Déšť: jaké vybrat oblečení na hory?

Déšť nebo bouřka umí zkazit jakoukoliv legraci na horách. Zatímco při krátkých jednodenních výletech si s ním při sledování předpovědi umíme jednoduše poradit odložením treku, při vícedenních záležitostech to už tak jednoduché vůbec není. Časem se bezpodmínečně dostanete do situace, kdy v dešti budete muset jít – nebo ho alespoň přečkat – jen v tom, co máte na sobě. 

Déšť – a zejména bouřky – umí znepříjemnět každý trek

Protidešťových řešení je v podstatě nekonečná spousta. Zatímco některá vás budou stát pár desetikorun, jiná i desetitisíce. Tento článek nebude doporučení žádných konkrétních značek, mnohem více spíše základní přehled, co už horalové stihli za několik desetiletí chození do hor vymyslet. Nebudeme se přitom zabývat botami, tam totiž existuje jediné řešení – kvalitní kožené pohorky. Jediné, na co je potřeba si dávat pozor, je natečení vody zeshora, tomu zase můžou zabránit návleky.

Pončo

Jedním ze základních prostředků je tzv. pončo. Jedná se o nepromokavý obal, pod který se schováte jak vy, tak váš batoh. Výhod je několik – nemusíte s sebou tahat několik kusů vybavení, poněvadž tady se vše schová pod jeden kus. Pončo je i relativně lehké, váží jen pár set gramů, stejně tak je i relativně malé a levné. Ze své podstaty je také v podstatě nepromokavé – i kdybyste jej nechali několik dní pod vodopádem, nepromokne. Většinou se dá sbalit samo do sebe.

Samozřejmě existují i situace, kdy vám ani sebelepší vybavení nepomůže

Stejně tak má ovšem pončo i relativně hodně nevýhod, a to i když vynecháme estetickou stránku. Ta největší je neprodyšnost – pod pončem se v teplých dnech vždy zpotíte. Pončo je zkrátka voděnepropustné z obou stran. V zimě vám to třeba až tolik vadit nemusí, ale pokud je 15 °C a prší, poznáte to hned. Velkou nevýhodou je také jakákoliv manipulace s čímkoliv v batohu nebo i v kapsách, kdy vždycky budete muset pončo sundat, přičemž samozřejmě můžete zmoknout.

Pláštěnky

Pláštěnky lze zásadně rozdělit na dvě skupiny – na osobu a na batohy. Pláštěnky na batoh jsou většinou dodávány přímo s batohem. Jsou tvořeny opět naprosto nepromokavou tkaninou, což v tomto případě nevadí, protože batoh se vám nezpotí. Jediné, na co je potřeba si dávat pozor, je jejich velikost – pokud máte na batohu třeba karimatku, často už pláštěnky nemusí celý batoh pojmout. Vždy lze ovšem dokoupit větší.

Pláštěnka na batoh ho spolehlivě ochrání

Pláštěnky na osobu jsou pak – minimálně podle našeho mínění – tou nejhorší možnou volbou. Můžou být sice nejlevnější (v ceně i pár desetikorun), ty nejlevnější se ale velmi snadno potrhají, ty dražší pak trpí stejným neduhem jako pončo – zpotíte se pod nimi. Je to tak v podstatě jen nouzové řešení, když zrovna nemáte po ruce nic jiného.

Nepromokavé bundy

Bundy jsou pomyslně na vrcholu tohoto žebříčku, minimálně co se ceny týče. Za některé značky zaplatíte i několik desítek tisíc korun. Mají ovšem spoustu výhod. Primárně, nemusíte kvůli nim tahat další kus výbavy (pomineme-li pláštěnku na batoh). Díky své konstrukci (o té později) se pod nimi nemusíte bezpodmínečně zpotit, jsou totiž i prodyšné. Obvykle jsou oproti předchozím řešením konstruovány přímo na tělo (včetně například kapuce nebo límce), takže je v nich chůze i mnohem pohodlnější. Navíc mají kapsy

Bundy jsou obvykle vyrobeny z nepromokavé membrány. Existuje jich velké množství, například Goretex, Windstopper, Climatic nebo Resstex. Klíčovým parametrem je přitom výška sloupce, kterou bunda ještě udrží, než vodu propustí. Platí, že čím větší číslo, tím lepší. Krom samotné membrány hraje velkou roli i vyřešení zátěrů u švů, což je tradičně jedno z nejkrizovějších míst. Jako nepromokavé se podle norem EU může označit vše, co má vodní sloupec vyšší než 2000mm, ale třeba Goretex dosahuje až 28000 mm. Poměrně spolehlivě ale platí, že za vyšší vodní sloupec si také patřičně připlatíte.

Můžete pozorovat rozdíl mezi nepromokavou bundou a pláštěnkou

Ačkoliv si můžete dále vybírat třeba i podle počtu a velikosti kapes, platí, že dalším zásadním parametrem je prodyšnost. Membrány jsou totiž zkonstruovány tak, že zatímco molekula vodní páry směrem ven projde, molekuly vody už směrem dovnitř ne (tedy alespoň v ideálním případě). Zatímco u zimních bund tento faktor nehraje takovou roli, u těch letních by to měl být jeden z nejdůležitějších parametrů – to, že budete sušší od deště je vás k ničemu, když budete mokří od potu. 

Nepromokavé kalhoty

Poslední kategorií, kde se dá proti dešti chránit, jsou kalhoty. Je zde ovšem dobrou otázkou, jestli to má vůbec cenu. Na rozdíl od vršku těla nám totiž na nohy není taková zima, a tak se zejména v létě dost často může vyplatit vůbec nepromokavost kalhot neřešit a nechat si na sobě jakékoliv rychleschnoucí kraťasy, které můžeme případně ve stanu rychle převléct.

Situace je samozřejmě úplně jiná v chladnějších podmínkách. Zde jsou jediným rozumným řešením kalhoty s kvalitní membránou. Mnohem víc než u bund tu ale platí, že je dobré velmi myslet na prodyšnost – zpocená spodní část těla může různými odřeninami nadělat o dost větší problém než zpocený hořejšek.

Stejně jako u jakékoliv jiného vybavení, i u voděodolných výrobků platí, že je potřeba se o ně dobře starat – tady zejména tím, že jej budete pravidelně impregnovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno