Kolonoskopie je metoda vyšetření tlustého či tenkého střeva pomocí endoskopu a pro její úspěšné provedení je třeba dodržovat určitá pravidla. Díky nim se vyhýbáme opakování vyšetření a dosáhneme maximálních výsledků.
A o jaká pravidla to přesně jde? Prvně se jedná o vysazení určitých druhů léků, posléze však musíme nasadit i speciální dietu, která se s přibližujícím termínem kolonoskopie zpřísňuje. Konkrétní pokyny vždy získáváme od našeho lékaře, který je ještě může upravit v závislosti na našem zdravotním stavu. Základní pravidla si však shrneme i v následujících řádcích.
Nutná opatření týden před kolonoskopií
Sedm dnů před plánovaným vyšetřením je třeba vysadit léky, které obsahují železo či slouží k ředění krve. U některých pacientů je však možné zvolení jiného postupu – mohou být nasazeny léky náhradní či navrhnuta alternativní léčba. Pět dní před kolonoskopií bývá rovněž třeba vysadit protiprůjmové přípravky.
Dieta před kolonoskopií
Dietní režim je obvykle nasazován čtyři dny před plánovaným vyšetřením, a je třeba jej v každém případě dodržovat. Mezi zakázané potraviny v tomto období patří zejména:
- cukroví, koláče, sušené ovoce
- klobásy a vláknité maso
- fazole, čočka, celozrnné těstoviny
- husté polévky a džusy
- pečivo (jen určité druhy, ale pokud se mu vyhneme kompletně, nepochybíme)
- snídaňové cereálie, ovesná kaše, otruby
- ovocné a musli jogurty
- brambory se slupkou
Polévky ano – ale ideálně ve formě vývarů a bez pečiva či jiných příloh.
Naopak mezi potraviny vhodné, které můžeme před kolonoskopií konzumovat bez černého svědomí, patří měkké a libové maso, jogurty, do měkka uvařená zelenina, zeleninové a masové vývary, piškotové pečivo. Nadále přijímat můžeme i čaj, vodu a v nevelikém množství kávu.
Zpřísnění diety jeden den před vyšetřením
Jeden den před kolonoskopií by dieta měla být výrazně zpřísněna. Snídat můžeme například jogurt společně s tekutinami bez pečiva, obědvat bychom poté měli zlehka – a to třeba masový či zeleninový vývar, který jsme již zmínili výše. Večeře se příliš před kolonoskopií nedoporučuje. V rozmezí 16:00 a 20:00 je třeba čtyřlitrový roztok FORTRANSU, ovšem v závislosti na konkrétní době našeho vyšetření. Jedná se však o věc, kterou je třeba řešit s lékařem snad ještě více, než zbytek zmíněných náležitostí.