Citrony jsou oblíbené po celém světě pro svou charakteristickou komplexní kyselou chuť. Tu nedokáže nahradit žádné jiné ovoce. Citrony asi nemusíme příliš představovat, ale přesto: jedná se o žluté plody oválného tvaru, které rostou na kvetoucích vždyzelených stromech. Pěstují se komerčně po celém světě. Mají rádi teplé prostředí, s úspěchem jej ale pěstují zahradníci také v České republice.
Co jsou citrony?
Citrony jsou plodem citrusovníku. Tyto plody jsou využívány pro šťávu i kůru. Navíc olej ze slupky je možné použít samostatně ve formě éterického oleje. Citrony jsou také využívány jako pomocník při úklidu – hravě zastoupí různé čisticí prostředky. Hlavní sezóna citronů nastává několikrát v roce – závisí zejména na zeměpisné poloze stromu. Díky tomu si můžeme užívat čerstvé citrony po celý rok.
Citrony v kuchyni
Ovoce lze sušit, kandovat, konzervovat nebo odšťavňovat a používat v nápojích nebo jako přísada do široké škály pokrmů. Před jakýmkoli použitím citrony omyjte a osušte. Tím odstraníte vnější vrstvu vosku, kterou se ošetřuje povrch citronů. Další postup už bude záviset na tom, jak chcete citron použít. Klíny a plátky se často podávají s mořskými plody a jako ozdoba nápojů.
Citronové kuře
Předehřejte troubu na 200 °C. V misce smícháme půl šálku hladké mouky, 1 lžičku citronové kůry, ½ lžičky pepře a ½ lžičky soli. Nyní si připravíme kuře. Budeme potřebovat 600 g kuřecích prsíček, která podélně přepůlíme tak, aby byla zhruba stejně veliká. Obalíme je v moučné směsi s citronem. Ve velké pánvi rozpálíme 2 lžíce olivového oleje a na něm smažíme kuřecí prsíčka asi 4 minuty z každé strany. Na konci smažení přidáme 2 lžíce másla a utřené 2 stroužky česneku. Ještě minuty smažíme a pak odstavíme. Kuřecí prsíčka naskládáme do pekáčku a přes každé prsíčko přelijeme 1 lžičku citronové šťávy a položíme na něj 1 plátek citronu. Zapečeme asi 10 minut.
Citronové martini
Nejprve si nazdobíme sklenice na martini – následující instrukce budou na jedno martini, takže množství ingrediencí v případě potřeby navyšte. Okraj sklenice potřete skrojkem citronu a namočte v pískovém cukru. Shaker naplňte ledem, přidejte 60 ml vodky, 30 ml citronové šťávy a 15 ml cukrového sirupu (cukr svařený s vodou ve stejném poměru: např. 100 g cukru se 100 g vody). Protřepejte a nalijte do připravené sklenice.
Domácí citronáda
Nejprve si připravíme oslazenou vodu. Nejlépe to uděláme tak, že jeden hrnek vody zahřejeme s hrnkem a půl cukru – ale jen tolik, aby se cukr rozpustil. Poté směs odstavíme a počkáme, až dosáhne pokojové teploty. Poté do směsi vymačkáme hrnek a půl citronové šťávy a dáme do lednice. Tuto vychlazenou směs podáváme naředěnou vodou podle chuti s čerstvými plátky citronu. Ředit můžeme perlivou i neperlivou vodou. Přidat můžete i jiné ovoce, jako jsou například pomeranče, maliny nebo dokonce borůvky.
Jak citron chutná?
Citrony mají jasně kyselou příchuť, která je ale zároveň ovocná. Díky této intenzivní kyselosti se citrony obvykle nejedí přímo. Šťávu často sladíme cukrem nebo přidáváme do celé řady pokrmů, kterým dodává lehkost a svěžest. Vnější slupka má voňavou citronovou příchuť, která postrádá ostrost nebo sladkost, a lze ji kandovat nebo použít k výrobě klasického italského likéru: limoncella. Bílá dřeň, mezi vnější slupkou a šťavnatou dužinou, je suchá a hořká. Často se odstraňuje, ale v některých receptech (jako je například marmeláda) je mírná hořkost žádoucí.
Jak získat citronovou kůru
Někdy budete potřebovat citronovou kůru – v takovém případě ji strouhejte tak, abyste získali co nejvíce žluté části, a současně co nejméně bílé části. Bílá část je totiž hořká. Kůru můžete také odstranit ostrým krájecím nožem nebo škrabkou na zeleninu a použít celou nebo mletou. Citronovou kůru můžete také sušit do zásoby.
Jak získat citronovou šťávu
Citron přepulte tak, abyste získali dvě části – každá část musí mít špičatý konec. Šťávu můžete vymačkávat s pomocí odšťavňovače nebo jednoduše rukou. Po tomto procesu se může ve šťávě nacházet dužina nebo dokonce pecky. Takže je vhodné šťávu ještě přecedit přes jemné sítko. Citronovou šťávu lze použít syrovou do dezertů, slaných pokrmů a nápojů, nebo ji použít i do vařených dezertů.
Jak skladovat citrony?
Citrony budou nejšťavnatější, pokud je budete uchovávat při pokojové teplotě. Pokud ale víte, že je do několika dní nespotřebujete, uložte je do plastového sáčku a skladujte v lednici. Takto vydrží citrony asi jeden měsíc. Pokud ale plánujete citrony odšťavnit, je dobré je předem vytáhnout z lednice, aby se zahřály na pokojovou teplotu. Citronovou šťávu lze zmrazit pro pozdější použití (v jakékoli nádobě nebo i v nádobkách na led). Taktéž citronovou kůru můžete zmrazit (nejlépe v co největších kusech). Avšak citrony vcelku nezmrazujte. Dalším populárním způsobem skladování tohoto ovoce je výroba kandovaných citronů. Je to jednoduché: smíchejte nakrájené citrony se solí a cukrem ve sklenici a nechte je tak dlouho, dokud nezměknou. V lednici vydrží nejméně šest měsíců a jsou oblíbenou ingrediencí marocké kuchyně.
Nutriční obsah
Citrony mají nízký obsah kalorií a neobsahují tuky. Stejně jako všechny citrusové plody mají i citrony vysoký obsah vitamínu C, což je vitamin nezbytný při opravě tkáně a produkce enzymů. Stogramová porce poskytuje 64% doporučeného denního množství vitaminu C. Citrony mají také vysoký obsah kyseliny citronové, což je přírodní antioxidant.