Dieta při zánětu slinivky

Zánět slinivky břišní je velmi závažné onemocnění, které se nesmí podceňovat. Léčba zánětu slinivky je podmíněna velmi přísnou dietou, kterou je nutno dodržovat. Pojďme se podívat na její zásady.

Slinivka břišní

Slinivka břišní je orgán, který se nachází za břišní dutinou. To je také důvod, že ačkoliv se nenachází přímo v ní, téměř jakékoliv její onemocnění je spojeno s bolestmi v oblasti břicha. Slinivka má za úkol vytvářet šťávy, které pomohou při zpracování toho, co jste snědli. Slinivka také vytváří hormony včetně inzulinu.

Zánět slinivky břišní

Zánět slinivky břišní může přijít bez upozornění, z ničeho nic. V podstatě existují tří základní příčiny tohoto onemocnění. První příčinou je zaklínění žlučového kamínku. Dalšími důvody bývá nadměrná konzumace alkoholu či nezdravých tučných jídel, které mohou slinivku podráždit a vyvolat vznik zánětu. Silná bolest na levém boku nad pupíkem je typickým příznakem tohoto onemocnění. Jde o závažné onemocnění, u kterého je nutné vyhledat co nejdříve lékařskou pomoc a zahájit léčbu. Jedna ze součástí léčby je také dieta.

Dieta při zánětu slinivky

Dietu je třeba dodržovat jak při náhlém akutním stavu, tak během rekonvalescence. Zásady jsou v podstatě stejné, mohou se však lišit detaily a základní doporučení.

Když se dostaví záchvat

Pokud se dostaví záchvat slinivky, je dobré i přes bolesti dodat tělu potřebné tekutiny, aby nedocházelo k dehydrataci organismu. Pokud trpíte chronickým zánětem, záchvaty se mohou dostavovat vcelku často, v takém případě je ideální doplňovat tekutiny a držte několik dní hladovku. Pokud se však jedná o akutní zánět slinivky, je třeba ihned vyhledat lékařskou pomoc a léčbu řešit s odborníky.

Dieta během rekonvalescence

Stop kouřeníPokud máte nejhorší za sebou, čeká vás proces rekonvalescence a nutnost dodržování přísné diety. Během ní zapomeňte na kouření a jakékoliv alkoholické nápoje, stejně tak se vyvarujte konzumaci velmi tučných přepálených pokrmů. Při tepelné úpravě jídel preferujte vaření a ohřev v páře či mikrovlnné troubě, vyhýbejte se pečení, fritování či smažení. Základem diety při zánětu slinivky by měly být menší porce pokrmů. Z masa se preferuje maso libové – kuřecí, krůtí, taktéž ryby. Vhodná je dušená zelenina, krupice či kaše. V prvních dnech po zánětu pravděpodobně ani nebude nic jiného schopni pozřít. Skvělým doplňkem při držení slinivkové diety je také popíjení léčivých čajů, které jsou k tomuto účelu přímo určené. Můžete si také nasbírat některé byliny, které vám při zánětu slinivky mohou pomoci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno