Jestliže máte dnu, měli byste držet speciální dietu. Bez ní se léčba dny neobejde. Co při dně můžete jíst a co nikoli? + Tipy na dietní jídelníček při dně.
Dna je nepříjemné chronické onemocnění. Způsobuje ji usazování močové kyseliny v tkáních a kloubech. Při dně trpí především nohy, kde se kyselina močová usazuje nejvíce. Jsou potom nepříjemně oteklé.
Dna nejenže nevypadá hezky, ale také je bolestivá. Důvodem je právě usazování kyseliny močové v kloubech, které způsobuje otoky a záněty.
Dna: Proč vzniká?
Dna postihuje většinou ty, kteří rádi a hodně jí nezdravé potraviny – tučné maso, sladkosti apod. Kyselina močová totiž vzniká jako vedlejší produkt při rozkladu určitých druhů pokrmů. Každý, kdo trpí dnou, by měl dbát na zdravé stravování a především se nepřejídat! Zdravý jídelníček a přiměřené stravování funguje také jako prevence vzniku dny.
Dieta při dně: Základní principy
- Vyhýbejte se tučným jídlům a sladkostem. Problémy vám mohou způsobit tzv. nukleoproteiny, které najdete například ve vnitřnostech, omáčkách nebo masových polévkách.
- Dieta při dně znamená vynechání alkoholu.
- Kromě přeslazených jídel se při dně vyhýbejte také přesoleným pokrmům a soli obecně.
- Při dně není vhodná konzumace červeného masa. Pozor si dejte také na luštěniny nebo mořské plody a ryby.
- Důležitým principem diety při dně je přestat se přejídat. Jezte menší porce vícekrát denně.
- Nezapomínejte na pitný režim. Čisté vody vypijte alespoň 2 litry.
- Součástí každý diety – i té při dně je pohyb. Nemusíte lámat rekordy, stačí začít chodit na procházky.
Dieta při dně a jídelníček
Zásady diety při dně jsme zmínili. Co tedy můžete jíst a co nikoli? Při dně zapomeňte na vepřové maso, uzeniny, červené maso obecně, nevhodné jsou luštěniny a příliš obilovin.
Pro dietu při dně je naopak vhodná zelenina a ovoce. Abyste doplnili bílkoviny, zařaďte do svého jídelníčku také nízkotučné mléčné výrobky. Hodí se jogurty, zakysaná smetana, sýry. Přílohy omezte na celozrnnou rýži nebo brambory.