Jablečný ocet patří mezi rostlinné produkty, které lidskému tělu přináší celou řadu výhod. Kromě specifické chuti, díky které se přidává do řady pokrmů, jako jsou třeba zálivky na saláty, má pozitivní vliv i na zdraví. Napomáhá hubnutí, zlepšuje trávení, snižuje množství cholesterolu, má blahodárný vliv na vlasy atd. Co ale dělat, když vám v kuchyni dojde nebo vám jeho chuť nevyhovuje? Čím nahradit jablečný ocet?
Výborný kuchyňský pomocník
Hlavní složkou jablečného octa jsou samozřejmě jablka. Z nich se získává šťáva, která se nechá zkvasit. Při kvašení se vzniklý alkohol mění na kyselinu octovou, která je pro octové tekutiny typická. Jablečný ocet má výraznou ostrost a kyselost, a tak se hodně využívá v kuchyni. Především na dresinky, marinády a jiné zálivky. Co ale dělat, když vám jablečný ocet nechutná? Musíte ho nahradit.
Nahradit jablečný ocet ale nemusíte jen proto, že vám nesedí jeho chuť. Naopak ho můžete milovat, ale až během vaření se může stát, že zjistíte, že vám zrovna v kuchyni chybí. Jablečný ocet tak lze nahradit hned několika způsoby.
Čím nahradit jablečný ocet?
Citrusy
První, po čem asi sáhnete, když vám dojde jablečný ocet, budou citrusy. Využít se dají citrony, které jídlu dodají potřebnou kyselost. Výhodou je neutrální barva, která neovlivňuje vzhled pokrmů. Podobně poslouží také oblíbené limetky. Vypomoci si můžete také přidáním pomerančové šťávy nebo 100% džusu. Pomeranč v sobě kombinuje kyselost i sladkost podobně jako jablka. Patří mezi nejlepší náhražku jablečného octa.
Jablečná šťáva
S některými pokrmy a doladěním jejich chuti může pomoci i klasická, běžná, čerstvá, jablečná šťáva. Hodí se ale spíš ke kombinaci více náhražek, protože podle konkrétní odrůdy může být různě sladká nebo kyselá.
Vinný ocet
Vyhráno máte i ve chvíli, když máte po ruce bílý vinný ocet. Použít ho můžete ve stejném množství jako jablečný ocet. Chybějící ovocnou chuť pak můžete doplnit ovocnou šťávou, ideálně zase citrusovou.
Balzamikový ocet
Základem tohoto dochucovadla je vinný mošt, který zraje v dubových sudech. Fermentovaný balzamikový ocet je vynikající pro dochucení salátů, především zeleninových, hodí se i k masům a těstovinám. Má sladkokyselou chuť. Některé typy mají výrazně tmavou barvu, která může mít vliv na vzhled připravovaného jídla.
Rýžový ocet
Pokud si s oblibou připravujete i asijskou kuchyni, budete mít pravděpodobně doma rýžový ocet. I ten je velmi dobrý, když potřebujete nahradit jablečný ocet. Je totiž hodně ovocný a relativně málo kyselý. Současně má běžně neutrální barvu. A navíc si sedne s celou řadou jídel.
Sladový ocet
Z obilí a sladu se vyrábí sladový ocet. U nás není tolik známý jako v zahraničí, ale cestu na jídelní stůl už si zde také nachází. Sladový ocet má řadu pozitivních přínosů pro lidské zdraví podobně jako jablečný ocet. Výborně dochucuje, dipy, omáčky i saláty. Je také velmi dobrým antioxidantem a může napomoci se nížením hladiny cholesterolu v těle.
Kvasný ocet
Určitou službu při nahrazování jablečné varianty může nabídnout také běžný kvasný ocet. Ten má výraznou ostrou chuť i vůni, takže jeho použití je vhodné s určitou přiměřeností. Vhodný je pak při kombinaci s nějakou ovocnou složkou. Kvasný ocet se hodí i ke konzervaci potravin.
Šampaňský ocet
Zajímavou alternativu nabízí také méně známý šampaňský ocet. Má mírnou a příjemnou chuť a není přehnaně kyselý. Tento ocet chutná většinou i lidem, kteří běžné octy raději vynechávají. Pokrmům, především pak salátům, ale umí dodat pikantní žádanou chuť.
Ocet na míru
Vlastní chuť si ale můžete připravit i sami. Kvasný nebo vinný ocet je možné podle vlastních preferencí doplnit o nejrůznější bylinky nebo koření. Ty nechte v tekutině několik dní odležet, aby se aroma dobře propojilo. Poté už stačí jen podávat.