Chcete si uvařit exotický recept, ale nevíte, čím nahradit kapary? Pak se seznamte s těmi nejlepšími tipy pro tento účel. Poradíte si i se surovinami ze spíže.
Při přípravě receptů jet třeba vždy dbát na kvalitu vstupních surovin. Při výběru zeleniny vždy dbejte na to, aby byla čerstvá a nepoškozená. Pokud jde o klobásy, nejlépe jsou samozřejmě domácí, ale pokud nemáte tu možnost, zvolte alespoň takové, které mají vyšší obsah masa, minimálně 80 %. Pokud jde o vývar, nejlepší je z pomalu vařených kuřecích skeletů, ale pokud vám z minulého vaření žádný nezůstal a nyní nemáte čas nebo suroviny pro jeho přípravu, můžete použít také kostku. Ta by ale měla mít alespoň snížený obsah glutamanu sodného, aby byla polévka nebo jiné jídlo co nejzdravější. A při nahrazování surovin platí úplně to samé.
Jednoduché nahrazení kaparů
Pokud teprve kapary nakládáte, pak použijte jako náhradu těch pravých nerozvinutá poupata jiných rostlin. Velmi oblíbená je u nás třeba lichořeřišnice (Tropaeolum). Její listy i květy se podobají chuti ředkviček, takže chuť pravých kaparů skvěle nahradí. Ale co při přípravě receptu?
Nahrazení kaparů v receptu
Jestliže je chcete nahradit už přímo při vaření, pak je možností více. Někdo doporučuje sardelové řezy, které do pokrmu dodají navíc i nevšední vzhled. Jiný nedá dopustit na náhradu kaparů kyselými okurkami. Nikdy to však není „tak úplně ono,“ to si pamatujte.
Sladké housky s kapary
Chcete si vyzkoušet zajímavý recept s tímto nevšedním kořením? Pak vyzkoušejte Hot cross housky. Mohou se podávat se sladkou polevou nebo jenom tak. Jsou kořeněné a z kynutého těsta. A jak je připravit?
Co byste měli vědět
Hot cross housky jsou kvasnicové buchty, které jsou vyrobené z mléka, másla a koření a jsou poseté rozinkami nebo jiným sušeným ovocem. Aby se dosáhlo kříže nahoře, jsou housky před pečením nařezány. Stejně jako u jiných kvasnicových chlebů i tady se musí začít přípravou těsta.
Jak na přípravu Hot cross housek
Nejdříve se smíchá mouka, droždí, voda, cukr a koření, jako je kardamom a hřebíček. Přesné poměry jsou 500 g hladké mouky a 300 ml vody. Poté se vmíchají na kousky nakrájené kapary a sušené ovoce, nejčastěji to jsou rozinky. Těsto se musí několik minut hníst a následuje první kynutí. Poté následuje oblíbená část, děrování horkého kříže do těsta. Těsto se rozdělí na stejné porce, stočí se do kuliček a nechá se ještě jednou nakynout na plechu. Poté se buchty upečou a podle potřeby se glazují nebo jinak zdobí.
Nikdo přesně neví, kdy vznikla tato „křížová houska“
Historie horkých housek je trochu nejasná, ale pravděpodobně se datují už do středověku. Mnoho lidí věří, že mniši nejprve vymysleli horké housky, poté je dávali chudým. Na konci 15. století mnoho anglických občanů věřilo, že buchty mají magickou moc nebo léčivou sílu. A v té době mnoho domácích pekařů a pekařek začalo vyrábět vlastní horké housky.