Čím nahradit sýr feta?

Sýr feta je bílý tvrdý sýr, který se vyrábí z ovčího a kozího mléka. Obvyklý podíl je 30 % kozího mléka a 70 % ovčího, ale může se lišit. Svůj původ má v Řecku, kde se vyráběl už od starověku. Feta má jedinečnou pikantní a velmi slanou chuť a vyznačujete se drobivou texturou. Je snadné jej jen tak v rukách rozdrobit do salátů, avšak je vhodný i pro tepelnou úpravu. V současné době už se kromě Řecka vyrábí také v Dánsku a Bulharsku.

Sýr feta

Název feta se překládá z řečtiny jako „nakrájet“. Při výrobě se totiž sýr krájí na jednotlivé bloky (nejčastěji kvádry). Výroba tohoto sýra probíhá tak, že se do pasterizovaného nebo syrového mléka (směsi ovčího a kozího) přidá syřidlo a kasein. Po vysrážení se sýr nechá odkapat a ponoří se do slaného nálevu, kde leží i několik týdnů až měsíců. Pokud jej používáme do pokrmů, měli bychom počítat s jeho slanou chutí, takže zbytek ingrediencí solíme jen střídmě.

  • Sýr feta má dlouhou trvanlivost, takže se dá konzumovat i poté, co již uběhla doba jeho spotřeby. Pokud jej ale rozbalíte, je dobré jej spotřebovat co nejdříve. Nebo jej můžete naložit do (osolené) vody, čímž prodloužíte trvanlivost otevřeného sýra.

Balkánský sýr

Balkánský sýr je sýru feta velmi podobný. Má drobivou chuť a slanou chuť, chybí ale typické aroma kozího/ovčího sýra. Balkánský sýr se totiž vyrábí z kravského mléka. Výroba je velmi podobná. Balkánský sýr je o něco slanější, než feta. Použít se ale dá stejnými způsoby a jako alternativa je nejvhodnější.

Halloumi

Halloumi

Jedná se o další sýr, který spojujeme s Řeckem, nicméně svůj původ má na Kypru. Tento sýr se vyrábí z kozího, kravského a ovčího sýra, díky čemuž získáváme velmi podobnou chuť, jako má feta (včetně aroma kozího sýra). Halloumi je ale o něco měkčí než feta (připomíná spíše mozzarellu) a také je méně drobivý. Při výrobě se nepřidává kultura mléčného kysání. Chuť je méně slaná, pokud máte čas, můžete jej předem naložit ve slané vodě, abyste mu sůl dodali. Nicméně jde to i bez toho, když osolíte ostatní ingredience. Halloumi se skvěle hodí ke grilování, protože se roztéká při vysokých teplotách.

Čerstvý kozí sýr

Připravte se na pikantnější a krémovější chuť. Kozí sýr je méně slaný a vyrábí se typicky ve Francii, a to kyselým srážením. Kozí sýry můžete najít s různými příchutěmi nebo pokryté plísní. Pokud ale chcete nahradit fetu, doporučujeme klasický čerstvý kozí sýr bez jakýchkoli příchutí. Náhrada je vhodná zejména ve studených pokrmech.

Labneh

Labneh je původem z Libanonu a jeho výroba je natolik snadná, že ji zvládnete doma. Jednoduše necháte z jogurtu odkapat syrovátka. Labneh má měkkou strukturu a není tak slaný, přesto je vhodnou náhražkou fety. Oproti fetě se může pochlubit nízkým podílem tuku při zachování poměru bílkovin. Obsahuje také vitamín A, protiotika a vápník. Labneh se prodává v různých příchutích. Pokud jím chcete nahradit fetu, volíme sýr bez jakékoli příchuti.

Parmazán

Parmazán

Parmazán se od fety liší v mnoha ohledech. Má plnější sýrovou chuť a žlutější barvu. Pokud netrváte na tom, aby pokrm chutnal přesně tak, jak má, můžete jím nahradit fetu v různých receptech.

Tvaroh

Hodí se zejména tvrdý tvaroh, který má podobnou konzistenci, v případě nouze ale můžete sáhnout po jakémkoli tvarohu. Jeho chuť je jemnější a méně slaná, nicméně je krémová a dokáže dodat pokrmům tu správnou chuť, pokud zrovna nemáte fetu po ruce.

Ricotta

Ricotta je méně slaná než feta, je měkčí a chybí jí typické aroma. Nicméně pokud nemáte po ruce nic lepšího, může dobře posloužit i ona. Pokrmy pak stačí dosolit.

Gorgonzola

V určitých pokrmech může jako náhražka posloužit i tento modrý plísňový sýr. Avšak liší se jak strukturou, tak také chuťovým profilem. Zachovává si drobivost, ale nabízí zcela odlišné sýrové aroma. Hodí se zejména do receptů, které těží z krémové textury, jako jsou těstoviny, zeleninové saláty a také některé omáčky.

gorgonzola

Panela

Tento sýr má jemnější chuť a lehce pikantní chuť. Postrádá charakteristickou slanost fety, ale je stejně drobivý. Jedná se o sýr původem z Mexika. Může dobře fungovat v pokrmech, které vyžadují zejména drobivost. Je vhodný do salátů, na grilovanou zeleninu nebo třeba do plněných paprik nebo rajčat.

Bezmléčné náhražky sýru feta

Pokud chcete fetu nahradit z toho důvodu, že nemůžete jít laktózu, pak můžete zvolit i rostlinné produkty. Dobře poslouží například tyto:

  • Olivy – mají slanou chuť a poskytují aroma, které se ale od fety liší. Olivy se hodí i pro vegany.
  • Sušená rajčata – také sušená rajčata se vyznačují slanou chutí s jemným sladkým podtónem. Nemají sice ono aroma, které u fety vyhledáváme, mohou ale poskytnout vlastní chuťový profil.
  • Solené pražené mandle – jsou tvrdší než feta, ale stejně slané. Pokud zvolíte uzené mandle, můžete svému pokrmu dodat další chuťový podtón. Navíc dodají pokrmu křupavost. Hodí se i ostatní solené oříšky, jako jsou piniové ořechy, pistácie, makadamové ořechy nebo kešu.
  • Vločky mořské soli – nechcete-li do svého pokrmu přidávat další kalorie, můžete sáhnout po vločkách mořské soli. Pokrmu poskytnete slanou chuť a současně tím obohatíte jeho vzhled.
  • Kapary – zachována je slaná chuť. Fungují podobně jako olivy.
  • Hummus – není slaný, ale může dodat pokrmu krémovost. Poskytuje zajímavý chuťový podtón, který může dobře nahradit aroma fety.
  • Avokádo – krémová textura, kterou můžete osolit podle chuti, abyste našli dobrou náhradu za fetu. Avokádo může být měkčí a nevhodné pro tepelnou úpravu, stále ale stojí za zmínku jako alternativa fety.
  • Babaganoush – funguje podobně jako hummus, vyrábí se především z pečených lilků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno