Máte obavy z nechvalně proslulých „éček“? Fakt, že ne všechny jsou zdraví škodlivé, dokazuje i karubin, ukrytý pod označením E410.
Karubin je přírodním stabilizátorem a zahušťovadlem, které se získává ze semen rohovníku obecného. Rohovník se označuje také jako svatojánský chléb či karob a pěstuje se především v oblasti Středomoří. Karubin je vláknina, která se snadno rozpouští v teplé vodě. Ačkoliv se dnes tato látka používá pro zahušťování a stabilizaci potravin, k různým účelům se používal od nepaměti. Podle doložených pramenů používali Egypťané karobin jako prostředek k mumifikaci. Nemluvě o různých možnostech použití samotného rohovníku, který se používá v medicíně, ale také třeba v kosmetice.
Kde se karubin využívá
Nejčastěji se s karubinem setkáte u mléčných výrobků. Velké množství jogurtů, zmrzlin, dresincích, majonézách. Časté použití u mražených potravin má svůj význam, díky své vlastnosti vázat na sebe vodu totiž mraženým krémům a pochutinám dodá na jemnosti. Používá se však také v pekařském odvětví, opět díky schopnosti vazby vody umožňuje mírné zvětšení objemu výsledného produktu. Možná se budete divit, ale karubin můžete najít i na etiketách masných produktů. Umožňuje totiž vytvoření ochranného filmu. Dále se s ním můžete setkat v džemech, marmeládách, instantních polévkách, kojeneckých výživách, potravinových doplňcích či v náhražkách čokolády.
Karubin a zdraví
Karubin je jasným důkazem toho, že i emulgátory nemusí být nutně problémem pro naše zdraví. Jde o čistě přírodní produkt se stabilizačními a zahušťovacími schopnostmi. Podrobnými výzkumy nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky, díky tomu se může karubin používat i jako zahušťovací prostředek pro kojenecké výživy. Podle některých studií má dokonce příjem karubin pozitivní vliv na snižování cholesterolu.
Další neškodná „éčka“
Karubin rozhodně není jedinou látkou, která se označuje „e“ a není zdraví škodlivá, naopak může být i prospěšná. Příkladem je E140, čili karamel, dále E100 – kurkumin, E270 – kyselina mléčná, E440 – pektiny, E101 – riboflavin a další.
Při nákupu potravin se tak vždy snažte vyzkoumat, jaké konkrétní emulgátory a stabilizátory dané potraviny mají. Ovšem velké počet „éček“ je vždy upozorněním na to, že s daným produktem není něco v pořádku.