Cukrový meloun – pěstování

Až donedávna bylo možné melouny zakoupit jen v obchodech. Z příchodem stále nových a nových druhů se však objevují i odrůdy, které si s přehledem poradí i s našimi klimatickými podmínkami. Poradíme vám, jak pěstovat cukrový meloun se vším všudy.

Sadbu si snadno předpěstujete doma ze zakoupených semínek. A na sklizeň se můžete těšit na konci léta nebo v brzkém podzimu. A jak na to? Podívejte se na základní seznam toho, co cukrový meloun k dobrému růstu potřebuje.

Cukrový meloun

Začnete předpěstováním sadby. Počítejte s tím, že ven se může podívat až po posledních mrazících a předtím potřebuje asi šest týdnů pobytu doma. Při klíčení se řiďte podle následujícího teplotního rozmezí.

  • 12 dní při 20 ° C
  • 5 dní při 25 ° C
  • 4 dny při 30 ° C
  • 3 dny při 35 ° C

Mladé rostlinky vyžadují polostín a mírnou zálivku, starší budou vděčné za plné slunce. Potěší vás i tolerance kyselosti půdy (pH) – 6,8 až 5,0 pH. A nezapomeňte, že melouny jsou opylované hmyzem.

Jakmile se rostlinka uchytí, je čas na dobré hnojení. Bez něj zkrátka žádnou pořádnou úrodu nezískáte. Vždy proto používejte hnojiva s vysokým obsahem fosforu k podpoře plodnosti. Velké popínavé rostliny produkují větší množství cukru, který činí ovoce sladším. Slabé a zanedbané výsadby sladké melouny nikdy nevyprodukují.

Při výsadbě by měl být poměr hnojiva nastaven takto: jedna jednotka dusíku na čtyři jednotky fosforu. Po 30 a 60 dnech od výsadby přidejte trochu dusíku, aby se zachoval rychlý růst rostliny. Nezapomeňte, že melouny budou potřebovat dostatek místa. Minimální vzdálenost mezi sazeničkami – nutná pro všechny melouny – je asi 60 – 120 cm, ale většina odrůd potřebuje ještě více místa. Lépe tedy více než méně. Výsadba v těsné blízkosti způsobuje malou nebo dokonce žádnou plodnost. Plodů se jednoduše nedočkáte.

Cukrové melouny potřebují hodně vody

Pokud jsou melouny vystaveny přísuškům, přestanou růst a neplodí, ovšem nadměrné množství vody při zálivce způsobuje, že kořeny nemají dostatek kyslíku a začnou pomalu uhnívat a odumírat. Proto pravidelně kontrolujte vlhkost půdy a v případě potřeby zalijte. Pokud cukrově melouny začnou vadnout z přemíry zálivky, postupujte následovně: nechte půdu vyschnout do hloubky 2,5 cm až 5 cm. Poté opět začněte přiměřené zalévat.

Co je ještě třeba pro velkou úrodu?

Melouny potřebují plné slunce a teplo. Pomůžete jim mulčem, zvyšujícím teplotu půdy až o 10 stupňů. To pomáhá dozrávání a lahodného ovoce se tak dočkáte o dva nebo dokonce tři týdny dříve než obvykle. Navíc každý meloun bude také větší a sladší. Pozornost věnujte i plevelům, melouny se s nimi o vodu a živiny dělí jen nerady. A bylo by škoda připravit se o sladkou úrodu díky obyčejnému zarostlému záhonku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno