Už jste se někdy setkali s kořením adžika? Pochází z Gruzie, kde se dodnes používá ve formě pasty či hořčice. Po celém světě je koření adžika známé ve formě drceného prášku, který se používá k dochucování mas a jiných pokrmů. Přečtěte si, z čeho se adžika koření skládá a jak si ho vyrobit i doma.
Koření adžika
Adžika je kořenící směs, která pochází z Gruzie. Adžika existuje ve dvou formách – buď jako hustá pasta, nebo jako jemný drcený prášek. Ve formě pasty se používá právě na Kavkazu, dále pak v zemích Ruské federace a v dalších zemích bývalého Sovětského svazu. Kořenící pasta má tmavě červenou barvu a používá se podobně jako hořčice. V ostatních částech světa je koření adžika také rozšířené a používané, ovšem už ne ve formě husté pasty, nýbrž jemně drceného prášku.
Co adžika obsahuje
Adžika se standardně připravuje z česneku, koriandru, papriky, kopru a dvou pro nás neznámých surovin – sumah a chmeli-suneli. Sumah je červený prášek vyráběný z umletých palic keře škumpy koželužské a má kyselkavou barvu. Chmeli-suneli je pak mletá směs zakavkazské kuchyně, obsahuje například bazalku, saturejku, celer, mátu a další bylinky a koření.
Jak se koření adžika používá
Koření adžika je skvělým dochucovacím prostředkem pro drůbež nebo jehněčí maso. Díky silně aromatické vůni a výrazné chuti se hodí i na dochucení mdlejších pokrmů nebo pro vegetariánkou kuchyni. Adžika se běžně používá jako grilovací koření, přidává se i do mletých mas. Je dobrých dochucovadlem pro pokrmy ze zeleniny, například lilku nebo patizonu. Dobře chutná i s luštěninami. Pokud se chystáte připravit grilované kuře nebo ozvláštni masný pokrm, použijte právě koření adžika. Není příliš pálivé, i přesto má výraznou chuť a mají ho v oblibě osoby všech věkových kategorií.
Adžika jemně drcené koření – recept
Koření adžika si můžete již hotové pořídit ve specializovaných obchodech s kořením, můžete si tuto směs ale také připravit sami doma. Nejprve smíchejte tři díly koriandru, kopru, sturejky, bobkového listu, majoránky, kmínu a bazalky. K tomu přidejte dva díly sladké červené papriky. Jemně drcené koření dokončíte přidáním jednoho dílu jemně nadrceného sušeného česneku, špetkou soli a špetkou chilli. Dobře promíchejte a vytvořenou směs přesypte do nádoby na koření.
Recept na tradiční adžika pastu
Jak jsme uvedli výše, adžika koření se v Gruzii připravuje spíše ve formě husté pasty. I tu si můžete doma připravit a používat ji jako dip či pro marinování masa. Pro přípravu adžika pasty budete potřebovat 8 rajčat, 6 paprik, 4 jablka, 6 stroužků silného česneku, 400 ml rostlinného oleje a dvě mrkve. Podle chuti přidejte chilli a sůl. Dodejte tradiční bylinky, pokud budete mít k dispozici všechny, docílíte originální chuti. Do adžika pasty patří mletý sušený česnek, kopr, majoránka, kmín, bazalka, saturejka, koriandr a bobkový list. Nejprve rozmixujte zeleninu a bylinky, poté přidejte česnek, sůl a zalijte olejem. Důkladně promíchejte, až dosáhnete konzistence husté červené pasty, kterou můžete použít pro přípravu pokrmů z masa.