Dělená strava podle Lenky Kořínkové

Lenka Kořínková je snad nejznámější propagátorkou dělené stravy. Má k tomu určitě důvod – dělená strava jí pomohla zbavit se nadbytečných kil. Jaké jsou zásady diety dělené stravy? Co můžete jíst a co nikoli? Jak jednotlivé potraviny kombinovat?

Herečka Lenka Kořínková patřila vždy k baculatějším ženám. Jenže se jí podařilo to, po čem touží řada žen a dívek s podobnou postavou – zhubla díky dietě založené na principu dělené stravy. A o své zkušenosti se podělila i s ostatními ženami, které díky dělené stravě rovněž shodily nadbytečná kila. Přidáte se k nim?

Základní principy dělené stravy

Výhodou diety založené na dělené stravě je, že nemusíte počítat kalorie a vážit jídlo. Stačí si pouze zapamatovat, jaké potraviny je možné spolu kombinovat a jaké nikoli. Obecně platí, že bychom neměli kombinovat sacharidy s bílkovinami. Tyto dvě skupiny je ale možné naopak zkombinovat s neutrálními potravinami.

Důležité je také přijímat dostatečné množství tekutin – minimálně 2,5 l vody. Vynechat bychom také měli sladkosti, zejména pak s obsahem cukru. Nevhodné jsou podle Lenky Kořínkové také burské oříšky a bílé pečivo, jež bychom měli nahradit pečivem celozrnným.

Rozdělení stravy podle Lenky Kořínkové

Lenka Kořínková si potraviny rozdělila do několika skupin, z nichž není možné kombinovat skupinu Kytičkovou se skupinou Zvířátkovou. Co do nich herečka zahrnuje?

  • Kytičková skupina: brambory, rýže, bezvaječné těstoviny, mouka – všechny druhy, celozrnné pečivo, kukuřice, slaný popcorn, vločky – neslazené cukrem, musli – neslazené cukrem, všechny druhy obilovin, všechny druhy semínek, sója a sójové výrobky, čočka, hrách, fazole a ostatní luštěniny, kroupy, krupice, olivový olej, rostlinné tuky, droždí, glukóza, hroznový cukr, květový i lesní med, slad.
  • Zvířátková skupina: všechny druhy masa, uzeniny, salámy, paštiky živočišného původu, drůbež, ryby, všechny druhy konzervovaných ryb, sýry do 30 (45) % tuku, bílý jogurt, tvaroh a všechny neslazené výrobky z něho, mléko živočišné, vejce, oleje všeho druhu, máslo, sádlo.

Kromě toho není vhodné kombinovat ovoce a zeleninu. Pokud si tedy dáte například něco ze skupiny kytičkové, můžete si k tomu dát buď ovoce, nebo zeleninu. Ovšem při konzumaci ovoce dávejte pozor na cukr!

  • Ovoce: čerstvé i sušené, bez přídavku cukru, kompoty bez cukru.
  • Zelenina: čerstvá, mražená i nakládaná (kromě kukuřice – to je kytička), houby čerstvé, všechny druhy tomatovo-zeleninových směsí, zelené fazolové lusky.

A nakonec to nejlepší – potraviny „neutral“, které můžete kombinovat se vším výše uvedeným.

  • Neutral: koření, kečup, hořčice, kakao, lesní med, čaje, minerálky, fruktóza, sojová omáčka, olivy, kokos a výrobky z něho.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno