Čím nahradit worcester?

Worcester čili worcesterská omáčka je dnes už poměrně běžnou surovinou, kterou můžete zakoupit i v menších obchůdcích. I tak se může stát, že vám dojde a je potřeba ji nahradit. Originální worcesterská omáčka má výraznou chuť, která se popisuje jako umami. Používá se do celé spousty pokrmů – od masitých až po vegetariánské. Pokud ji tedy chcete nahradit, měli byste sáhnout po surovinách, které mají podobnou charakteristiku. Naštěstí takové ingredience existují.

Worcesterská omáčka

Někteří lidé si worcesterskou omáčku nekupují záměrně. Vegani ji nejedí, protože je vyrobena z živočišných produktů, a proto ji nahrazují omáčkami, které jsou čistě rostlinného původu. Worcesterská omáčka se vyrábí fermentací ančoviček s přidáním octa a tamarindu. V lednici vydrží velice dlouho a v uzavřené lahvi vydrží i ve spíži klidně více než jeden rok. Když už vám ale dojde, je dobré vědět, čím ji nahradit.

Vlastní směs

Je jasné, že nebudete vyrábět vlastní worcesterskou omáčku fermentací ryb. Za prvé je to zdlouhavý proces a za druhé výroba nemusí proběhnout zcela spolehlivě (a může nepříjemně „provonět“ váš domov). Můžete se ale pokusit o její imitaci, k čemuž vám poslouží tři ingredience. Smíchejte jeden díl kečupu, půl dílu sójové omáčky a půl dílu sladového octa (umeocta). Nebojte se jednotlivé poměry měnit tak, abyste dosáhli pro vás co nejpříjemnější chuti. Touto směsí pak můžete nahradit worcester v poměru 1:1.

Povařte balzamikový ocet

Balzamikový ocet je poměrně běžnou součástí zeleninových salátů. Pokud jej povaříte do větší hustoty, docílíte tím nejenom příjemnější struktury (bude hustší), ale také lahodnější a plnější chuti. Ocet zredukujte zhruba na polovinu původního množství. Poté jej můžete nahradit za worcesterskou omáčku, a to ve stejném poměru.

Balzamikový ocet

Sójová omáčka

Nejvíce lidí sáhne právě po sójové omáčce. Problémem je ale to, že v některých receptech už se tato ingredience vyžaduje sama o sobě. Přidat ji větší množství může znamenat příliš slaný pokrm. Pokud máte sójovou omáčku s nižším množstvím soli, můžete chuť worcesteru lépe napodobit. Co nejpodobnější chuť získáte, když do sójové omáčky přidáte špetku cukru. Worcesterskou omáčku nahradíte v poměru 1:1.

Sójová omáčka

Miso pasta

Tato ingredience zřejmě neleží ve spižírně každého z nás. Pokud ji ale vlastníte, máte poměrně zdařilou náhražku worcesterské omáčky. Problémem je to, že miso pasta je příliš hustá. Proto je dobré ji smíchat s trochou teplé vody, abyste ji naředili na požadovanou hustotu. Miso pasta je také fermentovaná, takže pomůže napodobit chuť worcesterské omáčky. Velmi dobře funguje zejména v salátových dresincích a marinádách.

Miso pasta

Ústřicová omáčka

Má podobnou barvu, konzistenci a navíc obsahuje „rybí“ chuť. Ústřicová omáčka se vyrábí z výtažku z ústřice, cukru, soli a kukuřičného škrobu. Oproti worcesterské omáčce je poměrně sladká. Nahradit ji ale můžete ve stejném poměru. Pokud recept vyžaduje přidání dalšího cukru, můžete ho ubrat nebo vynechat, protože ten už je v ústřicové omáčce.

Ústřicová omáčka

Sardelová pasta

Sardelová pasta se vyrábí v tubě a obvykle je hodně slaná. Trochu jí můžete přidat do sójové omáčky spolu se špetkou cukru nebo ji prostě naředit trochou teplé vody. Podobný účinek (avšak s nižším množstvím soli) můžete docílit, když rozmixujete konzervované ančovičky.

Ančovičky

Červené víno

Hodí se zejména do pomalu vařených jídel. Červené víno je nositelem chuti, kyselé i sladké. Zdařile napodobí worcesterskou omáčku. Pokud chcete červené víno použít místo worcesterské omáčky v rychlých jídlech, pak jej zredukujte zhruba na polovinu a můžete přidat trochu drcených ančoviček či sardelové pasty, abyste docílili rybí příchuti.

Maggi

Maggi

Tekuté koření Maggi není úplně nejlepší náhražkou worcesterské omáčky. Stále ale je to lepší než nic. Protože je příliš slaná, použijte pouze poloviční množství, než kolik bylo do receptu zapotřebí worcesterské omáčky.

Tamari omáčka

I když není příliš dostupná, pokud ji doma najdete, můžete ji použít místo worcesteru. Abyste získali podobnější chuť, můžete přidat trochu drcených ančoviček a trochu soli. Některé značky jsou bezlepkové, což ocení celiaci a lidé s alergií nebo zvýšenou citlivostí na lepek. Pokud chcete též veganskou variantu, místo ančoviček přidejte trochu rýžového octa.

Hoisin omáčka

Tuto omáčku můžete pohodlně sehnat v každém větším supermarketu. Obvykle se nachází v oddělení se zahraničními potravinami. Počítejte s tím, že tato omáčka je příliš hustá a sladká. Abyste jí nahradili worcester, bude zapotřebí ji naředit trochou vody a přidat kyselosti – například prostřednictvím rýžového octa, červeného vína nebo trochou balzamikového octa. Tuto směs pak můžeme nahradit za worcesterskou omáčku ve stejném množství.

Rybí vývar

Silný rybí vývar s dostatkem soli vám může pomoci ochutit jídla. Použít můžete zbytky ryby a klidně i nějakou zeleninu. Pokud máte vývaru velké množství, můžete jej zamrazit.

Mořské řasy

Mořské řasy vám mohou pomoci docílit rybí příchuti. Můžete je vyvařit v troše vody a poté smíchat s některou hustší omáčkou – miso pasta nebo klidně i do sójové omáčky. Použít se dá s trochou octa i do vařených pokrmů, kde se přirozeně vyvaří. Pokud jste s řasami nikdy nepracovali, přidávejte je postupně. Jejich chuť je silná, ale uvolňuje se postupně vařením.

Wakame

Wakame prášek

Jedná se o prášek, který se vyrábí z jedlých mořských řas, které byly vysušeny a rozdrceny na jemno. Získáme typickou rybí chuť, kterou můžete doplnit trochou octa a soli, abychom docílili podobné chuti jako worcester. Nevýhodou je tmavě zelená barva omáčky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno