholu. Také vynechejte výše zmíněnou zvěřinu, uzeniny, moučníky a smažené pokrmy, zapomeňte i na kynuté pečivo, čokoládu či ostré pokrmy. Výrazné porušování diety při žloutence může vést k trvalému poškození jater.

1 komentář

  1. jsem59 leta zena a prosla jsem zloutenkou typu b mam prisnou dietu ale nevim co jist a nejist nejlepsi by bylo napsat mi nejaky jidelnicek pro ukazku jsem zoufala nevim kde hledat pani doktorka naridi ale nerekne co konkretne dekuji

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno