Co název města, to pojem: Telč, Třešť, Slavonice, Jemnice. A všechna jsou doslova v docházkové vzdálenosti od Dačic. Dačice jsou ideální základnou pro aktivní dovolenou pěších turistů. Krásná města se zajímavou historií, malebná krajina s turisticky nenáročným terénem, lákavé výletní cíle. Takové je Dačicko, krajina na trojmezí Moravy, Rakouska a Čech. Nabízíme tip na deset možných výletů kolem dokola Dačic.
Moravské město Dačice v Jihočeském kraji
Třebaže Dašice leží na historickém území Moravy, protéká jimi Moravská Dyje, jsou centrem jihozápadní Moravy a obyvatelé hovoří s jasným moravským akcentem, patří Dačice správním rozdělením do Jihočeského kraje. Místní s tím sice nejsou spokojeni, ale možná si už zvykli, že jejich historické moravské město stojí stále na jednom místě, ale hranice kolem něj se různě pohybují.
Na dovolenou do Dačic
Říct, že „Dačice jsou jako tvořeny k poznávacímu výletu“ by nebylo přesné. Dačice jsou přímo ideální základnou pro turistickou dovolenou.
Ve městě turisté snadno najdou ubytování podle svých představ a potřeb. Skromní mohou bydlet už od 150 korun, a to v hotelu na „strategickém místě“ u vlakové zastávky. Ale je jsou i jiné možnosti. Stačí projít nabídky na internetu. Každý den pak mohou „hvězdicově“ podnikat výlety do atraktivních míst:
- do Telče, města přezdívaného „Jezerní Růže“, jehož unikátní městská památková zóna je zapsaná na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO;
- do Třeště u nás i ve světě proslulé betlémářskou tradicí;
- do Slavonic, kterým se díky zachovanému historickému jádru města někdy přezdívá „malá Telč“ nebo „perla západomoravské renesance“.
- Krásnou procházkou kolem unikátní soustavy rybníků turisté dojdou ke klášternímu komplexu v Kostelním Vydří
- nebo do stále funkčního kláštera premonstrátského řádu v Nové Říši.
- Nedaleko Slavonic je obec Maříž, kde se zrodil originální umělecký styl moderní české keramiky.
- Prohlídka zajímavostí v samotných Dačicích zabere celý den. Víte, že v Dačicích byla vymyšlena a vyrobena první kostka cukru na světě?
Co ochutnat na Dačicku?
- V Dačicích je dostatek možností veřejného stravování (od utopenců přes pizzu ke klasické nabídce poledních menu i večeří), velmi dobře zásobený market řetězce Norma pro individuální nákupy.
- Čepují se zde místní a celostátně distribuovaná piva. V Českém Rudolci je malý pivovar s originální výrobou (vícestupňová piva).
- V Třešti lze zajít do cukrárny s učňovskou výrobou – neuvěřitelně kvalitní zákusky za neuvěřitelně nízkou cenu.
- V Jemnici se vyrábějí čaje značky Jemča (jemnický čaj)
Dačice, prohlídka města
Město Dačice má státní zámek, kostel sv. Vavřince s přilehlou renesanční věží, františkánský klášter, renesanční radnicí či starý zámek.
Další zajímavosti: Klášter bosých karmelitek, tvrz Dačice, kaple sv. Rocha a sv. Šebestiána, Mariánský sloup, letecké muzeum. Památník „kostce cukru“.
1. Ze Slavonic do Slavonic
Vlakem Dačice- Slavonice.
Slavonice, ulice Mařížská – po komunikaci obec Maříž, kreativní keramické dílny, zřícenina zámku – po lesní cyklostezce na Trojmezí – Staré Město pod Landštejnem – po červené arch. vykopávky Pfaffenschlag – pevnostní areál Slavonice – po červené do Slavonic. Zpět Slavonice – Dačice vlak.
Celkem 24 km.
2. Ze Slavonic do Dačic
Tam vlakem Dačice – Slavonice, zpět pěšky.
Prohlídka Slavonic: muzeum a věž kostela, brány – ze Slavonic po zelené značce na Montserrat – Mutná – po silnici do Cizkrajova – po žluté na Urbaneč – Toužín – Dačice
Celkem 19 km.
- Slavonice: Město Slavonice je známo měšťanskými domy na obou náměstích. Na původních gotických základech byly ve městě vybudovány měšťanské domy s bohatými renesančními štíty zdobenými psaníčkovými či figurálními sgrafity a ojedinělými klenbami, dále farním kostelem s přilehlou renesanční věží či kaplí Božího těla.
3. Telč
Autobus, vlak: Dačice – Telč, zpět autobus, vlak: Telč – Dačice.
Prohlídka Telče: Zámek a zámecký park, podzemí, muzeum Vysočiny, židovský hřbitov, muzeum techniky.
4. Z Telče do Dačic
Tam vlak nebo autobus, zpět pěšky.
Od nádraží stále po zelené: expozice železniční dopravy (info na nádraží) – rozhledna Oslednice – parní mlýn – židovský hřbitov – Radkov: expozice obecná škola – Černíč: vodní mlýn – Velký Pěčín – Malý Pěčín – Dačice.
Celkem 21 km.
5. Jemnice
Tam autobus, zpět pěšky.
Prohlídka Jemnice: zámek, zámecký park, muzeum čaje, vojenské muzeum, židovská čtvrť, kostel sv. Víta, městské hradby. Do Dačic po červené – Louka – Třebětice.
Celkem 22 km
6. Slavonice – Český Rudolec – Dačice
Vlakem Dačice – Slavonice, bus Slavonice – Český Rudolec, zpět pěšky
Slavonice: expozice samorostů, soukromé ZOO. Český Rudolec zámek v rekonstrukci, návštěva restaurace Pivovar – pěšky zpět do Dačic.
Celkem 19 km.
7. Třešť
Vlak: Dačice Třešť, Třešť – Dačice
Prohlídka města: muzeum Vysočiny, expozice betlémů, synagoga, památník holocaustu, sluneční hodiny, zámek, zámecký park, expozice vojenské techniky, svět modelů, kostnice, podzemní kryt S-7, dřevěná socha Pana Tau, dům dr. Lövy.
8. Nová Říše – Dačice
Z Dačic po modré – Bílkov – Magdaléna, dál po červené do Nové Říše (Březinova cesta). Kostel sv. Petra a Pavla, premonstrátský klášter. Zpět autobusem do Dačic.
Celkem 19 km.
9. Staré Hobzí – Dačice
Autobusem z Dačic do Starého Hobzí
Staré Hobzí zámek – zámeček Janovské údolí – po zelené značce a NS Vydří podél Moravské Dyje do Dačic.
Celkem 17 km.
10. Dačice – Kostelní Vydří – Dačice
Dačice – zámek, prohlídka expozic a zámecké zahrady. Naučnou cestou „Okolím Dačic“ podél soustavy rybníků – hrobka Dalebergů, klášter karmelitánů – Kostelní Vydří tvrz – Dačice.
Celkem 16 km.
Foto: (jez)