Nedostatk železa u atletů: příznaky + potraviny s obsahem železa

Proč jsou atleti ohroženou skupinou, v čem je nedostatek železa nebezpečný a jak deficitu předejít.

Deficit železa je častý problém zejména u žen – atletek. Železo je přitom velmi důležité pro sportovní výkon. Je nezbytnou součástí hemoglobinu, jehož hlavní funkcí je transport kyslíku do buněk celého těla a naopak z buněk transportovat oxid uhličitý. Mozek je také závislý na dodávce kyslíku a bez dostatečného množství železa je velmi obtížné se soustředit a navíc se budeme cítit unavení. Železo dále pomáhá udržovat v pořádku imunitní systém. To vše je naprosto nezbytné pro dosáhnutí skvělých sportovních výsledků.

Proč jsou atleti ohroženi nedostatkem železa?

Jednou z příčin může být skutečnost, že nepřijímají stravu bohatou na železo. Jeho významným zdrojem je například červené maso, někteří atleti v rámci dietní stravy toto maso mohou odmítat.
Dalším důvodem je zvýšená potřeba železa. Tréninky stimulují tvorbu červených krvinek, které jsou na železu závislé.
Poslední příčinou může být i zvýšené pocení, protože i pot obsahuje nějaké množství železa.

Projevy nedostatku

Prvním příznakem může být ztráta výkonu, častý pocit únavy, vyšší tep, vracející se onemocnění, způsobené slabší imunitou. Tyto příznaky ale často připomínají spíš následky přehnaného tréninku, takže nedostatek železa nemusí být odhalen. Jediným způsobem, jak nedostatek zjistit, je nechat si udělat rozbor krve. Léčba zahrnuje jednak úpravu stravy, tzn.zvýší se přirozený příjem železa z potravy, nebo se užívá železo jako potravinový doplněk (např. tablety). Pozor, nikdy neužívejte železo bez dohledu lékaře, protože příliš mnoho železa naopak může zvyšovat riziko rakoviny nebo srdečního onemocnění.

Zdroje železa

Doporučená denní dávka železa pro ženy je kolem 15 mg, u mužů asi 10 mg za den. Lidé sportovně aktivní by měli přijímat železa o něco více. Železo je lépe vstřebáváno z živočišných zdrojů než z rostlinných, dobrým zdrojem je zmíněné červené maso. Z rostlinných zdrojů jsou na železo bohaté fazole a hrách, listová zelenina, sušené ovoce (rozinky) anebo pšeničné otruby. Posledním doporučením je, že by se neměla současně s železem konzumovat káva a výrobky obsahující kofein, protože právě kofein způsobuje zhoršené vstřebávání železa.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno