Eupnoe je kupodivu relativně často vyhledávané slovo v různých diskuzích, které se točí kolem zdraví. Možná ho právě hledáte i vy sami. Zajímá vás však opravdu právě toto slovo? Vysvětlení samotného výrazu eupnoe je totiž banální a nepoví vám nic o vašem zdravotním stavu. Rádi vám latinský výraz upřesníme, ale zároveň se podíváme na podobný a zcela jistě mnohem více zajímavý medicínský termín.
V lékařském slovníku najdete většinou jenom krátkou větičku. Eupnoe je klidní a pravidelné dýchání. Takové dýchání, které máme, když například spíme. Jen pro vaši představu – minutový dýchací objem dospělého člověka je v případě eupnoe, tedy klidného a pravidelného dechu, 7 až 8 litrů vzduchu.
Pro ukázku přikládáme výčet medicínského označení jednotlivých členění dýchání:
· Eupnoe – jak už jsme si řekli, jedná se o klidné a pravidelné dýchání
· Hyperpnoe – dýchání je prohloubené a má větší ventilaci
· Polypnoe – dechová frekvence je zrychlená
· Oligopnoe – dechová frekvence je zpomalená
· Dyspnoe – dýchání je namáhavé se zrychlenou frekvencí
Právě toto obyčejné vysvětlení nás dovedlo k otázce – určitě jste chtěli hledat význam eupnoe? Existuje totiž jeden velice podobný lékařský slovní obrat, který by dával mnohem větší logiku. Ve výše uvedeném výčtu by se umístil jako předposlední. Pojďme se na něj podívat.
Apnoe a spánková apnoe
Mnozí by tyto dvě slova – eupnoe a apnoe – vyslovili stejně a nikdo by jim to neměl za zlé. Apnoe je přitom naprostý opak eupnoe. Lékaři tak označují zástavu dechu. Často je tento výraz skloňovaný v souvislosti se spánkem, pak mluvíme o tzv. spánkové apnoe.
V určitou chvíli prostě přestane organismus dýchat – vědomě i nevědomě. Obecně se zástava dechu může přihodit např. v souvislosti se závažnými nemocemi jako je rakovina, srdeční onemocnění nebo nemoci plic (např. zápal plic) či mozku.
Co se týče zmiňované spánkové apnoe, tak ta je v krátkém intervalu normální a stává se běžně téměř každému. Problém nastává, když se začnou intervaly prodlužovat. Dlouhé pauzy mezi nadechnutím většinou značí přítomnost tzv. spánkového apnoického syndromu. Co znamená dlouhé? Řekněme, že pauza dlouhá 10 sekund už není zrovna zdravý tělesný jev.
Nemoc je v drtivé většině případů spojována s tolik nenáviděným chrápáním. V krajních případech může mít vliv i na kvalitu spánku – tělo není dostatečně okysličeno a člověk se budí unavený. Lékaři vás při podezření pošlou do spánkové laboratoře, kde si svou hypotézu potvrdí.